Մայրը պատմել է՝ ինչպես են ռազմական ոստիկանները խոշտանգել իր «դիվերսանտ» որդուն․ forrights.am
Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի բնակիչ, երկրորդ կարգի հաշմանդամ 31֊ամյա Ալիկ Զախարյանը 2014 թվականի հուլիսի 19-ին այցելել է գերեզմանատուն՝ հարազատների շիրիմին, երբ ՊՆ համարանիշներով մեքենայից դուրս են եկել ավտոմատներով զինված մարդիկ, ոլորել են նրա թևերը և ձեռնաշղթաներ հագցրել: Այս մասին forrights.am֊ի հետ զրույցում պատմել է Զախարյանի մայրը՝ Սոնա Սահակյանը։
«Ասել են՝ դու թուրք դիվերսանտ ես, կռացրել են ու սկսել հարվածել, ստիպել են առվի կեղտոտ ջուրը խմել, ծեծել են, գցել մեքենան ու բերել ռազմական ոստիկանության բաժին: Հինգ ժամ ու կես թևերը կապած տղայիս տանջել են: Իմ տղան ասում է՝ որտեղից է, ում տղան է, ասում է, որ թուրք չէ, ձեռքին հայերեն տպագրության գիրք է լինում, ասում են՝ թուրքի ձեռքում էլ կարող է հայերեն գիրք լինել», - պատմել է Սոնա Սահակյանը:
Նրա խոսքով՝ ռազմական ոստիկանության (ՌՈ) աշխատակիցները, սակայն, շարունակել են ծաղրն ու բռնությունները հաշմանդամ տղայի նկատմամբ արդեն բաժնում. «Շապիկը քաշել են գլխին, ձեռքերը կապած10 րոպե ծեծել, թե ինչ խղճով, հետո ասում են թուրքերը… քաշում են տաբատը պատռում, որ սեռական օրգանները նկարեն, որ համոզվեն թուրքա, թե չէ, սեղմել են, որ լեզուն հանեն դուրս, կոպերն են շուռ տվել»:
Մայրն ասել է, որ տղան տուն է վերադարձել բազմաթիվ մարմնական վնասվածքներով և սարսափի մեջ. «Երբ տղաս տուն եկավ դեմքը կապտած էր, աչքերն արյունով լցված, շալվարը պատռված, տղաս ցնորվածի նման էր, ահավոր վախեցած էր, մինչև այսօր դեմքի ոսկորներն ու թևերի կապած տեղերը ցավում են, մարմնի վրա բազմաթիվ վնասվածքներ կային»:
Սոնա Սահակյանը դիմել է ոստիկանություն, որտեղ նրան խորհուրդ են տվել չբողոքել, ավելին՝ ասել են՝ եթե բողոքես, ավելի վատ կլինի: «Ոստիկանության քրեական հետախուզության պետը՝ Գալստյան Արայիկ անունով, ինձ ասումա, մի բանա՝ եղելա, մի բողոքի, ես էլ եմ էնտեղ եղել, բայց չեմ ծեծել, որ պետք եղավ տղայիդ գլխին ընենց կսարքենք, որ կզարմանաս»:
Մարտունու ոստիկանապետը ևս դեմ է եղել բողոքին՝ «Ոչնչի չես հասնի միայն ժամանակ ու ֆինանսներ ես կորցնելու, ասեց, որ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցներն են ծեծել»։

Мать рассказала, как сотрудники военной полиции Армении избили сына-«диверсанта»
19 июля 2014г. житель города Мартуни Гегаркуникской области Армении 31-летний Алик Захарян отправился на могилы родных, когда из автомобиля с госномерами Минобороны вышли вооруженные автоматами люди, скрутили ему руки и надели наручники. Об этом в интервью Forrights.am рассказала мать Захаряна Сона Саакян.
«Назвали его турецким диверсантом , наклонили и стали бить, заставили выпить грязную воду из канавы, избили, швырнули в машину и отвезли в отделение военной полиции. 5.5 часа сына мучали, связав ему руки.
Мой сын сказал, откуда он, чей сын, сообщил, что не турок. В руках у него была книга на армянском, а они говорят, мол, и у турка может быть армянская книга», - рассказала Саакян.
По ее словам, в отделении сотрудники военной полиции продолжали издевательства и насилие над парнем-инвалидом. «Натянули рубашку на голову, руки были завязаны, избивали минут 10, а потом еще про турок говорят... Потянули, порвали брюки, чтобы сфотографировать половые органы, выяснить, турок он или нет, нажали, чтобы высунуть язык, вывернули веки».
Женщина сообщила, что сын вернулся домой с многочисленными телесными повреждениями, он был в ужасе. «Лицо его было синим, глаза - заполнены кровью, брюки изодраны, он был похож на сумасшедшего, ужасно напуган, у него до сих пор болят кости лица и перевязанные руки».
В полиции посоветовали не жаловаться, более того, пригрозили, что в случае жалобы «будет хуже». «Начальник угрозыска полиции Араик Галстян говорит мне «ну, случилось, не жалуйся, я тоже там был, но не бил, будет нужно, такое на твоего сына повесим, что удивишься»».
Начальник полиции Мартуни тоже был против представления женщиной жалобы: «Ты ничего не добьешься, только время и деньги потратишь. Сказал, что избили сотрудники военной полиции».
По словам Саакян, ее сын – инвалид, серьезные проблемы со здоровьем у него были и в ходе службы в армии.