Եպիսկոպոսի` խաղաղվելու կոչերը չհամոզեցին զոհված զինվորների մայրերին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ուղիղ 4 տարի առաջ այս օրը՝ հունվարի 27-ին, նախագահական նստավայրի մոտ՝ ճաղերի մյուս կողմից, զոհված զինվորների մայրերի հետ զրուցել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ խոստանալով, որ նրանց որդիների գործերն արդար կքննվեն, իսկ մեղավորները կպատժվեն: Այս խոստումը չի իրականացել, և այսօր նախագահականի մոտ նույն մայրերը հիշեցրել են նախագահի խոստումը՝ վառելով 4 տարի առաջ նախագահի հետ հանդիպման լուսանկարը: Նույն լուսանկարի մեկ այլ օրինակ մայրերը նետել են գետնին: Հավաքված ոստիկաններից մեկը խնդրել է չոտնահարել նախագահի լուսանկարը: «Ախր դուք էլ եք երևում այդ նկարի մեջ»,- ասում էր ոստիկանը, սակայն դա էլ չի համոզել բողոքողներին, ովքեր մի քանի անգամ կանգնել են լուսանկարի վրա, որից հետո ոստիկաններից մեկը վերցրել է լուսանկարն ու հեռացել։
Նախագահականում այսօր էլ մայրերին չեն ընդունել, այստեղ ընթանում էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի չորրորդ նիստը:
Նիստից հետո նախագահական նստավայրից դուրս եկած եպիսկոպոս Բագրատ Սրբազանը լսել է մայրերի ձայնը և մոտեցել՝ տեղեկանալու խնդրի մասին:
Ակցիա անցկացնողները հոգևորականներին դիմում էին «էդ ո՞ւմ համար եք աղոթում, վիժվածք նախագահի՞» խոսքերով։
Բագրատ Սրբազանը մայրերին խաղաղվելու կոչ է արել: Զոհված Տիգրան Օհանջանյանի մայրը՝ Գոհար Սարգսյանը, պատասխանել է, որ իրենք չեն խաղաղվի, մինչև որդիների գործերը չբացահայտվեն:
«Սենց հարց չի լուծվում, ուրիշ ճանապարհ չկա՞: Իրավական ճանապարհ, դատարան, դատ»,- խորհուրդ է տվել Բագրատ Սրբազանը:
«Մենք բոլոր ճանապարհները փորձել ենք: Արդար դատավարություն չկա: Եթե լինի գլխավոր հրամանատարի հրամանը, հարցը կլուծվի, եթե ոչ՝ չէ»,- ասել է Գոհար Սարգսյանը:

Призывы епископа не убедили матерей погибших в армянской армии солдат
4 года назад в этот день, 27 января, разговаривая с матерями погибших в армии в небоевых условиях военнослужащих из-за ворот президентского дворца, Серж Саргсян пообещал, что следствие по уголовным делам будет справедливым, а виновные в смерти ребят понесут наказание. Обещание не выполнено, и сегодня матери, желая напомнить о нем главе государства, сожгли фотографию со встречи с ним. Копию снимка они бросили на землю.
Один из полицейских попросил не топтать изображение президента. «Ведь и вы на этом снимке», - уговаривал он, однако матери были непреклонны. Спустя какое-то время стражам правопорядка все-таки удалось забрать фото.
Офис главы государства, по обыкновению, не принял демонстрантов. Кроме того, здесь проходило четвертое заседание госкомиссии, регулирующей мероприятия к 100-летней годовщине Геноцида армян.
После заседания из резиденции президента вышел епископ Баграт Србазан и, услышав голоса матерей, подошел к ним. Женщины встретили священнослужителя словами «за кого вы молитесь, за выродка-президента?».
Епископ призвал матерей успокоиться. Гоар Саргсян, мать погибшего в 2007г. Тиграна Оганджаняна, сказала, что они не успокоятся до тех пор, пока дела о гибели их детей не будут раскрыты.
«Так вопросы не решаются. Нет ли иного пути? Юридического, через суд», - посоветовал священнослужитель.
«Мы испробовали все. Справедливого судопроизводства нет. Вопрос решится, если поступит приказ верховного главнокомандующего», - ответила Саргсян.