Գյուղատնտեսը պնդում է՝ «Գազպրոմ Արմենիան» կեղծիքով է դատը շահել․ գործը ՄԻԵԴ֊ում է
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը վարույթ է ընդունել գյուղատնտես Սամվել Հարությունյանի՝ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության դեմ բերված բողոքը: Զուգահեռաբար, Հարությունյանը դիմել է նաև ՀՀ դատարան․ իր հայցում գյուղատնտեսը պնդում է, որ գազամատակարարող ընկերությունը թույլ է տվել պաշտոնեական կեղծիք, որի շնորհիվ էլ Վերաքննիչ դատարանը ընկերության օգտին վճիռ է կայացրել:
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը Հարությունյանի օգտին վճիռ էր կայացրել՝ օրինական համարելով գյուղատնտեսի պնդումը, որ «Գազպրոմ Արմենիան» պայմանագրի խախտմամբ է կասեցրել իր գազամատակարարումը, ինչի հետևանքով ջերմոցում բերքը ցրտահարվել է և Հարությունյանին 4 միլիոն 400 հազար դրամի վնաս է պատճառվել։
«Ես շահել եմ գործը առաջին ատյանում։ Վերաքննիչ բողոքելով՝ «Գազպրոմ Արմենիան» ներկայացրել է մեր պայմանագրի բնօրինակ էլ չէ, այլ դրա պատճենի հիման վրա արված կեղծիք: Վերաքննիչ դատարանը բավարարել է նրանց բողոքը: Ես Վճռաբեկ դատարան եմ ներկայացրել նաև Արդարադատության նախարարությանը կից փորձագիտական կենտրոնի եզրակացությունը, որն ապացուցում է, որ փաստաթուղթը կեղծված է: Վճռաբեկը նույնիսկ վարույթ չընդունեց: Իսկ ՄԻԵԴ-ը վարույթ է ընդունել», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Սամվել Հարությունյանը:
Գյուղատնտեսը դիմել է նաև ոստիկանություն՝ «Գազպրոմ Արմենիայի» կողմից կեղծիք կատարելու փաստի առթիվ քրեական գործ հարուցելու պահանջով:
«10 օր ժամկետում պատասխանելու փոխարեն, 11 ամիս քաշքշեցին, վերջում քննիչը կարճեց գործը: Քննիչը նույնիսկ որոշման հիմքերը չի տրամադրել: Ես դիմել եմ առաջին ատյանի դատարան: 5 նիստ արդեն եղել է, գոնե դատարանի միջոցով ես ստանամ քննիչի որոշման հիմքերը, որպեսզի շարունակեմ գործընթացը», - ասել է Սամվել Հարությունյանը:

Агроном обратился в Европейский суд с иском против «Газпром Армения»
Европейский суд по правам человека принял к производству жалобу жителя Армавирской области Армении, агронома Самвела Арутюняна против компании «Газпром Армения». В то же время Арутюнян обратился в армянский суд: в иске говорится, что компания-поставщик газа допустила должностной подлог, благодаря чему Апелляционный суд вынес вердикт в пользу компании.
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун вынес вердикт в пользу Арутюняна, сочтя законным утверждение агронома о том, что «Газпром Армения» прекратила поставку газа с нарушением договора, в результате чего тепличный урожай замерз, а Арутюнян понес убытки на сумму 4 млн. 400 тыс. драмов.
«В первой инстанции я выиграл. Обратившись в Апелляционный суд, «Газпром Армения» представила не оригинал договора, а подделку, сделанную на основе его копии. Апелляционный суд удовлетворил их жалобу. В Кассационный суд я представил также заключение экспертного центра при Минюсте, доказывающее, что документ подделали. Кассационный суд даже не принял дело к производству, а ЕСПЧ принял», - в беседе с Epress.am сообщил Самвел Арутюнян.
С требованием возбудить уголовное дело по факту совершения компанией подлога агроном обращался и в полицию. «Вместо того, чтобы ответить в течение 10 дней, растянули на 11 месяцев, затем следователь закрыл дело, даже не предоставив обоснований этого решения. Я обратился в суд общей юрисдикции, 5 заседаний уже состоялись. Мне бы хоть через суд получить обоснования решения следователя, чтобы продолжить процесс», - сказал собеседник.