Եպիսկոպոսի` խաղաղվելու կոչերը չհամոզեցին զոհված զինվորների մայրերին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ուղիղ 4 տարի առաջ այս օրը՝ հունվարի 27-ին, նախագահական նստավայրի մոտ՝ ճաղերի մյուս կողմից, զոհված զինվորների մայրերի հետ զրուցել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ խոստանալով, որ նրանց որդիների գործերն արդար կքննվեն, իսկ մեղավորները կպատժվեն: Այս խոստումը չի իրականացել, և այսօր նախագահականի մոտ նույն մայրերը հիշեցրել են նախագահի խոստումը՝ վառելով 4 տարի առաջ նախագահի հետ հանդիպման լուսանկարը: Նույն լուսանկարի մեկ այլ օրինակ մայրերը նետել են գետնին: Հավաքված ոստիկաններից մեկը խնդրել է չոտնահարել նախագահի լուսանկարը: «Ախր դուք էլ եք երևում այդ նկարի մեջ»,- ասում էր ոստիկանը, սակայն դա էլ չի համոզել բողոքողներին, ովքեր մի քանի անգամ կանգնել են լուսանկարի վրա, որից հետո ոստիկաններից մեկը վերցրել է լուսանկարն ու հեռացել։
Նախագահականում այսօր էլ մայրերին չեն ընդունել, այստեղ ընթանում էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի չորրորդ նիստը:
Նիստից հետո նախագահական նստավայրից դուրս եկած եպիսկոպոս Բագրատ Սրբազանը լսել է մայրերի ձայնը և մոտեցել՝ տեղեկանալու խնդրի մասին:
Ակցիա անցկացնողները հոգևորականներին դիմում էին «էդ ո՞ւմ համար եք աղոթում, վիժվածք նախագահի՞» խոսքերով։
Բագրատ Սրբազանը մայրերին խաղաղվելու կոչ է արել: Զոհված Տիգրան Օհանջանյանի մայրը՝ Գոհար Սարգսյանը, պատասխանել է, որ իրենք չեն խաղաղվի, մինչև որդիների գործերը չբացահայտվեն:
«Սենց հարց չի լուծվում, ուրիշ ճանապարհ չկա՞: Իրավական ճանապարհ, դատարան, դատ»,- խորհուրդ է տվել Բագրատ Սրբազանը:
«Մենք բոլոր ճանապարհները փորձել ենք: Արդար դատավարություն չկա: Եթե լինի գլխավոր հրամանատարի հրամանը, հարցը կլուծվի, եթե ոչ՝ չէ»,- ասել է Գոհար Սարգսյանը:

Armenian Bishop Unable to Calm Down Mothers of Dead Soldiers (VIDEO)
Four years ago today, on January 27, behind the bars of the Presidential Palace, the mothers of dead soldiers spoke to President Serzh Sargsyan who promised that their children’s cases would be investigated fairly and those guilty would be punished. This promise was never fulfilled and today, those same mothers raised the issue of the President’s promise in front of the palace, while holding the photo they had of their conversation with the president. Another copy of the photograph was thrown to the ground by the mothers. One of the police officers asked them to stop stepping on the photo of the president. “But you’re also in the photo,” said one of the police officers, however, that did not convince the protesters who kept stepping on the photo, after which the officer came, picked up the photo and left.
The Presidential staff, once again, did not meet with the protesters. A meeting was taking place with the state commission for organizing events for the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
After the meeting at Presidential Palace, Bishop Bagrat Galstanyan exited the building and approached the mothers in order to listen to their issues. The protesters spoke to the clergymen with “Who are you praying for? The bastard president?”
Bishop Bagrat asked the mothers to calm down. Gohar Sargsyan, the mother of soldier Tigran Ohanjanyan, responded saying that they would not calm down until their sons' case’s are dealt with in a just manner.
“Problems are not solved like this, isn’t there another way? A legal avenue, court, trial,” advised Bishop Bagrat.
“We have tried every avenue. There are no fair trials. If the chief commander commands, the issue will be solved, if not, then no,” said Gohar Sargsyan.