Վոլոդյա Ավետիսյանը կշարունակի կրել պատիժը, որոշել է Վերաքննիչը (թարմացված)
Վերաքննիչ դատարանը մերժել է քաղբանտարկյալ, ազատամարտիկ, պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանի փաստաբանի բողոքը՝ վճռելով, որ դատապարտյալը պետք է շարունակի կրել պատիժը։
Այսօր Վերաքննիչ դատարանը Կարինե Ղազարյանի նախագահությամբ 40 րոպե ուշացումով է սկսել Վոլոդյա Ավետիսյանի բողոքի լսումը։ Արաբկիր և Քանաքեռ Զեյթուն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը Լևոն Ավետիսյանի նախագահությամբ խարդախության և խարդախության փորձի մեջ մեղավոր է ճանաչել Ավետիսյանին և նրան դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման: Համաձայն մեղադրականի, Ավետիսյանը 2000 դոլար է վերցրել Հենրիխ Զաքարյանից՝ նրա թոռանը ծառայությունից ազատելու համար, և 500 դոլար է պահանջել Ալբերտ Մաթոսյանից նրա որդու զորամասը փոխելու համար։ Վերաքննիչ դատարանը որոշել է գործը քննել վճռաբեկության կարգով։
Ավետիսյանի պաշտպան Արա Զաքարյանը վերաքննիչ բողոքում 3 պահանջ է ներկայացրել՝ բեկանել առաջին ատյանի դատարանի կայացրած վճիռն ու այն ուղարկել մեկ այլ՝ ոչ Արաբկիր և Քանաքեռ Զեյթուն համայնքների առաջին ատյանի դատարան, կամ վճիռը բեկանել ու արդարացնել Ավետիսյանին, կամ չբեկանելու դեպքում պատիժը մեղմացնել, որպեսզի Ավետիսյանի նկատմամբ հնարավոր լինի համաներում կիրառել։
Փաստաբանը բողոքում նաև մի շարք ապօրինությունների մասին է բարձրաձայնել։ Նա, մասնավորապես, նշել է, որ վկայի կարգավիճակով հարցաքննված անձը՝ Հենրիխ Հարոյանը, փաստացի կասկածյալի վիճակում է, նրան չեն տեղեկացրել իր իրավունքների մասին, բացի դա, նա գիշերը պահվել է Ռազմական ոստիկանությունում, ինչը Արա Զաքարյանը որպես ճնշում է որակել։
Փաստաբանը նաև 4 միջնորդություն է ներկայացրել, մասնավորապես, պահանջելով հարցաքննության կանչել Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին, գործը քննած քննիչին, ինչպես նաև պահանջել է ԱԱԾ֊ի բացատրությունը, թե ինչ հիմքով են հետևել Ավետիսյանին և լսել նրա հեռախոսազանգերը։
Մեղադրանքը ներկայացնող դատախազ Վարդան Պապիկյանը պնդել է, թե Հարոյանը ռազմական ոստիկանությունում պահվել է այն պատճառով, որ Երևանում գիշերելու տեղ չի ունեցել, ինչին ի պատասխան դահլիճում ներկա «Նախախորհրդարան» շարժման անդամ Գագիկ Սարուխանյանը տեղից հակադարձել է․ «Ռազմական ոստիկանությունը հյուրանո՞ց ա, որ պահում եք»։
Դատավորը Սարուխանյանից պահանջել է լքել դահլիճը։
«Դահլիճից դուրս գանք, Հայաստանից դուրս գանք», ֊ ասել է Սարուխանյանը։
Դատախազն, իր հերթին, պահանջել է բոլոր միջնորդությունները մերժել։ Դատարանն այդպես էլ արել է, ապա հեռացել խորհրդակցական սենյակ, որտեղից վերադառնալով վճռել է անփոփոխ թողնել առաջին ատյանի դատարանի կողմից սահմանած պատիժը։
Ավետիսյանը դատավարության ողջ ընթացքում չի ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքը, ավելին՝ նա բազմիցս ասել է, որ ամբաստանյալի աթոռին հայտնվելը քաղաքական հետապնդման հետևանք է, քանի որ ինքը եղել է ազատամարտիկների բողոքի ակցիաների կազմակերպիչներից մեկը։ Դատական նիստերից մեկի ընթացքում Ավետիսյանն ասել էր, որ ազամարտիկների սոցիալական վիճակը բարելավելու պահանջով ակցիաների մեկնարկից հետո իրեն զգուշացրել էին, որ «գլխին կսարքեն»։ Ավետիսյանի հարցը Ազգային ժողովում բարձրացրել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը։ Հարց ուղղելով Օհանյանին՝ Փաշինյանը, մասնավորապես, հիշեցրել է, որ անցյալ տարվա մայիսից ազատամարտիկներն իրենց իրավունքների համար պայքար են սկսել, և Վոլոդյա Ավետիսյանը խնդիրները բարձրաձայնել է Օհանյանի հետ հանդիպման ժամանակ, որից հետո նրան ձերբակալել են խարդախության մեղադրանքով։ Հետագայում ԱԺ-ն համաներում է հայտարարել, սակայն Ավետիսյանի հոդվածին խարդախության մեղադրանքով ևս մի դրվագ է ավելացվել և նա համաներմամբ չի ազատվել, ինչը, ըստ Փաշինյանի, հիմք է տալիս կարծել, թե ազատամարտիկի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում։
Օհանյանն իր պատասխանում ասել է, որ ինքը Վոլոդյա Ավետիսյանի հետ հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել առ այն, որ ինքը ճշտումներ կկատարի «հանրապետության ղեկավարության մոտ», բայց Ավետիսյանը խախտել է պայմանավորվածությունը՝ չսպասելով իր ճշտումներին և շարունակելով բողոքի ակցիաները։
«Արդյունքում նրանք նորից շարունակել են իրենց գործընթացը։ Ինչևէ, որևէ քաղաքական հետապնդում Վոլոդյա Ավետիսյանի նկատմամբ չկա», – հայտարարել է Օհանյանը։

Ветеран Карабаха останется под стражей, постановил Апелляционный суд
Апелляционный суд отклонил жалобу адвоката политзаключенного, ветерана Карабаха, полковника запаса Володи Аветисяна (на фото), постановив, что он останется в неволе.
16 сентября Апелляционный суд Армении под председательством Карине Газарян начал слушание жалобы Володи Аветисяна с 40-минутным опозданием. Суд общей юрисдикции признал Аветисяна виновным в мошенничестве и попытке мошенничества и приговорил к 6 годам заключения. Согласно обвинению, полковник запаса получил взятку от Генриха Закаряна в размере $2000, чтобы освободить его внука от службы в армии, и потребовал $500 у Альберта Матосяна с целью перевода сына последнего в другую военчасть. Апелляционный суд решил рассмотреть дело в апелляционном порядке.
В апелляционной жалобе адвокат Аветисяна Ара Закарян представил 3 требования: отменить вердикт суда первой инстанции и отправить его в суд первой инстанции административных районов Арабкир и Канакер Зейтун, либо отменить вердикт и оправдать Аветисяна, или в случае, если вердикт не будет отменен, смягчить наказание, чтобы Аветисян мог попасть под амнистию.
В жалобе адвокат указал на ряд беззаконий. В частности, он отметил, что лицо, допрошенное в качестве свидетеля, Генрих Ароян, фактически является подозреваемым, ему не сообщили о его правах, кроме того, ночь он провел в Военной полиции, что Закарян квалифицировал как давление.
Также защитник Аветисяна представил 4 ходатайства, в частности, требуя вызвать на допрос министра обороны Сейрана Оганян, следователя, занимавшегося делом, а также потребовал разъяснений Службы нацбезопасности о том, на каком основании была организована слежка за Аветисяном и прослушивались его телефонные разговоры.
Предъявивший обвинение прокурор Вардан Папикян заявил, что Арояна содержали в Военной полиции потому, что в Ереване ему негде было переночевать. Послышался голос присутствовавшего на заседании члена движения «Препарламент» Гагика Саруханяна: «Разве Военная полиция – гостиница?».
Судья потребовал от Саруханяна покинуть зал.
«Покинуть зал, покинуть Армению», - ответил Саруханян, покидая заседание.
Прокурор, в свою очередь, выступил с требованием отклонить все ходатайства. Так суд и поступил, затем удалился в комнату для совещаний, вернувшись откуда, постановил оставить неизменным решение суда первой инстанции.
Володя Аветисян не признает свою вину, более того, считает судебный процесс результатом политического преследования, так как он стал одним из руководителей общественного движения за улучшение социальных условий ветеранов, начатого в мае 2013 года. Он организовал сидячую забастовку на площади Свободы в Ереване и визиты участников карабахской войны в районы страны.
О следствии над Аветисяном в Национальном Собрании Армении заявил депутат от «Армянского национального конгресса» Никол Пашинян. Обращаясь к министру обороны Сейрану Оганяну, парламентарий, в частности, напомнил, что с мая 2013 года ветераны Карабаха начали борьбу за свои права, и Володя Аветисян заявил о проблемах в ходе встречи с главой оборонного ведомства, после чего его арестовали по обвинению в мошенничестве. Впоследствии парламент объявил амнистию, однако к статье Аветисяна прибавили другой эпизод, в результате он не попал под амнистию, что, по мнению Пашиняна, дает повод думать, что в отношении ветерана Карабаха осуществляется политическое преследование.
В своем ответе Сейран Оганян заявил, что на встрече с Аветияном он достиг договоренностей о том, что проконсультируется «с руководством государства», но Аветисян нарушил договоренность, не дождался консультаций и продолжил акции протеста.
«В результате они снова продолжили этот процесс. Тем не менее, никакого политического преследования в отношении Володи Аветисяна нет», - заявил министр.