«Գլենդել հիլզ»-ից խաբված բնակիչներն իրենց տունն են դարձնելու Կառավարության շենքը (Տեսանյութ)
«Գլենդել հիլզ» ընկերության կողմից խաբված բնակարանատերերը հայտարարել են, որ չեն դադարեցնելու բողոքի հերթական ակցիան ու չեն հեռանալու Կառավարության շենքի մոտից, քանի դեռ իրենց չի ընդունել ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Ակցիային մասնակցում են տարբեր շենքերում, այդ թվում՝ Տիգրան Մեծ պողոտայի, Եկմալյան փողոցի և Երևանի գինու կոմբինատի հարևանությամբ կառուցվող բնակելիներում բնակարան գնած քաղաքացիներ: Նրանք նշել են, որ «Գլենդել հիլզ»-ի սնանկության պատճառով բնակարանից զրկվել է մոտ 130 մարդ և մնացել վարձով բնակարանները մեկը մյուսի հետևից փոխելու հույսին:
Բողոքողներից մի քանիսն ասել են, որ թեև սովորաբար իրենց վարձի գումարը տրվում էր ընկերության կողմից, սակայն արդեն երեք ամիս է՝ բնակարանատերերից ոմանք այն չեն ստացել։
Ակցիայի ժամանակ ոստիկանները պատնեշ էին կառուցել և չէին թողնում քաղաքացիներին մտնել Կառավարության շենք կամ մոտենալ մուտքին:
«Բա ձեզ սազու՞մ է նման պահվածք»,- մոտենալ փորձող կանանց հանդիմանում էին ոստիկանները: Ոստիկաններից մեկը նույնիսկ նախազգուշացնում էր՝ «մյուս անգամ ոստիկանի չխփեք, դա քրեական հոդված է»:
«Ինձ տուն չեն տալիս, արդեն երկու տարի է՝ պայմանագրիս ժամկետն անցել է, ես էլ Կառավարության շենքն եմ ինձ տուն դարձնելու ու ստեղ կապրեմ»,- ասել է բողոքող կանանցից մեկը:
Քաղաքացիները լրագրողներին պատմել են, որ իրենց հետ հանդիպում է Հովիկ Աբրահամյանը, բայց նախկինում նույնը անում էր Տիգրան Սարգսյանը, ով «գումարները յուրացրեց, խոստումներ տվեց ու անցավ ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնին» և այլևս պատասխանատվություն չի կրում իր խոստումների համար:
Բնակիչներին մտահոգում է նաև փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի հրաժարականը. «Նա էր մեր գործով զբաղվում, ու լուծում չէր գտնում: Իսկ հիմա ո՞վ է գալու, նորից պետք է ամեն ինչ բացատրե՞նք: Մենք արդեն 70 տարեկան ենք, իրանց գալիս, գնում են էդ պաշտոններում, բայց մենք տուն չենք ստանում: Երբ պետք է հասցնենք վայելենք»։
Հենց Արմեն Գևորգյանի հրաժարականի մասին իմանալով էլ՝ բնակիչները պարտադիր կերպով պահանջում են վարչապետի հետ հանդիպում, ով նախկինում մի քանի անգամ հանդիպել էր իրենց։

Премьер Армении встретился с протестующими владельцами квартир в новостройках
16:45 Сайт правительства Армении сообщает, что премьер Овик Абрамян принял владельцев квартир, обманутых компанией «Глендель хилз». Глава правительства выслушал каждого из них, а руководитель компании Ваге Якубян представил разъяснения по интересующим граждан вопросам. Однако подробности сайт не сообщает. Абрамян заверил, что будет держать в центре внимания проблемы протестующих граждан.
15:09 Обманутые компанией «Глендель хилз» владельцы квартир заявили, что не прекратят очередную акцию протеста перед зданием правительства Армении до тех пор, пока их не примет премьер Овик Абрамян. В акции принимали участие граждане, купившие квартиры в различных зданиях, к примеру, на проспекте Тиграна Меца, ул. Екмаляна и строящемся жилом доме по соседству с Ереванским винным комбинатом. Протестующие заявили, что по причине банкротства «Глендель хилз» около 130 человек лишились квартир и вынужденно меняют арендованное жилье одно за другим. По словам граждан, раньше компания оплачивала аренду, однако уже три месяца некоторые владельцы квартир не получают этих денег.
Тем временем, полицейские выстроили живую стрену, не разрешая демонстрантам входить в здание правительства или подходить к входу.
«Разве вам идет такое поведение?», - встречали стражи правопорядка женщин, которые пытались подойти к зданию. Один из них предупредил: «В следующий раз не бейте полицейского. Это уголовно наказуемо».
«Мне уже 2 года не выдают квартиры, срок договора истек, а я сделаю своим домом здание правительства и буду здесь жить», - заявила участница акции.
Журналистам собравшиеся рассказали, что теперь с ними встречается Овик Абрамян, а раньше это делал экс-премьер Тигран Саркисян, «который присвоил деньги, раздал обещания и перешел на должность посла в США». Теперь, добавили недовольные граждане, бывший глава правительства не несет ответственности за данные обещания.
Владельцев квартир волнует и отставка вице-премьера Армена Геворгяна: «Он занимался нашим делом. А кто теперь придет? Нам все сначала объяснять? Нам уже по 70 лет. Они один за другим сменяют друг друга на должностях, но квартир мы не получаем. Когда мы успеем насладиться?».
Именно после новости об отставке вице-премьера демонстранты стали требовать обязательной встречи с премьер-министром, с которым они уже встречались несколько раз.