Վոլոդյա Ավետիսյանը կշարունակի կրել պատիժը, որոշել է Վերաքննիչը (թարմացված)
Վերաքննիչ դատարանը մերժել է քաղբանտարկյալ, ազատամարտիկ, պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանի փաստաբանի բողոքը՝ վճռելով, որ դատապարտյալը պետք է շարունակի կրել պատիժը։
Այսօր Վերաքննիչ դատարանը Կարինե Ղազարյանի նախագահությամբ 40 րոպե ուշացումով է սկսել Վոլոդյա Ավետիսյանի բողոքի լսումը։ Արաբկիր և Քանաքեռ Զեյթուն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը Լևոն Ավետիսյանի նախագահությամբ խարդախության և խարդախության փորձի մեջ մեղավոր է ճանաչել Ավետիսյանին և նրան դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման: Համաձայն մեղադրականի, Ավետիսյանը 2000 դոլար է վերցրել Հենրիխ Զաքարյանից՝ նրա թոռանը ծառայությունից ազատելու համար, և 500 դոլար է պահանջել Ալբերտ Մաթոսյանից նրա որդու զորամասը փոխելու համար։ Վերաքննիչ դատարանը որոշել է գործը քննել վճռաբեկության կարգով։
Ավետիսյանի պաշտպան Արա Զաքարյանը վերաքննիչ բողոքում 3 պահանջ է ներկայացրել՝ բեկանել առաջին ատյանի դատարանի կայացրած վճիռն ու այն ուղարկել մեկ այլ՝ ոչ Արաբկիր և Քանաքեռ Զեյթուն համայնքների առաջին ատյանի դատարան, կամ վճիռը բեկանել ու արդարացնել Ավետիսյանին, կամ չբեկանելու դեպքում պատիժը մեղմացնել, որպեսզի Ավետիսյանի նկատմամբ հնարավոր լինի համաներում կիրառել։
Փաստաբանը բողոքում նաև մի շարք ապօրինությունների մասին է բարձրաձայնել։ Նա, մասնավորապես, նշել է, որ վկայի կարգավիճակով հարցաքննված անձը՝ Հենրիխ Հարոյանը, փաստացի կասկածյալի վիճակում է, նրան չեն տեղեկացրել իր իրավունքների մասին, բացի դա, նա գիշերը պահվել է Ռազմական ոստիկանությունում, ինչը Արա Զաքարյանը որպես ճնշում է որակել։
Փաստաբանը նաև 4 միջնորդություն է ներկայացրել, մասնավորապես, պահանջելով հարցաքննության կանչել Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին, գործը քննած քննիչին, ինչպես նաև պահանջել է ԱԱԾ֊ի բացատրությունը, թե ինչ հիմքով են հետևել Ավետիսյանին և լսել նրա հեռախոսազանգերը։
Մեղադրանքը ներկայացնող դատախազ Վարդան Պապիկյանը պնդել է, թե Հարոյանը ռազմական ոստիկանությունում պահվել է այն պատճառով, որ Երևանում գիշերելու տեղ չի ունեցել, ինչին ի պատասխան դահլիճում ներկա «Նախախորհրդարան» շարժման անդամ Գագիկ Սարուխանյանը տեղից հակադարձել է․ «Ռազմական ոստիկանությունը հյուրանո՞ց ա, որ պահում եք»։
Դատավորը Սարուխանյանից պահանջել է լքել դահլիճը։
«Դահլիճից դուրս գանք, Հայաստանից դուրս գանք», ֊ ասել է Սարուխանյանը։
Դատախազն, իր հերթին, պահանջել է բոլոր միջնորդությունները մերժել։ Դատարանն այդպես էլ արել է, ապա հեռացել խորհրդակցական սենյակ, որտեղից վերադառնալով վճռել է անփոփոխ թողնել առաջին ատյանի դատարանի կողմից սահմանած պատիժը։
Ավետիսյանը դատավարության ողջ ընթացքում չի ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքը, ավելին՝ նա բազմիցս ասել է, որ ամբաստանյալի աթոռին հայտնվելը քաղաքական հետապնդման հետևանք է, քանի որ ինքը եղել է ազատամարտիկների բողոքի ակցիաների կազմակերպիչներից մեկը։ Դատական նիստերից մեկի ընթացքում Ավետիսյանն ասել էր, որ ազամարտիկների սոցիալական վիճակը բարելավելու պահանջով ակցիաների մեկնարկից հետո իրեն զգուշացրել էին, որ «գլխին կսարքեն»։ Ավետիսյանի հարցը Ազգային ժողովում բարձրացրել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը։ Հարց ուղղելով Օհանյանին՝ Փաշինյանը, մասնավորապես, հիշեցրել է, որ անցյալ տարվա մայիսից ազատամարտիկներն իրենց իրավունքների համար պայքար են սկսել, և Վոլոդյա Ավետիսյանը խնդիրները բարձրաձայնել է Օհանյանի հետ հանդիպման ժամանակ, որից հետո նրան ձերբակալել են խարդախության մեղադրանքով։ Հետագայում ԱԺ-ն համաներում է հայտարարել, սակայն Ավետիսյանի հոդվածին խարդախության մեղադրանքով ևս մի դրվագ է ավելացվել և նա համաներմամբ չի ազատվել, ինչը, ըստ Փաշինյանի, հիմք է տալիս կարծել, թե ազատամարտիկի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում։
Օհանյանն իր պատասխանում ասել է, որ ինքը Վոլոդյա Ավետիսյանի հետ հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել առ այն, որ ինքը ճշտումներ կկատարի «հանրապետության ղեկավարության մոտ», բայց Ավետիսյանը խախտել է պայմանավորվածությունը՝ չսպասելով իր ճշտումներին և շարունակելով բողոքի ակցիաները։
«Արդյունքում նրանք նորից շարունակել են իրենց գործընթացը։ Ինչևէ, որևէ քաղաքական հետապնդում Վոլոդյա Ավետիսյանի նկատմամբ չկա», – հայտարարել է Օհանյանը։

Volodya Avetisyan’s Sentence Unchanged, decided the Court of Appeal
The Court of Appeal has rejected Karabakh War Veteran and Reserve Colonel Volodya Avetisyan’s appeal, determining that the convicted (Avetisyan) has to continue his punishment.
Today, the Court of Appeal headed by Karine Ghazaryan, began Volodya Avetisyan appeal hearing 40 minutes late. The Arabkir and Kanaker-Zeytun administrative district court presided over by Levon Avetisyan found Avetisyan (no relation) as guilty of fraud and attempted fraud and sentenced him to 6 years in prison. According to the indictment, Avetisyan received $2,000 from Henrikh Zakaryan to exempt his grandson from compulsory military service and attempted to receive $500 from Albert Matosyan to transfer his son to another military unit. The Court of Appeal decided to examine the case as a cassation procedure.
Avetisyan’s lawyer, Ara Zakaryan, presented three demands during the appeals hearing; first, overturning the first instance court's judgment and to transfer it to a non-Arapkir and Kanaker-Zeytun district first instance court, or to reverse the judgment and excuse Avetisyan, or, if not reversed, to reduce the punishment, in order for Avetisyan to have the possibility of obtaining amnesty.
The lawyer during the appeals hearing also voiced his concern over a number of illegalities. He specifically mentioned that Henrikh Haroyan, the examined witness, has been treated as a suspect instead of a witness. Haroyan was not informed of his rights and was held overnight at the Military Police, which Ara Zakaryan considers as an act of pressure. Zakaryan also presented four motions, specially demanding that Defense Minister Seyran Ohanyan be cross examined, the initial case’s investigator to be examined, as well as demanding an explanation from the National Security Service (NSS), in regards to the grounds Avetisyan was followed and phone conversations survellianced.
The prosecutor, Vardan Papikyan claims that Haroyan was held at Military Police because he did not have a place to stay overnight in Yerevan. In response, a member of the “Pre-Parliament” movement Gagik Sarukhanyan asked “if the military police was a hotel?”
Sarukhanyan continued by saying, “let’s leave the court, let’s leave Armenia”, and left the court. In turn, the prosecutor rejected all the motions. After returning from the consultation room, the court left the sentence unchanged.
During the entire investigation, Avetisyan did not admit to the charges; moreover, he repeatedly said the charges against him are a result of political persecution, as he was one of the organizers of protests by war veterans demanding better treatment and improved social conditions. In one court session, Avetisyan said that after one of the protests to improve the social conditions of war veterans he was warned that he will be framed.
In parliament on March 12, Armenian National Congress MP Nikol Pashinyan said that Avetisyan's arrest was politically motivated.
In response to Pashinyan’s statement, Seyran Ohanyan said that he met with Volodya Avetisyan and came to an arrangement that Ohanyan would discuss the matter with the “country’s leadership”, but Avetisyan violated the arrangement and did not wait for the result of the discussions and continued organizing the protests. Ohanyan claimed that the Avetisyan's arrest wasn't politically motivated.