Նախարարը հոգեբուժարանների խնդիրը բարձրացնողներին կոչ է անում իրավապահներին դիմել
Հոգեբուժական հիմնարկներում մարդու իրավունքների խախտումների, մասնավորապես, հիվանդներին ծեծելու, նրանց հարկադրաբար աշխատեցնելու մասին հայտարարություն անողներին առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը խորհորդ է տալիս դիմել իրավապահ մարմիններին: Նախարարը հոգեբուժարաններում իրավիճակին անդրադարձել է այսօր ԱԺ-ում՝ Epress.am-ի խնդրանքով մեկնաբանելով իրավապաշտպանների կողմից 6 հոգեբուժական հիմնարկներում անցկացված ուսումնասիրությունների արդյունքները:
«Ցանկացած նման հայտարարություն համարվում է հաղորդում հանցագործության մասին: Հայտարարողները պետք է տեղյակ պահեն իրավապահ մարմիններին: Կամ եթե հայտարարում են որևիցե մի ժողովում, թե իբր հոգեբուժարանի տնօրենը սեփականաշնորհել է հիվանդի բնակարանը կամ ծեծի է ենթարկում նրան կամ այլ իրավախախատ գործողություններ է անում, մենք ինքներս ենք այդ հարցին հետամուտ լինելու», - ասել է նախարարը:
Նշենք, որ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբելայի Վանաձորի գրասենյակի հրապարակած հոգեբուժական հաստատությունների մասին զեկույցի համաձայն՝ հարցված 136 հիվանդներից 84-ը ասել է, որ ֆիզիկական զսպման է ենթարկվել, 75-ը նշել է, թե հարկադիր աշխատանքի է ենթարկվել:
Նախարարը վստահեցրել է, որ հոգեբուժարանի տնօրեններն ունեն հստակ հանձնարարական՝ դիմել դատարան, պահանջել մասնագիտական պատիվը վիրավորելու համար փոխհատուցում և պահանջել ներկայացնել այդ հայտարարության հիմքերը:
«Եթե նրանք չեն բացառում, որ նման դեպքեր լինում են, իհարկե, միանգամից տեղի են ունենալու վարչական համապատասխան որոշումներ և քրեական որոշումներ, եթե այդ հայտարարությունները հաստատվեն իրավապահ մարմիների կողմից», - ասել է Արմեն Մուրադյանը։
Հարցին, թե եղե՞լ է արդյոք մի դեպք, երբ հոգեբուժարանի աշխատողի կողմից մարդու իրավունքի ոտնահարման փաստը բացահայտվել և այդ աշխատակիցը պատժվել է, նախարարն ասել է, որ հոգեբուժարանների աշխատանքը խստացվում է, հաշվետվություններ են լսվում, իսկ վարչական տույժեր լինում են այն ժամանակ, երբ այդ աշխատանքը չի համապատասխանում նորմերին:
Անդրադառնալով հարցին, թե իրավապաշտպանները հաճախ քննադատում են հոգեբուժական հիմնարկներում հիվանդներին անհրաժեշտ թանկարժեք դեղերի բացակայությունը, Մուրադյանն ասել է.
«Նյութատեխնիկական վերազինման հարցը հոգեբուժական հիմնարկներում գլոբալ խնդիր է։ Հնարավոր չէ այդ հարցն անընդհատ շահարկել։ Անընդհատ շահարկելն իրատեսական չէ, կամ տեղիք է տալիս մտածելու, որ տենդենցիոզ մոտեցում կա այս հարցում»:

О нарушениях в психлечебницах министр советует сообщать правоохранителям Армении
Министр здравоохранения Армен Мурадян советует заявителям о нарушении прав человека в психиатрических клиниках, в частности, избиении пациентов, принуждении выполнять различную работу, обращаться в правоохранительные органы Армении. Министр высказался о ситуации в клиниках в Национальном Собрании, отвечая на просьбу корреспондента Epress.am прокомментировать результаты исследований, проведенных правозащитными организациями в 6 психитрических лечебницах.
«Любое подобное заявление считается сообщением о преступлении. Заявители должны уведомлять правоохранительные органы. Или, если на каком-то собрании заявляют, будто директор психиатрической клиники присвоил квартиру больного, либо избивает его или совершает иное правонарушение, мы сами возьмемся за это», - сказал министр.
Согласно докладу ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи о психиатрических клиниках, 84 из 136 опрошенных пациентов заявили, что подвергались физическому усмирению, 75 человек сообщили о принуждению к работе.
Министр заверил, что директорам рекомендуют обращаться в суд, требовать компенсации за оскорбление профессиональной чести и призывать представить основания для подобных заявлений.
«Если они не исключают подобных случаев, конечно, последуют соответствующие административные и уголовные решения, если эти заявления подтвердят правоохранительные органы», - заявил Мурадян.
На вопрос о том, выявляли ли совершенное сотрудником клиники нарушение прав человека и, как результат, наказывали сотрудника, министр ответил, что «работа психиатрических клиник ужесточается, слушаются отчеты и бывают административные штрафы, когда работа не соответствует нормам».
Также он прокомментировал часто озвучиваемую правозащитниками критику отсутствия дорогостоящих медикаментов, необходимых пациентам клиник. «Вопрос материально-технической базы в психиатрических лечебницах – глобальная проблема. Нельзя постоянно спекулировать этим вопросом. Постоянная спекуляция не имеет отношения к реальности, либо дает повод думать, что в этом вопросе проявляется тенденциозный подход».