Կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար կարևոր է իմանալ բիզնեսների իրական տերերին․ փորձագետ
Կոռուպցիայի մասին ընկալումը Հայաստանում չի փոխվում: Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» «Կոռուպցիայի ընկալման ցուցիչ – 2014» զեկույցի քննարկման ժամանակ ասել է «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ» (ԹԻ) հակակոռուպցիոն ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը:
«Հայաստանում կոռուպցիայի աստիճանը չափելու համար հետազոտություններ չեն արվում, թեև մինչ դեկտեմբերի կեսը Հայաստանն ընդունելու է նոր հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և առանձնացնելու է չորս ոլորտ՝ առողջապահություն, կրթություն, ոստիկանություն և հարկային մարմիններ: Ես առաջարկել եմ հաջորդ տարին նվիրել ռիսկերի գնահատմանը, սակայն, ինչպես միշտ, Հայաստանի կառավարությունը դրա համար անհրաժեշտ գումարները պատրաստ չէ տրամադրել»,-ասել է Հոկտանյանը:
Փորձագետը նկատել է, որ Հայաստանի կառավարության կոռուպցիայի դեմ պայքարի փիլիսոփայության հիմքում ընկած է այն կարծիքը, թե էլեկտրոնային կառավարումը փրկություն է:
«Ես այս տեսակետի հետ համաձայն չեմ: Անգլերեն արդեն շրջանառվում է E-corruption (էլեկտրոնային կոռուպցիա) տերմինը, որտեղ էլեկտրոնային կառավարումը երբեմն ավելի դժվարացնում է կոռուպցիայի վերհանումը»,- ասել է նա:
Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար, ըստ փորձագետի, կարևոր է ռազմավարություն մշակել՝ ընկերությունների իրական տերերին բացահայտելու համար: Նրա խոսքով՝ իրական սեփականատերերին բացահայտելու ռազմավարություն ունի Դանիան, Մեծ Բրիտանիան, Ուկրաինան:
«Մեզ մոտ էլ ասում են՝ սրա իրական տերը Քոչարյանն է, էսինչն է: Մենք դիմել էինք Էթիկայի հանձնաժողով՝ կապված Գագիկ Խաչատրյանի (ՀՀ ֆինանսների նախարար) և Հերմինե Նաղդալյանի (ԱԺ փոխխոսնակ) սեփականության հետ, բնականաբար ասեցին, որ իրենցը չի: Սա տարածված երևույթ է զարգացող երկրներում, երբ իրական տերերը չեն երևում: Մեծ Բրիտանիան, Դանիան և Ուկրաինան փորձում են գտնել ընկերությունների իրական տերերին: Սա Հայաստանի համար էլ շատ կարևոր կլինի, որովհետև կոռուպցիայի գլխավոր պատճառներից մեկը քաղաքական և տնտեսական վերնախավերի սերտաճումն է»,- ասել է Հոկտանյանը:

Important to Know the Real Owners of Corporations in Order to Fight Corruption, says Expert
Corruption perception in Armenia is not changing. The latter was said today by Transparency International anti-corruption NGO executive director Varujan Hoktanyan during a discussion of the "Corruption Perceptions Index - 2014" report at the Media Center.
“Research is not conducted to measure the level of corruption in Armenia, although in mid-December Armenia will pass a new anti-corruption strategy and will delineate four sectors; health, education, police, and tax bodies. I suggest that the following year should be dedicated to assessing risks, however, as always, the Armenian government is not willing to allocate the necessary funds,” said Hoktanyan. The expert noted that the Armenian government’s philosophy in the fight against corruption is founded on electronic management as salvation.
“I do not agree with this perspective. The term E-corruption is already circulating in English, whereas electronic management sometimes makes the discovery of corruption more difficult,” said the director.
The expert believes, that it is important in the fight against corruption in Armenia to cultivate a strategy in order to reveal the actual owners of certain companies. According to him, there are strategies of revealing the real business owners of companies in Denmark, Great Britain, and in Ukraine.
“Here (in Armenia), they say that the real owner of this place is Kocharyan, or whomever. We’ve applied to the Ethics Committee regarding the private properties of Gagik Khachatryan (Minister of Finance) and Hermine Naghdalyan (National Assembly deputy speaker); naturally, the said that it wasn’t theirs. This is a common phenomenon for developing countries when the actual owners are not revealed. Great Britain, Denmark, and Ukraine are trying to find the real owners of companies. This would also be important for Armenia, because the top cause of corruption is the merging of political and economic elites,” said Hoktanyan.