Երևանում ու Ստամբուլում հիշում են Հրանտ Դինքին
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը» երեկ՝ հունվարի 18֊ին, թուրքահայ մտավորական, Ստամբուլում հայերեն և թուրքերեն լեզուներով լույս տեսնող «Ակօս» թերթի նախկին խմբագրապետ Հրանտ Դինքի մահվան ութերորդ տարելիցի կապակցությամբ հիշատակի երթ է անցկացրել Ստամբուլի Շիշլի թաղամասում, որտեղ տեղակայված է «Ակօս»֊ի խմբագրության գրասենյակը։
«Ակօս» պարբերականի փոխանցմամբ՝ երթին մասնակցել է շուրջ 50 մարդ, ովքեր իրենց հետ ունեցել են մի շարք պաստառներ՝ «Բոլորս Հրանտ ենք, բոլորս հայ ենք», «Առերեսվեք Հրանտի հետ, Ցեղասպանության հետ», «Քուրդ, թուրք, հայ․ կեցցե ժողովուրդների եղբայրությունը» գրառումներով։
Դինքի հիշատակին նվիրված մեկ այլ միջոցառում տեղի է ունեցել նրա գերեզմանի մոտ, որը գտնվում է Բալըքլը հայկական գերեզմանատանը։ Միջոցառման մասնակիցների թվում են եղել Դինքի ընտանիքի անդամները, նրա ընկերներն ու համախոհները, ինչպես նաև` հայ հոգևորականներ։ Ներկաների շարքում է եղել նաև «Ժողովրդա֊հանրապետական կուսակցության» պատգամավոր Սեզգին Թանրըքուլուն, ով խոսել է Դինքի սպանության գործում իշխող «Արդարություն և զարգացում կուսակցության» պատասխանատվության մասին։
Մի շարք ակցիաներ են իրականացվելու նաև այսօր՝ հունվարի 19֊ին։ Ժամը 13։30֊ին տեղի է ունենալու քայլերթ Թաքսիմի հրապարակից դեպի «Ակօս»֊ի գրասենյակ, որին մասնակցելու են «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» անդամներ Ֆիգեն Յուքսեքդաղն ու Սելահեթթին Դեմիրթաշը։
Հունվարի 17-ին տասնյակից ավելի քաղաքացիներ հավաքվել էին Երևանում՝ Թամանյանի արձանի մոտ, իրենց զորակցությունը հայտնելու Հրանտ Դինքի ընտանիքին և հիշատակելու Դինքի թողած ժառանգությունը՝ բարձրացնելով «Հոս ենք, ախբարիկ» (Այստեղ ենք, եղբայր) գրությամբ պաստառ:
2dink
Այսօր Երևանում տեղի է ունենալու Հրանտ Դինքի հիշատակին նվիրված առաջին հանրային միջոցառումը, որը կազմակերպվել է Հայաստանում Հրանտ Դինքի ընկերների կողմից։ Մասնակիցները ժամը 17։00֊ին հավաքվելու են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, որտեղից էլ լուռ քայլերթ են իրականացնելու դեպի Օպերա:
Հրանտ Դինքն սպանվել է Ստամբուլում 2007 թվականի հունվարի 19-ին ազգայնական Օգյուն Սամասթի կողմից։ Սամասթը դատապարտվել է 23 տարվա ազատազրկման: Սամասթին սպանությունը պատվիրած Յասին Հայալը ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել։
2014 թվականի նոյեմբերին Սամասթը նոր ցուցմունք է տվել՝ հայտարարելով, որ սպանության հետևում կանգնած են Տրապիզոնի այն ժամանակվա ոստիկապանապետ Ռամազան Աքյուրեքն ու Ստամբուլի ոստիկանության հետախուզության վարչության այն ժամանակվա պետ Ալի Ֆուաթ Յըլմազերը։
Օրեր առաջ Ստամբուլի դատարանը Տրապիզոնի ոստիկանության պետի տեղակալ Օզքուն Մումջուի և ոստիկան Մյուհիթին Զենիթի ձերբակալության հրաման է արձակել՝ Դինքի սպանության քննության ժամանակ անփություն ցուցաբերելու մեղադրանքով։ ԶԼՄ֊ներում հայտնվել է Զենիթի և Տրապիզոնի ոստիկանության իրազեկիչ Էրհան Թունջելի միջև հեռախոսազրույցի ձայնագրություն, համաձայն որի՝ Զենիթը նախապես տեղյակ էր Դինքին սպանելու դավադրության մասին։

Marches in Istanbul and Yerevan in Memory of Hrant Dink
Yesterday, in Istanbul, two events took place in remembrance of the late-editor in chief of Agos and human rights advocate Hrant Dink. One event took place in front of his gravestone and another in the neighborhood where the Agos office is located.
According to Agos, people gathered at Hrant Dink’s gravestone at the Balıklı Armenian Cemetery in the Zeytinburnu district. Dink’s family members were present along with Armenian clergy, friends, and supporters of Dink. Sezgin Tanrıkulu, Republican People’s Party (CHP) MP, also attended and spoke about the current ruling party’s (AKP) responsibility for the assassination eight years ago.
Another event was organized by the Kurdish-led People’s Democratic Party’s (HDP) in the 20,000 Armenian populated district of Kurtulus. A group of around 50-people held banners that read, “Confront Hrant with the Genocide,” “Kurds, Turks, Armenians, long live the people’s fraternity,” “We are all Hrant, we are all Armenians.” Others held signs stating that the district’s name is Tatavla (old Greek name), not Kurtulus.
The participants held three new street signs, the first reading Tatavla Avenue was to replace Kurtulus Avenue, Konstantin Street to replace Bay Sungor Street and traditionally Hrant Dink Avenue sign replaced the Ergenekon Avenue (the suspected underground group behind Dink’s assassination).
The local branch of the party just a few days earlier had put up large banners above a main street reading “We have not forgotten, we will not forget” and a photo of Hrant Dink.
Today, January 19, multiple protests have been organized. At 1:30 PM, the two co-chairs of the HDP, Figen Yuksekdag and Selahattin Demirtas will be attending the rally from Taksim square to the Agos office. At 7 PM, they will gather in front of French consulate near Taksim.
A group of citizens gathered in Yerevan on January 17 to show solidarity with Hrant Dink's family and to commemorate his legacy with the words “Hos enk Akhparik”(We are here brother).
2dink
The first public event for the memory of Hrant Dink is also taking place in Yerevan today by the Friends of Hrant Dink in Armenia. A silent march will take place from the Tsitsernakaberd Genocide Memorial to the Opera square.
Recall, Hrant Dink was assassinated in Istanbul in January 2007, by Ogün Samast, a 17-year old Turkish nationalist. Samast has been sentenced to 23 years in prison. Yasin Hayal, who ordered Samast to murder Dink, has been given a life sentence, while nationalist Erhan Tuncel has been released. During the past week, the Dink case has made shocking progress in that the first public officials have been arrested in relation to the case. Earlier last week, former-police chief Ozkan Mumcu and Muhittin Zenit of the Trabzon police department were arrested on charges on charges of negligence and misconduct in Dink's murder. On Friday, an arrest warrant was issued for former Trabzon police department staff Ercan Demir, now Cizre Police Chief.