Գյումրեցիների պահանջները ՀՀ իշխանություններին. պատմել է Զարուհի Փոստանջյանը
Գյումրիի դատախազության մոտ հավաքված ժողովուրդը, երկու ժամ որևէ պատասխան չստանալով, մշակել է իր պահանջները՝ ՀՀ իշխանությունները պետք է միջոցներ ձեռնարկեն ռուսական կողմից ստանալու ապացույցներ, որ Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության մեջ մեղադրվող ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը ՀՀ տարածքը չի լքել, ՀՀ իշխանույթունները նրան պետք է կալանքի տակ առնեն ՀՀ ոստիկանության ձերբակալվածների պահման վայրում, ինչպես նաև պետք է երաշխավորեն, որ գործը քննվելու է ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից։ Պահանջների մասին Epress.am-ի հետ հեռախոսազրույցում ասել է Զարուհի Փոստանջյանը:
«Պահանջում ենք նաև, որպեսզի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը,  վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանն անմիջապես գան Գյումրի, վերոնշյալ պահանջները կատարեն, հստակություն մտցնեն, իսկ եթե չեն կարող, ապա անհապաղ հրաժարական տան», - ասել է Փաստանջյանը: Նա հավելել է, որ պահանջները չկատարելու դեպքում Գյումրիում սկսված բողոքի ալիքը կարող է բերել անկանխատեսելի հետևանքների։
Փոստանջյանի խոսքով՝ գյումրեցիներին զայարացրել է այն փաստը, որ քաղաք է ժամանել միայն ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը։ Հիշեցնենքն, որ վերջինս խոստացել է դիմել ՌԴ դատախազին՝ պահանջելով Պերմյակովին հանձնել ՀՀ իրավապահ մարմիններին, սակայն չի ասել, երբ է այդ նամակը գրելու։
Նշենք, որ մարդկանց մի մասն երկու ժամ առաջ դատախազության շենքի մոտից շարժվել է դեպի ՌԴ հյուպատոսարան: Նրանց ճանապարհը փակել են ոստիկանները: Բողոքողների և ոստիկանների բախման հետևանքով մոտ 10 մարդ վիրավորվել է, 8-ը բերման են ենթարկվել:

Депутат рассказала о выдвинутых властям Армении требованиях демонстрантов
После 2-часового ожидания, не получив ответа от властей, собравшиеся в центре второго по величине армянского города Гюмри выдвинули требования: власти Армении должны принять меры для получения от российской стороны доказательств, что военнослужащий 102-ой российской военной базы, обвиняемый в убийстве 6 членов семьи Аветисян Валерий Пермяков не покинул территорию Армении, власти Армении должны взять его под стражу и поместить в Место содержания заключенных, а также гарантировать, чтобы дело расследовали правоохранительные органы Армении.
«Также требуем, чтобы президент Армении Серж Саргсян, премьер Овик Абрамян, спикер парламента Галуст Саакян, начальник полиции Армении Владимир Гаспарян незамедлительно прибыли в Гюмри, выполнили отмеченные требования, либо, если они не могут этого сделать, немедленно ушли в отставку», - в беседе с Epress.am заявила депутат от партии «Наследие» Заруи Постанджян. По словам собеседницы, в случае невыполнения требований волна протестов в Гюмри может привести к непредсказуемым последствиям.
Жителей Гюмри вывело из себя то обстоятельство, что в город прибыл генеральный прокурор страны Геворг Костанян. Напомним, что он обещал обратиться к своему российскому коллеге с требованием передать Пермякова местным правоохранительным органам, однако о сроках написания письма генпрокурор не сообщил.
Ранее часть демонстрантов двинулась шествием от здания прокуратуры к консульству РФ в Гюмри. Полиция перекрыла им дорогу. В результате столкновений пострадали 10 человек, 8 были задержаны.