Հայաստանում մամուլի վիճակը վերջին մեկ տարում չի փոխվել․ զեկույց
«Լրագրողներ առանց սահմանների» իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է «Մամուլի ազատության համաշխարհային ցուցիչ 2015» զեկույցը, որտեղ Հայաստանը զբաղեցրել է 78֊րդ հորիզոնականը։ Զեկույցն ուսումնասիրվող 180 երկրները դասակարգում է ըստ մի շարք չափանիշների, այդ թվում՝ լրատվամիջոցների բազմակարծությունը և անկախությունը, լրագրողների անվտանգության և ազատության հարգանքը, ինչպես նաև օրենսդրական, ինստիտուցիոնալ և ենթակառուցվածքային միջավայրը, որտեղ գործում են ԶԼՄ-ները։
Զեկույցի համաձայն՝ պատերազմների, ցույցերի ժամանակ կիրառված բռնության և տնտեսական ճգնաժամի հետևանքով 2014 թվականին ԶԼՄ-ների ազատությունն ամբողջ աշխարհում նահանջ է ապրել։ Զեկույցում ներառված 180 երկրների երկու երրորդը նախորդ տարվա համեմատ ավելի վատ արդյունք է գրանցել։ Ամենամյա համաշխարհային ցուցիչը, որը գրանցում է մամուլի ազատության ընդհանուր խախտումները բոլոր 180 երկրներում, աճել է մինչև 3719, ինչը 8 տոկոսով գերազանցում է 2014 թվականի զեկույցի թիվը։
Հայաստանը 28․43 միավորով զբաղեցրել է 78֊րդ հորիզոնականը՝ անփոփոխ թողնելով նախորդ տարվա արդյունքը։ Վրաստանը, իր հերթին, իր արդյունքը բարելավել է 15 հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 69֊րդը։ Զեկույցի հեղինակների համաձայն՝ երկիրը վայելում է իշխանափոխությունից հետո ձեռնարկված բարեփոխումների պտուղները։
152֊րդ հորիզոնականը զբաղեցրած Ռուսաստանում, ընդհակառակը, ճնշումներն անկախ մամուլի վրա միայն ուժեղացել են․ ներդրվել են մի շարք դրակոնիան օրենքներ, արգելափակվել են կայքեր, իսկ անկախ լրատվամիջոցները կամ վերցվել են վերահսկողության տակ, կամ՝ վերացվել գոյությունից։
2014֊ին ձերբակալված լարգրողների ու բլոգերների թիվը Ադրբեջանին, զեկույցի հեղինակների համաձայն, վերածել է Եվրոպայում լրագրողների խոշորագույն բանտի։ 162֊րդ հորիզոնականը զբաղեցրած երկրում մամուլի ազատությունը խիստ սահմանափակ է, գոյություն ունեցող մի քանի անկախ խմբագրությունները կամ փլուզվում էին ահռելի ճնշումների տակ, կամ պարզապես փակվում ոստիկանության կողմից։
«Մամուլի ազատության համաշխարհային ցուցիչ 2015»֊ում առաջատարներն են Ֆինլանդիան, Նորվեգիան ու Դանիան։ Հայաստանի հարևաններից Թուրքիան գտնվում է 149֊րդ հորիզոնականում, Իրանը՝ 173֊րդում։ Ղազախստանը 160֊րդն է, Բելառուսը՝ 157֊րդը, Ուկրաինան՝ 129֊րդը։ Մամուլի ազատության տեսանկյունից վատթարագույն երկրներն են Թուրքմենստանը, Հյուսիսային Կորեան ու Էրիտրեան։

Ситуация со свободой прессы в Армении не изменилась - доклад
Правозащитная организация «Журналисты без границ» опубликовали доклад «Всемирный индекс свободы прессы – 2015»: Армения заняла 78 место.
180 стран классифицируются в докладе в соответствии с рядом критериев, в том числе плюрализма и независимости СМИ, уважения к безопасности и свободе журналистов, а также законодательной, институциональной и инфраструктурной среды, в которой действуют СМИ.
Согласно докладу, в результате войн, насилия, примененного в ходе демонстраций, и экономического кризиса в 2014 году свобода СМИ во всем мире регрессировала. Показатель 2/3 180 включенных в доклад стран хуже прошлогоднего. Ежегодный всемирный индекс, фиксирующий общие нарушения свободы прессы во всех 180 странах, вырос до 3719, что на 8% превышает показатель за 2014 год.
Армения с 28.43 баллов заняла 78 позицию, не изменив прошлогодний результат. Грузия улучшила свой показатель, поднявшись на 15 ступеней – 69 место. Авторы доклада отмечают, что страна пожинает плоды реформ, проведенных после смены власти.
В России (152), наоборот, давление на независимую прессу увеличилось: принят ряд драконовских законов, заблокированы сайты, а независимые СМИ либо взяты под контроль, либо уничтожены.
Число арестованных в 2014 году журналистов и блогеров, по мнению авторов, превратило Азербайджан в крупнейшую в Европе тюрьму для журналистов. В этой занявшей 162 место стране свобода прессы ограничена, несколько независимых редакций либо рушились под давлением, либо просто закрывались полицией.
Лидерами во «Всемирном индексе свободы прессы-2015» стали Финляндия, Норвегия и Дания.
Турция заняла 149, Иран – 173 место, Казахстан на 160-ом месте, Беларусь – 157, Украина – 129. С точки зрения свободы прессы худшими странами признаны Туркменистан, Северная Корея и Эритрея.