ԼՂՀ֊ն սպանված ադրբեջանցու դին վերադարձրեց հայրենիք
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի Ստեփանակերտի գրասենյակի օժանդակությամբ, Ադրբեջանի ներկայացուցիչներին են հանձնել ԼՂՀ Շահումյանի շրջան ներթափանցած ադրբեջանցիներից մեկի՝ ձերբակալման ժամանակ զինված դիմադրություն ցուցաբերած, վնասազերծված և ոչնչացված Հասան Հասանովի դին: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովից։
Փոխանցումը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 2-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 11:30-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև սահմանի հատվածում՝ Բաշ Քարվենդ գյուղի մոտակայքում:
Հիշեցնենք, որ հուլիսին ԼՂՀ֊ի Քարվաճառի (Քելբաջար) մոտ իրավապահները ձերբակալել էին Դիլգամ Ասքերովին և Շահբազ Գուլիևին, իսկ Հասան Հասանովը սպանվել էր։ Պաշտոնական Բաքուն պնդում է, որ ձերբակալվածները և սպանվածը երկրի Զինված ուժերի հետ որևէ առնչություն չունեն։ Հայկական կողմը հրաժարվում է ձերբակալվածներին ռազմագերու կարգավիճակ տրամադրել։
Լեռնային Ղարաբաղի դատախազությունը նրանց մեղադրում է լրտեսության, առանց պատշաճ թույլտվության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելու, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու, մարդուն բացահայտ առևանգելու, զենքի գործադրմամբ, մարդուն առևանգելով զուգորդված ազգային ատելության շարժառիթով սպանության, կազմակերպված խմբի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով երկու անձանց սպանության փորձի մեջ:
Պաշտոնական մարմինների համաձայն՝ Ասքերովն ու Գուլիևը Քարվաճառի (Քելբաջարի) տարածքում առևանգել և սպանել են 17-ամյա Սմբատ Ցականյանին։ Բացի դա, ադրբեջանցիները սպանել են 42-ամյա մայոր Սարգիս Աբրահամյանին և վիրավորել են 37-ամյա Կարինե Դավթյանին։

NKR Transferred Body Back to Azerbaijan
The Nagorno-Karabakh authorities have transferred the body of an Azerbaijani to Azerbaijan through the support of the International Committee of the Red Cross. Hasan Hasanov had entered NKR’s Shahumyan district and during his arrest shown armed resistance and was disarmed and killed. The latter information was released by the NKR’s Prisoners of war, hostages and missing persons state commission.
The transfer took place on October 2 at 11:30, along NKR and Azerbaijan’s border near the village of Bash Karvend.
Back in July, law enforcement of the NKR’s Karvajar (Kelbajar) region arrested Dilgam Askerov, and Hasan Hasanov was killed. Baku defensively claims that the arrested and killed had no connection to the country’s military. The Armenian side has refused to grant the arrested person ‘Prisoner of War’ status.
The Nagorno-Karabakh prosecutor accused Hasanov for spying, illegally crossing into NKR’s protected state borders with an organized group, illegal possession of arms and ammunition, kidnapping, use of arms, murder motivated by ethnic hatred accompanied by kidnapping, and attempted murder of two individuals motivated by ethnic hatred.
In accordance to the official bodies of Karvajar (Kelbajar) region, Askerov and Guliyev kidnapped and murdered 17-year old Smbat Tsakanyan, as well as, 42-year old Sargis Abrahamyan and injured 37-year old Karine Davtyan.