Քաշքշուկ և շտապ օգնություն նախագահականի մոտ․ զոհված զինվորների ծնողների ակցիան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Բանակում խաղաղ պայմաններում զոհված զինվորների ծնողների պահանջները՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպում, իրենց որդիների գործերի արդար քննություն, չեն կատարվում, ուստի նրանք պատրաստ են ծայրահեղ քայլերի։ Այս մասին ծնողները հայտարարել են այսօր նախագահականի մոտ անցկացված հերթական ակցիայի ժամանակ։ Ծնողները հրաժարվել են ասել, թե կոնկրետ ինչ քայլերի են դիմելու։
Ակցիայի մեկնարկից քիչ անց ոստիկաններն ասել են ծնողներին, որ ՀՀ նախագահի նամակների և քաղաքացիների ընդունելության բաժնի պետ Աիդա Ասատրյանը զգուշացրել է, թե նախագահականի աշխատակիցներից մեկը կմոտենա բողոքողներին։ 15 րոպե սպասելուց հետո տեսնելով, որ իրենց ոչ ոք չի մոտենում՝ ծնողները դուրս են եկել Բաղրամյան պողոտայի երթևեկելի մաս՝ փակելով մեքենաների ճանապարհը: Ոստիկանները քաշքշելով փորձել են նրանց հետ բերել մայթ, բայց դիմադրության են հանդիպել։ Քաշքշուկի ժամանակ Գոհար Սարգսյանը (2007 թվականին բանակում զոհված Տիգրան Օհանջանյանի մայրը) և Հերիքնազ Մուրադյանը (2013 թվականին զոհված Արմեն Մուրադյանի մայրը) իրենց վատ են զգացել և նրանց համար շտապ օգնություն է կանչվել:
Զոհվածների ծնողները երկրորդ և երրորդ անգամ էլ են փորձել փակել փողոցը, սակայն ոստիկանները նրանց կրկին վերադարձնում էին մայթ։
Նախագահական նստավայրի մոտ է եկել նաև ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը: Նա ասել է, որ մտադիր է սպանված զինվորների գործերի բացահայտման հարցը բարձրացնել ԱԺ Մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովում՝ գործերից գոնե մի քանիսը քննելու համար ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկով:
Մինչ 13։30-ը ծնողները նախագահական նստավայրից որևէ պատասխան այդպես էլ չեն ստացել: Նախագահական նստավայրից դուրս են եկել ռազմական համազգեստով 3 մարդիկ և իրենց մոտ կանչել ոստիկաններից մեկին: Նրա հետ զրուցելուց հետո համազգեստավոր մարդիկ մտել են նախագահական: Այս պահին ակցիան շարունակվում է, մայրերը նստած են նախագահականի դարպասների դիմաց։

Scuffles and Ambulance in Front of Presidential Palace; Parents of Dead Soldiers Protest (VIDEO)
The parents of soldiers who died during peaceful times are demanding to meet with President Serzh Sargsyan, a fair investigation of their children's cases, and are prepared to take radical actions. The parents stated their demands today in front of the presidential palace, during their regular protest action. They did not specify what radical actions they would take.
Right after the start of the protest, police officers told parents that Aida Asatryan, the head of the Presidential department’s Reception of Citizens, Appeals, Complaints and Proposals Office, had informed the presidential staff to approach the protesters. After 15 minutes, the protesters realizing that no one is going to approach them, went onto Baghramyan Ave. and blocked traffic.
Police attempted to bring them back to the sidewalk by pushing and pulling them, but they were faced with resistance. During the scuffle, both Gohar Sargsyan, who lost her son Tigran Ohanjanyan in 2007, and Heriknaz Muradyan, the mother of Armen Muradyan, lost in 2013, began feeling faint and emergency care was called for them. The dead soldiers’ parents attempted to block the street for the second and third time, however, the police repeatedly brought them back to the sidewalk.
National Assembly MP Zaruhi Postanjyan also arrived near the Presidential Palace. She said that she was planning to raise the issue of the dead soldiers' cases in the Human Rights standing committee in the NA, in order for a few of the cases to be investigated and suggested a creation of a temporary commission.
Until 1:30 pm the parents did not receive any response from the Presidential staff. Outside the Presidential Palace, three men in military attire came and called one of the police officers. After speaking to the officer, the men entered the palace. At this point the protest was still continuing and the mothers were sitting in front of the palace gates.