Դատապարտյալը ՔԿՀ պետի նախկին տեղակալից բարոյական փոխհատուցում է պահանջում
«Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող դատապարտյալ Արտակ Հակոբյանը (լուսանկարում) քաղաքացիական հայց է ներկայացրել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի նախկին պետի տեղակալ Դավիթ Մուրադյանի դեմ՝ պահանջելով նրանից հոգուտ իրեն բռնագանձել 1 միլիոն 700 հազար դրամ՝ որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում։ Այսօր Էրեբունի և Նուբարաշեն համայնքների առաջին ատյանի դատարանում դատավոր Երեմ Եսոյանի նախագահությամբ կայացել է գործով նախնական դատական նիստը։
Արտակ Հակոբյանը նշել է, որ Դավիթ Մուրադյանն իրենից պահանջել և ստացել է 14 000 դոլար և 760 000 ՀՀ դրամ կաշառք՝ վաղաժամ ազատվելու համար, սակայն դատապարտյալի դիմումները ուսումնասիրող հանձնաժողովը մերժել է վաղաժամ ազատ արձակել Հակոբյանին։ Դավիթ Մուրադյանը ձերբակալվել է նախորդ տարվա մայիսին կաշառք ստանալու մեղադրանքով։ Հակոբյանի խոսքով՝ կաշառք ստանալու գործով դատական նիստերի ընթացքում Մուրադյանը սպառնացել է իրեն և վիրավորական արտահայտություններ է հնչեցրել իր հասցեին, ինչի հետևանքով Հակոբյանը հոգեկան ապրումներ է ունեցել և ինքնավնասման փորձ է կատարել։ Հայցվորը ցանկացել է՝ բարձրաձայնել, թե ինչ է Մուրադյանն ասել իրեն, բայց դատավորը խնդրել է այդ ամենը թողնել հաջորդ դատական նիստերին, քանի որ, նրա խոսքով, նախնական նիստին դատարանը պարզաբանում է գործի շրջանակը։
Դավիթ Մուրադյանի փաստաբան Մնացական Ղազարյանը միջնորդել է կարճել քաղաքացիական հայցի հիման վրա քննվող գործը, քանի որ իր պաշտպանյալի քրեական գործն այս պահին գտնվում է Վճռաբեկ դատարանում։ Եսոյանը, սակայն, մերժել է միջնորդությունը՝ հայտարարելով, որ քրեական գործի Վճռաբեկ դատարանում գտնվելը խոչընդտող հանգամանք չէ, որովհետև հայցվորը կարող է իր հայցի ապացույցները ներկայացնել։
Դատական նիստի ընթացքում Epress.am֊ի լրագրողը դատարանին դիմել է տեսաձայնագրություն կատարելու խնդրանքով, սակայն պատասխանող կողմի փաստաբանը միջնորդել է մերժել խնդրանքը՝ պատճառաբանելով, որ պետք է խորհրդակցի իր պաշտպանյալի հետ, ով նիստին ներկա չէր։

В Армении арестант требует компенсации от бывшего замначальника тюрьмы
Арестант уголовно-исполнительного учреждения «Артик» Артак Акопян (на фото) представил гражданский иск против бывшего замначальника Нубарашенской тюрьмы Давида Мурадяна, требуя конфисковать у него в свою пользу 1 млн. 700 тысяч драмов в качестве компенсации морального ущерба. 28 октября состоялось первое судебное заседание по данному делу.
Артак Акопян заявил, что Мурадян потребовал от него и получил взятку в размере $14 000 и 760 000 драмов (порядка $200 000) за досрочное освобождение, однако Комиссия, рассматривавшая заявления арестанта, отказала ему. Давида Мурадяна арестовали в мае 2013г. по обвинению в получении взятки. По словам Акопяна, в ходе заседаний по делу о получении взятки Мурадян угрожал ему и употреблял в его адрес оскорбления, что привело к сильным психологическим переживаниям и попытке Акопяна членовредительства. Истец пожелал озвучить высказывания Мурадяна, но судья попросил отложить это до следующего заседания, так как, по его словам, на предварительном заседании суд определяет рамки дела.
Адвокат Мурадяна Мнацакан Газарян ходатайствовал о закрытии дела, рассматриваемого на основании гражданского иска, так как в настоящее время уголовное дело его подзащитного находится в Кассационном суде. Судья Есоян, однако, отклонил ходатайство, заявив, что данный факт не является препятствием, потому что истец может представить доказательства для своего иска.
В ходе заседания корреспондент Epress.am обратился к судье с просьбой разрешить проведение съемки, однако адвокат ответчика ходатайствовал об отказе в просьбе на основании того, что ему нужно посовещаться с подзащитным, которого на заседании не было.