Դատապարտյալը հացադուլ է սկսել. ՔՀԿ-ում բժիշկներ չկան, պնդում է մայրը
«Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկում երեկվանից անժամկետ հացադուլ է հայտարարել դատապարտյալ Արմեն Հակոբյանը: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է դատապարտյալի մայրը՝ Լուսաբեկ Հակոբյանը: Հացադուլ անելու պատճառն այն է, որ Հակոբյանը տառապում է մենինգոէնցեֆալիտ հիվանդությամբ, որը ձեռք է բերել կալանավայրում: Հակոբյանի մոր խոսքով՝ որդուն վիրահատել են, սակայն դեռ բուժումը չավարտած՝ դատապարտյալների հիվանդանոցից տեղափոխել են Վանաձորի ՔԿՀ:
«Բանն այն է, որ «Վանաձոր» ՔԿՀ-ն անգամ բժիշկներ չունի, ունի միայն բուժակներ»,- ասել է Հակոբյանը:
Դատապարտյալն ունի բժիշկ Երևանում, սակայն վերջինս հրաժարվում է անհրաժեշտ հաճախականությամբ գնալ Վանաձոր՝ հիվանդին զննելու: Գլխի վիրահատությունից հետո Հակոբյանը պետք է պարբերաբար անալիզներ հանձնի և անցի մագնիսա֊ռեզոնանսային տոմոգրաֆիա, ինչը տեխնիկապես անհնար է անել «Վանաձոր» ՔԿՀ-ում:
Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանն Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ Արմեն Հակոբյանը վիրահատվել է, երկար ժամանակ գտնվել է բժիշկների հսկողության տակ, և նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ տվյալների հիման վրա հանձնաժողովը որոշել է, որ դեղորայքային բուժումը կարող է շարունակել կալանավայրում։

«Нет врачей». Арестант армянской тюрьмы объявил голодовку
27 января арестант уголовно-исполнительного учреждения «Ванадзор» Армен Акопян объявил голодовку. Как Epress.am сообщила его мать Лусабек Акопян, в тюрьме сын заболел менингоэнцефалитом, его прооперировали, однако перевели в ванадзорскую тюрьму, не завершив лечение.
«Дело в том, что в УИУ «Ванадзор» даже врачей нет, только санитары», - сообщила собеседница.
Врач арестанта находится в Ереване и отказывается приезжать в Ванадзор необходимое для лечения количество раз. После операции на голову Акопян должен периодически сдавать анализы и проходить магнитно-резонансную томографию, что невозможно делать в тюрьме из-за отсутствия соответствующей техники.
Начальник пресс-службы уголовно-исполнительного управления при Минюсте Гор Глечян сообщил, что Акопяна прооперировали, он долгое время находился под контролем врачей, и на основе данных о состоянии его здоровья комиссия решила, что медикаментозное лечение может быть продолжено в тюрьме.