ԱԺ֊ում քննարկում են նպաստների մասին օրենքը․ շենքի մոտ բողոքում են (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր ԱԺ-ի սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» և «Պետական նպաստների մասին» օրենքներում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ լսումներ են ընթանում, իսկ ԱԺ֊ի շենքի մոտ մի խումբ քաղաքացիներր բողոքի ակցիա են անցկացնում՝ պահանջելով մերժել նախագիծը:
Բողոքի ակցիային մասնակցում են ինչպես հղի կանայք, մանկահասակ երեխաներ ունեցող կանայք, այնպես էլ տղամարդիկ, որոնք երիտասարդ ընտանիքների հայրեր են և մտահոգ են իրենց ընտանեկան բյուջեն կրճատող օրինագծով:
Բողոքողներն ընդունում են, որ գործող օրենքը թույլ է տալիս որոշ կանանց, խարդախ ճանապարհներով գործատուի հետ համաձայնության գալով, գերնպաստներ ստանալ, սակայն նրանց կարծիքով՝ կառավարությունը չի կարող կոռուպիոն ռիսկերի դեմ պայքարել այլ կանանց վնասելու գնով:
«Ասելով, որ օրենքը փոխում են կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար, ստորագրում են, որ իրենք ապաշնորհ են»,-ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Օրենքը, որ նախատեսվում է կիրառել հունվարի 1-ից, ըստ էության, դրական փոփոխություններ է նախատեսում չաշխատող մայրերի համար: Ըստ դրա՝ չաշխատող կանայք ծննդաբերությունից 70 օր առաջ և 70 օր հետո ստանալու են նվազագույն աշխատավարձի չափ նպաստ (50 000 դրամ): Այս գումարը, սակայն, հավաքվելու է աշխատող կանանց հաշվին, քանի որ օրենքը նրանց ստանալիք հետծննդյան և նախածննդյան նպաստների չափը կրճատելու է: Եթե գործող օրենքով այդ 140 օրվա համար աշխատող մայրերը ստանում են վերջին 12 ամսվա իրենց աշխատավարձի միջինի չափ գումար, ապա այժմ պետք է ստանան աշխատավարձի ընդամենը 40 տոկոսը, և ավելի բարձր՝ 80 տոկոսը, եթե ունեն ավելի քան 3 տարվա ստաժ, ընդ որում՝ եթե այդ 3 տարվա ընթացքում աշխատավայրը չեն փոխել: Այդ նպաստը հնարավորինս քիչ լինելու համար վերին շեմ է սահմանվել. մայրը, եթե ունի 1-2 երեխա, չի կարող ստանալ ավելի շատ, քան 2.5 միլիոն դրամ, և եթե ունի 3 և ավելի երեխա, չի կարող ստանալ ավելի քան 3.5 միլիոն դրամ:

Today, in the National Assembly’s Social Affairs Standing Committee there were hearings conducted about reforms for the “Law on Temporary Unemployment Benefits” and “On State Benefits,” while near the National Assembly, a group of protesters gathered outside, protesting against the passing of the draft law.
Among the protesters were pregnant women, mothers with their infant children, fathers of new families who were worried about their family budget diminishing due to the law.
The protesters recognized that the law allows certain women to take corrupt measures in agreement with their employers in order to receive larger benefits, however, according to them, the government can not fight against the risk of corruption at the price of hurting other women.
“Saying that there are amendments to the law to fight against corruption, proves that they are a bunch of inadequates,” said a protester.
The law is foreseen to take effect after January 1. In essence, the law sees positive changes for non-working (stay-at-home) mothers. According to the law, non-working women will receive the minimum national salary 70 days before giving birth and 70 days after giving birth. This sum, however, is taken away from working women, because the law plans to decrease their pre and post-birth benefits. If in under the current law, mothers receive the medium amount of their 12 months of work during the 140 days, then they have to receive 40% or 80% or more than their overall salary, if they have 3 years experience, moreover, if they have not changed their workplace. The benefits were made as low as possible by defining a ceiling to the benefits; if a mother has 1-2 children, she can not receive more than 2.5 million AMD, and if she has 3 or more chirldren, she can not receive more than 3.5 million AMD.