ԱՄՆ֊ում Սերժ Սարգսյանին ընդհատել են` հիշեցնելով քաղբանտարկյալների մասին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱՄՆ֊ի Կոլումբիայի համալսարանում Սերժ Սարգսյանի դասախոսության ժամանակ ներկաներից մեկը դահլիճից հիշեցրել է Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության մասին։ Ինչպես երևում է Youtube-ում տեղադրված տեսանյութում, Սերժ Սարգսյանը խնդրել է չընդհատել իրեն և փորձել է շարունակել պատասխանել դահլիճից իրեն ուղղված՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մասին հարցին։
«Դա սուտ է, խնդրում եմ՝ ինձ չընդհատեք»,- ասել է Սարգսյանը՝ դիմելով քաղբանտարկյալներին հիշատակած անձին, անուհետև զարմացած շարունակել է․ «Քաղբանտարկյալնե՞ր։ Ադրբեջանո՞ւմ։ Հայաստանո՞ւմ։ Դուք սխալվում եք։ Դուք տեղեկություն չունեք։ Դուք սխալվում եք։ Հայաստանում քաղբանտարկյալներ չկան»։
Երբ դահլիճից հնչեցրել են Շանթ Հարությունյանի անունը, Սարգսյանը պնդել է, որ Հարությունյանը հանցագործություն է կատարել։
«Եթե ԱՄՆ֊ում ինչ֊որ մեկը խուլիգանություն կատարի, այդ գործով չե՞ն զբաղվի», ֊ հակադարձել է Սարգսյանը։
Այնուհետև նա նկատել է, որ «սա ազատ երկիր է», և յուրաքանչյուր մարդ կարող է իր կարծիքը հայտնել՝ ելնելով իր ունեցած տեղեկատվությունից, կրթության ու դաստիարակության մակարդակից։

В США президенту Армении напомнили о наличии политзаключенных
Во время лекции президента Армении Сержа Саргсяна в Колумбийском университете Нью-Йорка один из присутствовавших напомнил о наличии в Армении политзаключенных. На размещенном в Youtube видео видно, что Саргсян попросил не перебивать его и пытался продолжить отвечать на вопрос.
«Это ложь. Прошу не перебивать меня», - обратился глава государства к автору вопроса. «Политзаключенные? В Азербайджане? В Армении? Вы ошибаетесь. Не владеете информацией. В Армении нет политзаключенных».
Когда кто-то из присутствовавших назвал имя Шанта Арутюняна, Саргсян заявил: он совершил преступление.
«Если кто-то в США совершит хулиганство, разве этим делом не займутся?», - ответил глава государства.
Затем он подчеркнул, что «это свободная страна», и каждый может высказывать свое мнение, исходя из имеющейся у него информации, образования и воспитания.