Վարչապետից պահանջում են միջամտել «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման» օրենքն ընդունելու հարցում
«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիան ՀՀ կառավարությունից պահանջում է «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման» օրենք ընդունել։ Այս մասին ասված է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին ուղղված բաց նամակում։
Կոալիցիայի ներկայացուցիչները նամակում հիշեցնում են, որ 2007 թվականից ի վեր մշակվել և քննարկվել է «Ընտանեկան բռնության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը: Նախագիծը վերանայվել է մեծ թվով միջազգային և տեղական փորձագետների կողմից և 2009 թվականի սեպտեմբերին ներկայացվել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն: 2010 թվականի նոյեմբերի 12-ին օրենքի նախագիծը ներկայացվել է ՀՀ կառավարություն քննարկման: Շրջանառության և քննարկումների արդյունքում համապատասխան փոփոխություններով լրամշակված օրենքի նախագիծը 2012 թվականի նոյեմբերի 28-ին ներկայացվել է ՀՀ վարչապետին` հավանության արժանանալու համար:
Սակայն 2013 թվականի փետրվարի 11-ին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը ստացել է Կառավարության եզրակացությունը, համաձայն որի՝ վերջինս նպատակահարմար չի գտել ընդունել «Ընտանեկան բռնության մասին» ՀՀ օրենքը, և Կառավարության կողմից հանձնարարություն է տրվել նախագծի դրույթները ներառել այլ իրավական ակտերում:
«2013 թվականին «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի փորձագիտական խումբը, որտեղ ներգրավված են իրավաբաններ և ոլորտում աշխատող փորձագետներ, լրամշակել են «Ընտանեկան բռնության մասին» օրենքը` այն համապատասխանեցնելով ՀՀ Արդարադատության նախարարության նկատառումներին: Ներկայումս լրամշակված «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման» օրենքը պատրաստ է Ազգային ժողովում շրջանառության դրվելու համար:
Այս առիթով մենք կոչ ենք անում Կառավարությանը հստակ քայլեր ձեռնարկել և հանձն առնել այն պարտավորությունների իրականացմանը, որոնք արտահայտված են «Ընդդեմ գենդերային բռնության» ազգային ծրագրում և ՀՀ–ի կողմից վավերացված միջազգային մի շարք փաստաթղթերում: Կարևորելով «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման» ՀՀ օրենքը` պահանջում ենք ընդունել այն և ակնկալում ենք Ձեր միջամտությունը այս հարցի կապակցությամբ: Ակնկալում ենք նաև Ձեր անմիջական օգնությունը հոկտեմբերի 1-ը «Ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի ազգային օր» հռչակելու կապակցությամբ», ֊ մասնավորաբար, ասված է վարչապետին ուղղված բաց նամակում:

От премьера Армении требуют одобрить закон «О предотвращении домашнего насилия»
Коалиция «Против насилия над женщинами» требует от правительства Армении принять закон «О предотвращении домашнего насилия». Об этом говорится в открытом письме, адресованном премьеру Овику Абрамяну.
Представители Коалиции напоминают, что с 2007г. разрабатывался и обсуждался проект закона Армении «О домашнем насилии». Проект изучило множество международных и местных экспертов, а в сентябре 2009-ого он был представлен в министерство труда и социальных вопросов. 12 ноября 2010г. проект закона был представлен на обсуждение правительства Армении. В результате обсуждений проект закона уже после соответствующих поправок и дополнений 28 ноября 2012г. представили на одобрение премьер-министра.
Однако 12 февраля 2013г. министерство труда и социальных вопросов получило заключение правительства, согласно которому, оно сочло нецелесообразным принятие закона Армении «О домашнем насилии», и кабинет министров распорядился включить положения проекта в другие правовые акты.
«В 2013 году экспертная группа Коалиции «Против насилия над женщинами», в которой задействованы юристы и работающие в сфере эксперты, внесли в закон поправки и привели его в соответствие с замечаниями министерства юстиции. Закон «О предотвращении домашнего насилия» готов для внесения в Национальное Собрание.
В связи с этим призываем правительство принять конкретные меры и заняться выполнением обязательств, отраженных в национальной программе «Против гендерного насилия» и ряде ратифицированных Республикой Армения международных документов.
Требуем принять закон и надеемся на Ваше вмешательство в этот вопрос. Также надеемся на Вашу непосредственную помощь в провозглашении 1 октября Национальным днем борьбы с домашним насилием», - в частности, говорится в открытом письме премьеру.