ՀՀ նախկին նախագահը հիշել է ռուս զինվորականների` ՀՀ դատարանի առաջ կանգնելու նախադեպը
Ակնհայտ էր, որ Գյումրու սպանությունից հետո մարդկանց վրդովմունքը կարող է վերածվել զանգվածային գործողությունների՝ անկանխատեսելի հետևանքներով։ Անդրադառնալով Գյումրիի դեպքերին այս մասին 2rd.am կայքի հետ զրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Դա կանխելու համար անհրաժեշտ էին իշխանությունների կայծակնային առաջանցիկ գործողությունները: Եվ առաջին հերթին՝ միանշանակ հավաստիացումներն առ այն, որ ոճրագործությունը կհետաքննվի հայաստանյան իրավապահ մարմինների կողմից ու հանցագործը կկանգնի ՀՀ դատարանի առաջ (առավել ևս, որ մենք ունենք նման որոշման նախադեպ՝ 1999 թվականին): Վստահ եմ, որ դա ուղղակի անհրաժեշտ էր ինչպես հայկական, այնպես էլ ռուսական կողմին, քանի որ այդպիսով կկանխվեին բոլոր փորձերը դիտարկելու հայ-ռուսական հարաբերությունները՝ կոնկրետ ողբերգական դեպքի համատեքստում: Մեր պաշտոնյաների լղոզված, իրարամերժ և շփոթված հայտարարությունները յուղ լցրեցին կրակի վրա, և առանց այդ էլ լարված իրավիճակին ազգային նվաստացման երանգ հաղորդեցին: Իսկ դա արդեն պայթյունավտանգ համադրություն էր և, ցավոք, մարդկանց զայրույթը թափվեց հայ ոստիկանների վրա», ֊ ասել է Քոչարյանը:
Հիշեցնենք, որ 1999 թվականին Գյումրիում կատարված սպանության համար Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարանը Ալեքսանդր Կամենևին դատապարտել էր 15, իսկ Դենիս Պոպովին 14 տարվա ազատազրկման։

Российских военных уже судили в Армении. Второй президент напомнил о прецеденте
Было очевидно, что после убийства в Гюмри гнев людей может вылиться в массовые действия с непредсказуемыми последствиями. Так в интервью 2rd.am второй президент Армении Роберт Кочарян прокомментировал события во втором по величине армянском городе.
«Для предотвращения этого нужны были молниеносные действия властей. И в первую очередь, однозначные заверения о том, что преступление будут расследовать правоохранительные органы Армении и преступник предстанет перед армянским судом (тем более, что у нас есть прецедент подобного решения 1999г.). Уверен, что это было необходимо как армянской, так и российской стороне, потому что таким образом были бы предотвращены все попытки рассматривать армяно-российские отношения в контексте конкретного трагического случая. Размытые, противоречивые заявления, сделанные в растерянности, подлили масла в огонь, придав оттенок национального унижения и без того напряженной ситуации. А это уже взравоопасное сочетание и, к сожалению, гнев людей вылился на армянских полицейских», - заявил Кочарян.
Напомним, что в 1999г. за совершенное в Гюмри убийство суд первой инстанции Ширакской области приговорил Александра Каменева к 15, а Дениса Попова к 14 годам тюрьмы.