«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն այս տարի Ռուսաստանում գումար չի հավաքի․ «ՀԺ»
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից Մոսկվայում կազմակերպվող ամենամյա դրամահավաք-ճաշկերույթը այս տարի տեղի չի ունենալու, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից թերթին երեկ փոխանցել են, որ պատճառը «Ռուսաստանի Դաշնությունում տիրող հայտնի վիճակն է»։
«Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում սա առաջին նման դեպքն է։ Ճիշտ է, ճաշկերույթ անցյալ տարի էլ, որպես այդպիսին չէր կազմակերպվել, բայց Մոսկվայում Հայոց առաջնորդանիստ սուրբ Պայծառակերպություն հայկական եկեղեցու բացման օրը (սեպտեմբերի 17) Սերժ Սարգսյանը և ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը հասցրել էին «ոտքի վրա» պայմանավորվածություններ ձեռք բերել ռուսաստանաբնակ հայ գործարարների հետ և արդյունքում՝ միայն ՌԴ-ից «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին անցյալ տարի փոխանցվեց 12 միլիոն 350 հազար դոլար», ֊ գրում է թերթը:
Այս տարի Լոս Անջելեսում անցկացվող ամենամյա հեռուստամարաթոնի և եվրոպական մի շարք երկրներում անցկացվող տելեթոնների ժամանակ հավաքվել է 12 միլիոն 399 հազար 550 դոլարի նվիրատվություն և նվիրատվության խոստում, ևս 77 հազար 500 դոլարի նվիրատվություն էլ անցյալ հինգշաբթի Լիբանանում կազմակերպված ռադիոթոնի ժամանակ։

В России отменен ежегодный сбор средств Всеармянским фондом
В 2014-ом ежегодный сбор средств-обед в Москве, организуемый Всеармянским фондом «Айастан», не состоится, сообщает газета «Айкакан жаманак». В пресс-службе Фонда сообщили, что причиной послужила «сложившаяся в РФ известная ситуация».
«Это первый подобный случай за последние несколько лет. Правда, обеда как такового не было и в прошлом году, но в день открытия в Москве армянского кафедрального собора (17 сентября) Серж Саргсян и президент Нагорного Карабаха Бако Саакян успели достигнуть договоренностей с российскими предпринимателями армянского происхождения, в результате только из РФ Всеармянскому фонду «Айастан» перечислили $12 миллионов 350 тысяч», - отмечает издание.
В этом году во время проводимого в Лос-Анджелесе телемарафона и телетонов в ряде европейских стран было собрано пожертвований на сумму $12 млн. 399 тысяч 550, а также $77 тыс. 500 – в ходе радиотона в Ливане, который прошел в прошлый четверг.