«Ես հետդարձի ճանապարհ չունեմ». Ծառուկյանը գիտի՝ ինչպես փոխել Հայաստանի մթնոլորտը
Հայաստանում պետք է վերանա բռնի ուժով փայ մտնելու ավանդույթը: Այս մասին Zham.am կայքի հետ զրույցում հայտարարել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, օլիգարխ Գագիկ Ծառուկյանը։
«Ոչ ոք Հայաստանում այլևս չպե՛տք է կարողանա, օգտագործելով իր դիրքը, փայ մտնել այս կամ այն գործարարի բիզնեսում: Հայաստանում մենաշնորհներ չպե՛տք է լինեն: Եվ եթե նույնիսկ մեր երկիրը փոքր է, միևնույն է, բոլոր ապրանքատեսակները պետք է կարողանան ներկրել թե 10, թե 20 հոգի` այնքան, որքան շուկան թույլ կտա», ֊ ասել է նա։
Ծառուկյանի խոսքով՝ հարկավոր է կատարել քայլեր, որոնք արագ կաշխուժացնեն տնտեսությունը և կփոխեն երկրում ընդհանուր մթնոլորտը:
«Ես շատ լավ պատկերացնում եմ այդ քայլերը, և հանգիստ կարող եմ թվել դրանք: Օրինակ՝ Հայաստանում փոքր բիզնեսը պետք է մի քանի տարով ազատվի բոլոր հարկերից: Իշխանության որևէ ներկայացուցիչ չպետք է իրավունք ունենա՝ մտնել սեփական քրտինքով տուն պահող մարդու հիմնարկ` նրանից որևէ բան պահանջելու:
Հաջորդը՝ միջին բիզնեսի համար պետք է ստեղծվեն բացառիկ հնարավորություններ, որպեսզի այդ խավը կարճ ժամանակում կարողանա շտկել իր դրությունը, դուրս գա ճգնաժամից և գնա զարգացման ճանապարհով: Սա կնշանակի նոր աշխատատեղեր և տնտեսության աշխուժացում», ֊ ասել է ԲՀԿ-ի ղեկավարը:
Նա հայտարարել է, որ այլև հետդարձի ճանապարհ չկա, և ինքը գնալու է մինչև վերջ՝ մինչև Հայաստանը «նորից սկսի շնչել»։
« Հոկտեմբերի 24-ի հանրահավաքում ես ասացի, որ ոմանք ինձ հարցնում են, թե՝ Ծառուկյան, քո՞ ինչին է պետք: Իրոք, ինձ անձամբ ինչո՞ւ է պետք: Ինքնահաստատվելո՞ւ, փառքի՞, փող աշխատելո՞ւ համար: Ի՞նչ մասնավոր խնդիր եմ ես լուծում: Ոչ մի: Բայց ես չեմ կարող լինել անտարբեր, երբ իմ աչքի առաջ Հայաստանը թուլանում է, ժողովուրդը հուսալքվում, օր օրի հազարավոր մարդկանց բարեկեցությունն ընկնում է, փոքր ու միջին բիզնեսը բառիս բուն իմաստով ոչնչանում է, և երկիրը կանգնում է անդառնալի կորուստների առաջ: Ես այդ մարդը չեմ: Այնպես որ այդ հեքիաթը վաղուց արդեն սպառվել է, թե՝ մինչև ո՞ւր կգնա Ծառուկյանը: Ես հետդարձի ճանապարհ չունեմ: Ես գնալու եմ այնքան, մինչև Հայաստանում իրավիճակը փոխվի: Մինչև մարդկանց խնդիրները սկսեն լուծվել, մինչև տնտեսությունը սկսի վերականգնվել, մինչև Հայաստանը նորից սկսի շնչել: Եվ ես ուրախ եմ, որ այս հարցում ունեմ քաղաքական գործընկերների և համախոհների հզոր բանակ և, ինչպես բոլորը տեսան, հսկայական համաժողովրդական աջակցություն», ֊ եզրափակել է Ծառուկյանը:

«Нет пути назад». Олигарх об изменении атмосферы в Армении
В Армении необходимо искоренить традицию «входить в долю» бизнеса силой. Об этом в интервью Zham.am заявил лидер партии «Процветающая Армения», руководитель второй по величине фракции в парламенте, крупный предприниматель Гагик Царукян.
«В Армении больше никому не должно удаваться входить в долю бизнеса того или иного предпринимателя, используя свое положение. Монополий в Армении быть не должно. И даже если страна у нас маленькая, все равно заниматься импортом товаров должны быть в состоянии и 10, и 20 человек, столько, сколько позволит рынок», - сказал он.
По словам Царукяна, необходимо предпринимать шаги, которые быстро активизируют экономику и изменят общую атмосферу в стране.
«Я очень хорошо представляю эти шаги, и могу спокойно их перечислить. К примеру, малый бизнес должны на несколько лет освободить от налогов. Ни один представитель власти не должен иметь права входить в учреждение человека, своим потом содержащего семью, и чего-то требовать.
Во-вторых, для среднего бизнеса должны быть созданы исключительные возможности, чтобы этот слой сумел в короткие сроки улучшить свое положение и пойти по пути развития. А это значит новые рабочие места и активизация экономики», - сказал лидер ППА.
Пути назад, по его словам, нет, Царукян намерен идти до конца, пока Армения «снова не станет дышать».
«На митинге 24 октября я сказал, что меня спрашивают, мол, Царукян, зачем тебе это надо. Действительно, зачем это лично мне? Для самоутверждения, славы, денег? Какую частную задачу я решаю? Никакой. Но я не могу быть равнодушным, когда Армения слабеет у меня на глазах, народ отчаивается, изо дня в день снижается благосостояние тысяч людей, малый и средний бизнес в прямом смысле этого слова уничтожается, и страна оказывается перед безвозвратными потерями. Я не такой человек. Так что сказка о том, как далеко пойдет Царукян, себя исчерпала. У меня нет пути назад. Я буду идти до тех пор, пока ситуация в Армении не изменится, пока не начнут решаться проблемы людей, пока не начнет восстанавливаться экономика, пока Армения снова станет дышать. И я рад, что в этом вопросе у меня есть мощная армия политических партнеров и единомышленников и, как все видели, огромная общенациональная поддержка», - заключил политик.