ՀՀ քաղաքացիների Ղարաբաղում ծառայելը հիմնավորել են գոյություն չունեցող փաստաթղթով․ փաստաբան
ԼՂՀ բանակում զոհված Հայաստանի քաղաքացիների ծնողների բազմիցս բարձրացրած հարցը, թե ինչ իրավական հիմքով է ՀՀ քաղաքացին ծառայում ԼՂՀ պաշտպանության բանակում, ՀՀ Կառավարությանը հղել է նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը: ՄԻԵԴ-ից հարցն ուղղվել է «Հրաչիկ Մուրադյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության գործով»:
Հրաչիկ Մուրադյանի որդին՝ Սուրեն Մուրադյանը, մահացել է 2001 թվականին ԼՂՀ բանակում, մահվան փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործը լսվել է «Սյունիքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ստեփանակերտի նստավայրում»: Մուրադյանի հայրը ներպետական ատյաններում պայքարել է առանց իրավաբանական աջակցության, սակայն բողոքը ՄԻԵԴ պատրաստել է փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը:
Զինծառայողի ԼՂՀ-ում ծառայելու և նրա մահվան գործը Ստեփանակերտում լսելու մասին ՄԻԵԴ-ի հարցին պատասխանելով ՝ ՀՀ կառավարությունը, Շուշանյանի խոսքով, հղում է կատարել գոյություն չունեցող փաստաթղթի:
«ՀՀ կառավարությունը հղում էր արել, որ ՀՀ քաղաքացու ծառայելը ԼՂՀ բանակում հիմնավորված է ՀՀ-ի և ԼՂՀ-ի միջև 1994 թվականին կնքված միջպետական համաձայնագրով: Դրա ինչ-որ կետով ՀՀ քաղաքացիները կարող են ծառայել Ղարաբաղում՝ իրենց կամքով: Եվ նույն համաձայնագրի մեկ այլ կետով սահմանվում է, որ այդ զինծառայողի հետ ԼՂՀ-ում ինչ-որ իրավախախտումները պետք է քննվեն ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից: Սակայն մեզ այդպես էլ չի հաջողվել գտնել որևէ նման միջպետական համաձայնագիր»,- ասել է Շուշանյանը:
Գործի մասին պատմելով՝ փաստաբանն ասել է, որ Մուրադյանը մահացել է իր նկատմամբ ֆիզիկական բռնության հետևանքով, սակայն պաշտոնական վարկածի համաձայն՝ մահվան պատճառը մալարիա հիվանդությունն էր: Շուշանյանն ասել է, որ զինծառայողին խոշտանգել են զորամասի հրամանատարի տեղակալը և հրետանու պետը, սակայն նրանք խուսափել են պատժից: Գործի նյութերում կա նաև այն ժամանակ ԼՂՀ ՊՆ նախարար Սերյան Օհանյանի նամակը, որով նա խնդրել է պատժից ազատել ռազմական պաշտոնյաններին այն հիմքով, որ նրանք մեծ ներդրում են ունեցել Արցախյան պատերազմում:
Շուշանյանի խոսքով՝ պատշոնյաներին անգամ մեղադրանք առաջադրված չի եղել:
«Հրաչիկ Մուրադյանն ընդդեմ ՀՀ գործով» ՄԻԵԴ-ը դեռ վճիռ չի հրապարակել: Հայցի հիմքում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի Կյանքի իրավունքի խախտման հոդվածն է:

Граждане Армении служат в Карабахе на основе несуществующего документа
На каком правовом основании граждане Армении служат в карабахской армии? С этим вопросом, неоднократно поднятым родными погибших в небоевых условиях солдат, к правительству Армении обратился Европейский суд по правам человека в рамках дела “Грачик Мурадян против Республики Армения”. Отметим, что Нагорно-Карабахская Республика, в ряды Вооруженных сил которой на обязательной основе призываются граждане Армении, официальным Ереваном не признана.
Сын истца Сурен Мурадян умер в 2001 году, будучи солдатом Армии обороны Карабаха. Уголовное дело по факту смерти слушалось в “Степанакертской резиденции суда общей юрисдикции Сюникской области”. Сюник – приграничная с Карабахом административная единица на юге Армении.
Отец солдата прошел все судебные инстанции без адвоката. Лишь при составлении иска в Евросуд ему помогал юрист Мушег Шушанян, с которым связался корреспондент Epress.am.
По словам адвоката, отвечая на запрос Евросуда о правовых основаниях несения службы в Карабахе гражданами Армении, Правительство последней сослалось на несуществующий документ – межгосударственное соглашение, подписанное Арменией и НКР в 1994 году. Так, согласно какому-то пункту этого “документа”, граждане Армении могут нести военную службу в Карабахе по собственному желанию.
Согласно другому пункту армяно-карабахского “соглашения”, правонарушения, связанные с гражданами Армении, должны быть расследованы правоохранительными органами Республики Армения. “Нам, однако, так и не удалось отыскать подобного межгосударственного соглашения”, - сказал Шушанян.
Адвокат рассказал также, что Мурадян скончался вследствие побоев, но в официальной версии сказано, что он умер от малярии. Отец погибшего и юрист Шушанян располагают сведениями о том, что солдата избивали замкомандира части и начальник артиллерии, которые избежали наказания. Но в материалах дела имеется письмо тогдашнего министра обороны Карабаха Сейрана Оганяна, где он просит освободить от наказания военных должностных лиц на основании “их больших заслуг в Арцахской войне”. При этом указанным офицерам обвинений предъявлено не было.
Евросуд пока не вынес решения по делу “Грачик Мурадян против Республики Армения”. В обоснование иска вошла статья Европейской Конвенции Прав Человека о нарушении права на Жизнь.