Կինը դատարանում պնդում է, որ նորածնին իրենից խլողը երեխայի հայրը չէ
Քաղաքացի Նարինե Նիկողոսյանը, ոստիկանությունից օգնություն չստանալով, դատարանում է պայքարում իր նորածին երեխային խլելու փաստով մեղավորներին պատժելու և երեխային վերադարձնելու համար:
Նիկողոսյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ որդուն խլելու հարցում մեղավոր են բժիշկ Հրաչ Կալուստյանը և իր ծանոթներից Էդիսոն Ադյանը։ Վերջինս պնդում է, որ երեխայի հայրն ինքն է: Նիկողոսյանի խոսքով` Ադյանին առաջին անգամ տեսել է բժշկի միջնորդությամբ` ծննդաբերությունից ընդամենը երկու ամիս առաջ: Կինը պնդում է, որ կարող է կանչել այն տղամարդուն, ումից արտամուսնական կապի արդյունքում ինքը հղիացել է։
Ադյանը 60 տարեկան ամուսնացած տղամարդ է, երեխաներ չունի։ Նա օգնել է միայնակ հղի կնոջը, տուն է տրամադրել, սակայն, Նիկողոսյանի խոսքով, երբեք չի ասել է, որ դրա փոխարեն պետք է երեխային հանձնի Ադյանին: Վերջինս, կնոջ պնդմամբ, երեխային խաբեությամբ իրենից վերցրել է հիվանդանոցից դուրս գրվելու օրը ու հեռացել է անհայտ ուղղությամբ։
Նիկողոսյանը որդուն վերադարձնելու պահանջով դիմել է ոստիկանություն։ Քննիչ Օնիկ Առաքելյանը կարճել է քրեական գործը, որն ընթանում էր դատախազ Դավիթ Կարապետյանի հսկողությամբ։ Այժմ Նիկողոսյանը դատարանում բողոքում է քննիչի որոշման դեմ:
Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Ավետիսյանը մերժել է Նիկողոսյանի պաշտպան Լեռնիկ Հովհաննիսյանի միջնորդությունը՝ իրեն տրամադրել Նիկողոսյանի և Ադյանի հեռախոսային համարների վերծանումները:
Դրանք, ըստ Հովհաննիսյանի, պետք է անպայման լինեին քննիչի որոշման հիմքում, քանի որ եթե օպերատորները ցույց են տվել, որ 2012 թվականի հոկտեմբեր ամսին կողմերը միևնույն քաղաքում չեն եղել, ապա պարզ է դառնում, որ Ադյանը սուտ ցուցմունք է տվել․ նա չի կենակցել Նիկողոսյանի հետ:
Դատախազ Կարապետյանն առարկել է՝ ասելով, որ եթե անձնական, սեռական կյանքի մասին փաստեր պետք է հրապարակվեն, ապա նիստը պետք է դռնփակ անցկացվի: Այս հայտարարությունից հետո դատավոր Ավետիսյանը պահանջել է, որ ներկա լրագրողները ցույց տան իրենց վկայականները:
Նիստը հետաձգվել է, քանի որ Նիկողոսյանը ժամանակ է խնդրել այլ փաստաբան գործում ներգրավելու համար: Նիստից հետո լրագրողները փորձել են հարցեր տալ քննիչ Առաքելյանին, սակայն դատախազն ասել է․ «Ես ամեն հարցի մեծ սիրով կպատասխանեմ»:
Արդեն դատարանի միջանցքում դատախազը հայտարարել է, որ չի պատասխանի բոլորին հուզող հարցին, թե ինչու նախաքննական մարմինը չի արել երեխայի հորը որոշելու համար ամենատարրական քայլը՝ ԴՆԹ անալիզ: Կարապետյանը նշել է, որ չի ցանկանում՝ իր ասածները գրվեն, ուղղակի ուզում է զրուցել լրագրողների հետ:
Նա փորձել է համոզել, որ Նիկողոսյանը կարող է դատարան դիմել, ոչ թե քրեական, այլ քաղաքացիական օրենսգրքով, և հստակ է, որ կինը հետ կստանա երեխային, քանի որ օրենքով մայրը միշտ առավելություն ունի:
Դա կնոջ համար, սակայն, անընդունելի է, քանի որ Նարինե Նիկողոսյանը համարում է, որ նորածին երեխային գողացողը պետք է պատժվի:
Դատախազը փորձել է նաև լրագրողներին համոզել, որ միայնակ կինը գործարքի է գնացել Ադյանի հետ, քանի որ երեխան արտամուսնական կապից է ծնվել, ու մայրը ինքնակամ է երեխային հանձնել Ադյանին:
Կարապետյանն ակնարկել է, որ Նիկողոսյանն 25.000 դոլար է պահանջել Ադյանից երեխային տալու դիմաց:
Նշենք, որ երեխային վաճառելը ևս քրեորեն պատժելի արարք է, և նման դեպքում դատարանի առջև կանգնում են թե վաճառողը, թե գնորդը։

Кража или продажа. В Армении женщина пытается вернуть малолетнего сына
Не добившись помощи полиции Армении, гражданка Нарине Никогосян борется за наказание виновных в отборе ее новорожденного сына и его возвращение в суде.
В беседе с Epress.am женщина сообщила, что в отборе малыша виновен врач Грач Калустян и ее знакомый Эдисон Адьян. Адьян заявляет, что является отцом ребенка. По словам собеседницы, с Адьяном ее познакомил врач за 2 месяца до родов. Никогосян утверждает, что может вызвать мужчину, от которого забеременела.
Адьян – 60-летний женатый мужчина, детей у него нет. Он помог одинокой беременной женщине, предоставив дом, однако, по словам Никогосян, никогда не говорил, что взамен она должна отдать ему ребенка. Женщина утверждает, что Адьян обманом забрал у нее младенца в день выписки из больницы и ушел в неизвестном направлении.
С требованием вернуть сына Никогосян обратилась в полицию, следователь Оник Аракелян закрыл уголовное дело, которое вел прокурор Давид Карапетян. Никогосян обратилась в суд, чтобы обжаловать решение следователя.
6 февраля в суде общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун в Ереване судья Аветисян отклонил ходатайство адвоката женщины Лерника Ованисяна предоставить распечатку звонков с телефонов Нигокосян и Адьяна.
Они, по мнению Ованисяна, непременно должны были лечь в основу решения следователя, так как если операторы показали, что в октябре 2012 года стороны не находились в одном городе, становится ясно, что Адьян дал ложные показания и не имел сексуальных отношений с Никогосян.
Прокурор Карапетян возразил, сказав, что если должны быть оглашены факты о личной, сексуальной жизни, заседание должно проходить в закрытом режиме. После этого заявления судья Аветисян потребовал от журналистов предъявить свои удостоверения.
Судебное заседание отложено, так как Нарине Никогосян попросила времени для поиска нового адвоката. После заседания представители СМИ пытались обратиться с вопросами к следователю Аракеляну, однако отреагировал прокурор: «Я с большим удовольствем отвечу на все вопросы».
Уже в коридоре прокурор заявил, что не ответит на волнующий всех вопрос о том, почему орган предварительного следствия не провел элементарную процедуру для установления отцовства – анализ ДНК. Карапетян настоял на непроизведении аудиозаписи, заявив о желании «просто пообщаться с журналистами».
Также он пытался убедить присутствующих, что Никогосян может обратиться в суд в соответствии с Гражданским кодексом, а не уголовным. Женщина точно получит ребенка, уверен Карапетян, так как по закону у матери всегда бывает преимущество.
Для самой Никогосян это неприемлемо. Она считает, что укравший новорожденного должен быть наказан.
Также прокурор пытался убедить СМИ в том, что женщина заключила с Адьяном сделку, так как малыш родился в результате внебрачной связи и был отдан Адьяну добровольно.
Карапетян намекнул, что за ребенка женщина потребовала у Адьяна $25 000.
Отметим, что продажа ребенка является уголовно наказуемым преступлением: в этом случае на скамье подсудимых оказываются как покупатель, так и осуществляющий продажу.