Սփյուռքի նախարարությունը պնդում է, որ սփյուռքահայ լրագրողներին խտրական չի վերաբերվել
Սփյուռքի նախարարության կողմից կազմակերպված լրագրողների 7-րդ համահայկական համաժողովի մասնակիցների ընտրության տրամաբանությունը կասկածներ է հարուցել iranahayer.com կայքի լրագրող Ռուբիկ Մինասյանի, Ռուսաստանում լույս տեսնող «Ժամ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Աննա Գիվարգիզյանի, Հունաստանի «Հայաստան» շաբաթաթերթի խմբագիր Դավիթ Այվազյանի մոտ: Այսօր նրանք համատեղ մամուլի ասուլիս են հրավիրել և հայտարարել, որ անիմաստ են համարում համաժողովին մասնակցելը: «Համաժողովին հրավիրվել են միայն այն լրագրողներին, որոնք սերտ հարաբերություններ ունեն Հայաստանի իշխանությունների կամ ավանդական կուսակցությունների հետ»,- մասնավորապես, ասել է Մինասյանը:
Նա նաև դժգոհել է, որ Հայաստանի կառավարությունը, թեև հպարտանում է սփյուռքի հաջողություններով, օրինակ, որևէ երկրում Ցեղասպանության դատապարտման բանաձևի ընդունմամբ, և դա իր դիվանագիտությանն է վերագրում, սակայն չի առաջնորդվում Սփյուռքի շահերով ևս:
«Սփյուռքը Թուրքիայից տարածքային պահանջ ունի: Իսկ Հայաստանի կառավարությունն այդ հարցը իջեցնում է հայ-թուրքական սահմանի բացման հարթության վրա»,- ասել է լրագրողը:
Սփյուռքի նախարարության տեղեկատվության և հեռահաղորդակցության վարչության պետ Վաղինակ Վարդանյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ լրագրողների հրավիրելու ընթացակարգում ոչ մի կասկածելի բան չկա:
«Մենք հրավեր ենք ուղարկել Սփյուռքի բոլոր 300 լրատվամիջոցներին, նրանից 105-ն է մասնակցության ցանկություն հայտնել: Կան նաև լրագրողներ, որ պարզապես դիմել են և եկել են: Ունենք 165 լրագրող մասնակից՝ Հայաստանից և Սփյուռքից»,- ասել է Վարդանյանը:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ կառավարության՝ Սփյուռքի պահանջները մոռանալուն՝ Վարդանյանն ասել է, որ բավարար է կարդալ լրագրողների համաժողովի խորագիրը և այդ կասկածները կվերանան՝ «Հայոց Ցեղասպանություն-100: Ճանաչումից՝ պահանջատիրություն»։
Ըստ Վարդանյանի՝ լրագրողների համաժողովի օրակարգում կա չորս հարց. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և պահանջատիրության գործընթացի լուսաբանումը մամուլում, հայոց լեզվի իմացության և պահպանության հիմնախնդիրները, քարոզչությանը, հակաքարոզչությանը վերաբերող հարցեր և տեղեկատվական անվտանգության հիմնախնդիրները:

Министерство отрицает дискриминационный подход к журналистам из армянской Диаспоры
Логика выбора участников седьмой общеармянской конференции журналистов, организованной министерством Диаспоры Армении, вызвала сомнения у корреспондента иранского сайта iranahayer.com Рубика Минасяна, главного редактора издаваемого в РФ журнала «Жам» Анны Гиваргизян и редактора газеты «Айастан» («Армения») Давида Айвазяна. На совместной встрече с представителями СМИ в среду, 17 сентября, они заявили, что считают бессмысленным участие в съезде. «На съезд пригласили лишь тех журналистов, которые тесно сотрудничают с властями Армении или традиционными партиями», - в частности, сказал Минасян.
Также он выразил недовольство по поводу того, что правительство Армении, хоть и гордится успехами Диаспоры, к примеру, принятием в какой-либо из стран резолюции, осуждающей Геноцид, приписывая это своей дипломатии, не учитывает интересов Диаспоры.
«У Диаспоры территориальные претензии к Турции. А правительство Армении уносит этот вопрос на плоскость открытия армяно-турецкой границы», - заявил журналист.
Начальник отдела информации и телекоммуникации при министерстве Диаспоры Вагинак Варданян заявил в беседе с Epress.am, что в процедуре приглашения журналистов ничего сомнительного нет.
«Мы отправили приглашение всем 300 СМИ Диаспоры, 105 из них выразили желание принять участие. Есть журналисты, которые просто обратились и приехали. У нас 165 журналистов-участников из Армении и Диаспоры», - сказал собеседник.
Что касается того, что правительство забыло о требованиях Диаспоры, то, по словам Варданяна, достаточно прочитать название конференции и сомнения развеются: «Геноцид армян-100. От признания до предъявления требований».
По словам Варданяна, в повестку конференции вошло 4 вопроса: освещение признания Геноцида армян и процесса предъявления требований, знание и сохранение армянского языка, вопросы пропаганды и антипропаганды, а также информационной безопасности.