ՀՀ նախկին նախագահը հիշել է ռուս զինվորականների` ՀՀ դատարանի առաջ կանգնելու նախադեպը
Ակնհայտ էր, որ Գյումրու սպանությունից հետո մարդկանց վրդովմունքը կարող է վերածվել զանգվածային գործողությունների՝ անկանխատեսելի հետևանքներով։ Անդրադառնալով Գյումրիի դեպքերին այս մասին 2rd.am կայքի հետ զրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Դա կանխելու համար անհրաժեշտ էին իշխանությունների կայծակնային առաջանցիկ գործողությունները: Եվ առաջին հերթին՝ միանշանակ հավաստիացումներն առ այն, որ ոճրագործությունը կհետաքննվի հայաստանյան իրավապահ մարմինների կողմից ու հանցագործը կկանգնի ՀՀ դատարանի առաջ (առավել ևս, որ մենք ունենք նման որոշման նախադեպ՝ 1999 թվականին): Վստահ եմ, որ դա ուղղակի անհրաժեշտ էր ինչպես հայկական, այնպես էլ ռուսական կողմին, քանի որ այդպիսով կկանխվեին բոլոր փորձերը դիտարկելու հայ-ռուսական հարաբերությունները՝ կոնկրետ ողբերգական դեպքի համատեքստում: Մեր պաշտոնյաների լղոզված, իրարամերժ և շփոթված հայտարարությունները յուղ լցրեցին կրակի վրա, և առանց այդ էլ լարված իրավիճակին ազգային նվաստացման երանգ հաղորդեցին: Իսկ դա արդեն պայթյունավտանգ համադրություն էր և, ցավոք, մարդկանց զայրույթը թափվեց հայ ոստիկանների վրա», ֊ ասել է Քոչարյանը:
Հիշեցնենք, որ 1999 թվականին Գյումրիում կատարված սպանության համար Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարանը Ալեքսանդր Կամենևին դատապարտել էր 15, իսկ Դենիս Պոպովին 14 տարվա ազատազրկման։

Home / Armenia / Armenia’s Second President Recalls Precedent of Russian Servicemen in Front of Armenian Court
Armenia’s Second President Recalls Precedent of Russian Servicemen in Front of Armenian Court
It was obvious, that the people’s anger after the Gyumri murders would turn into mass actions with unpredictable consequences, said second president Robert Kocharyan during an interview with 2rd.am while speaking about the incidents in Gyumri.
“It was necessary to prevent this with immediate actions by the authorities. And first of all, unequivocal assurances must be given that the crime will be investigated by Armenian law enforcement and that the criminal will stand in front of the Armenian court (especially, because we have a precedent in 1999). I’m confident that it basically was necessary for both the Armenian and Russian sides, because it would have prevented all attempts of observing Armenian-Russian relations specifically in the context of the tragedy. Our officials' unclear, contradictory, and confusing statements added fuel to the fire and without all that, the tense situation had a tone of national humiliation. That already is an explosive combination and, unfortunately, people’s anger was poured onto Armenian police,” said Kocharyan.
Recall, that in 1999, the Shirak Marz (province) Court of First Instance sentenced Russian military servicemen Aleksander Kamenev to 15-years and Denis Popov to 14-years for murder in Gyumri.