ԱԺ֊ում քննարկում են նպաստների մասին օրենքը․ շենքի մոտ բողոքում են (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր ԱԺ-ի սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» և «Պետական նպաստների մասին» օրենքներում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ լսումներ են ընթանում, իսկ ԱԺ֊ի շենքի մոտ մի խումբ քաղաքացիներր բողոքի ակցիա են անցկացնում՝ պահանջելով մերժել նախագիծը:
Բողոքի ակցիային մասնակցում են ինչպես հղի կանայք, մանկահասակ երեխաներ ունեցող կանայք, այնպես էլ տղամարդիկ, որոնք երիտասարդ ընտանիքների հայրեր են և մտահոգ են իրենց ընտանեկան բյուջեն կրճատող օրինագծով:
Բողոքողներն ընդունում են, որ գործող օրենքը թույլ է տալիս որոշ կանանց, խարդախ ճանապարհներով գործատուի հետ համաձայնության գալով, գերնպաստներ ստանալ, սակայն նրանց կարծիքով՝ կառավարությունը չի կարող կոռուպիոն ռիսկերի դեմ պայքարել այլ կանանց վնասելու գնով:
«Ասելով, որ օրենքը փոխում են կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար, ստորագրում են, որ իրենք ապաշնորհ են»,-ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Օրենքը, որ նախատեսվում է կիրառել հունվարի 1-ից, ըստ էության, դրական փոփոխություններ է նախատեսում չաշխատող մայրերի համար: Ըստ դրա՝ չաշխատող կանայք ծննդաբերությունից 70 օր առաջ և 70 օր հետո ստանալու են նվազագույն աշխատավարձի չափ նպաստ (50 000 դրամ): Այս գումարը, սակայն, հավաքվելու է աշխատող կանանց հաշվին, քանի որ օրենքը նրանց ստանալիք հետծննդյան և նախածննդյան նպաստների չափը կրճատելու է: Եթե գործող օրենքով այդ 140 օրվա համար աշխատող մայրերը ստանում են վերջին 12 ամսվա իրենց աշխատավարձի միջինի չափ գումար, ապա այժմ պետք է ստանան աշխատավարձի ընդամենը 40 տոկոսը, և ավելի բարձր՝ 80 տոկոսը, եթե ունեն ավելի քան 3 տարվա ստաժ, ընդ որում՝ եթե այդ 3 տարվա ընթացքում աշխատավայրը չեն փոխել: Այդ նպաստը հնարավորինս քիչ լինելու համար վերին շեմ է սահմանվել. մայրը, եթե ունի 1-2 երեխա, չի կարող ստանալ ավելի շատ, քան 2.5 միլիոն դրամ, և եթե ունի 3 և ավելի երեխա, չի կարող ստանալ ավելի քան 3.5 միլիոն դրամ:

Обсуждение закона о пособиях в парламенте Армении сопровождается протестом
В постоянной парламентской комиссии по социальным вопросам проходят слушания о поправках в законах «О пособиях по временной нетрудоспособности» и «Государственных пособиях», в то время как группа граждан протестует перед зданием Национального Собрания Армении с требованием отклонить проект.
В акции принимают участие как женщины в положении и матери с малолетними детьми, так и мужчины-отцы молодых семей, обеспокоенные законопроектом, сокращающим их семейный бюджет.
Демонстранты признают, что действующий закон позволяет некоторым женщинам договориться с работодателем мошенничестким путем, получать сверхпособия, однако, по их мнению, правительство не должно бороться с коррупционными рисками, нанося вред другим женщинам.
«Говоря о том, что они меняют закон в рамках борьбы с коррупцией, они подписываются под своей бездарностью», - считают демонстранты.
Согласно закону, который вступит в силу с 1 января, за 70 дней до и спустя 70 дней после родов неработающие матери получат пособие в размере минимальной зарплаты (50 000 тысяч драмов, порядка $115). Эта сумма, однако, наберется за счет работающих женщин, так как закон сократит размер пособия, предусматриваемый для них до и после рождения ребенка. Если, согласно действующему закону, на эти 140 дней работающие матери получают среднюю сумму от зарплат за последние 12 месяцев, отныне им будут платить только 40% зарплаты, и больше – 80% – при наличии трехлетнего стажа, причем при условии, если за эти три года они не меняли место работы. Для того, чтобы пособие было как можно ниже, учреждена максимальная планка: если у женщины 1-2 ребенка, она не может получать больше 2.5 млн. драмов, а если 3 и более ребенка, – не может получать более 3.5 млн. драмов.