Հայաստանում մամուլի վիճակը վերջին մեկ տարում չի փոխվել․ զեկույց
«Լրագրողներ առանց սահմանների» իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է «Մամուլի ազատության համաշխարհային ցուցիչ 2015» զեկույցը, որտեղ Հայաստանը զբաղեցրել է 78֊րդ հորիզոնականը։ Զեկույցն ուսումնասիրվող 180 երկրները դասակարգում է ըստ մի շարք չափանիշների, այդ թվում՝ լրատվամիջոցների բազմակարծությունը և անկախությունը, լրագրողների անվտանգության և ազատության հարգանքը, ինչպես նաև օրենսդրական, ինստիտուցիոնալ և ենթակառուցվածքային միջավայրը, որտեղ գործում են ԶԼՄ-ները։
Զեկույցի համաձայն՝ պատերազմների, ցույցերի ժամանակ կիրառված բռնության և տնտեսական ճգնաժամի հետևանքով 2014 թվականին ԶԼՄ-ների ազատությունն ամբողջ աշխարհում նահանջ է ապրել։ Զեկույցում ներառված 180 երկրների երկու երրորդը նախորդ տարվա համեմատ ավելի վատ արդյունք է գրանցել։ Ամենամյա համաշխարհային ցուցիչը, որը գրանցում է մամուլի ազատության ընդհանուր խախտումները բոլոր 180 երկրներում, աճել է մինչև 3719, ինչը 8 տոկոսով գերազանցում է 2014 թվականի զեկույցի թիվը։
Հայաստանը 28․43 միավորով զբաղեցրել է 78֊րդ հորիզոնականը՝ անփոփոխ թողնելով նախորդ տարվա արդյունքը։ Վրաստանը, իր հերթին, իր արդյունքը բարելավել է 15 հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 69֊րդը։ Զեկույցի հեղինակների համաձայն՝ երկիրը վայելում է իշխանափոխությունից հետո ձեռնարկված բարեփոխումների պտուղները։
152֊րդ հորիզոնականը զբաղեցրած Ռուսաստանում, ընդհակառակը, ճնշումներն անկախ մամուլի վրա միայն ուժեղացել են․ ներդրվել են մի շարք դրակոնիան օրենքներ, արգելափակվել են կայքեր, իսկ անկախ լրատվամիջոցները կամ վերցվել են վերահսկողության տակ, կամ՝ վերացվել գոյությունից։
2014֊ին ձերբակալված լարգրողների ու բլոգերների թիվը Ադրբեջանին, զեկույցի հեղինակների համաձայն, վերածել է Եվրոպայում լրագրողների խոշորագույն բանտի։ 162֊րդ հորիզոնականը զբաղեցրած երկրում մամուլի ազատությունը խիստ սահմանափակ է, գոյություն ունեցող մի քանի անկախ խմբագրությունները կամ փլուզվում էին ահռելի ճնշումների տակ, կամ պարզապես փակվում ոստիկանության կողմից։
«Մամուլի ազատության համաշխարհային ցուցիչ 2015»֊ում առաջատարներն են Ֆինլանդիան, Նորվեգիան ու Դանիան։ Հայաստանի հարևաններից Թուրքիան գտնվում է 149֊րդ հորիզոնականում, Իրանը՝ 173֊րդում։ Ղազախստանը 160֊րդն է, Բելառուսը՝ 157֊րդը, Ուկրաինան՝ 129֊րդը։ Մամուլի ազատության տեսանկյունից վատթարագույն երկրներն են Թուրքմենստանը, Հյուսիսային Կորեան ու Էրիտրեան։

“Reporters Without Borders” has released its annual “World Press Freedom Index” report, which ranks the performance of 180 countries according to a range of criteria that include media pluralism and independence, respect for the safety and freedom of journalists, and the legislative, institutional and infrastructural environment in which the media operate.
Armenia is ranked 78th out of 180 countries in the 2015 report with a score of 28.43.
The 2015 World Press Freedom Index highlights the worldwide deterioration in freedom of information in 2014. Beset by wars, the growing threat from non-state operatives, violence during demonstrations and the economic crisis, media freedom is in retreat on all five continents.
The indicators compiled by Reporters Without Borders are incontestable. There was a drastic decline in freedom of information in 2014. Two-thirds of the 180 countries surveyed for the 2015 World Press Freedom Index performed less well than in the previous year. The annual global indicator, which measures the overall level of violations of freedom of information in 180 countries year by year, has risen to 3,719, an 8 percent increase over 2014 and almost 10 percent compared with 2013. The decline affected all continents.
The report notes, that pressure on independent media continued to intensify in Russia (152nd, down 4), with another string of draconian laws, website blocking and independent news outlets either brought under control or throttled out of existence. The repressive climate encouraged some local despots to step up their persecution of critics.
In the Caucasus, Azerbaijan (162nd, down 2) suffered an unprecedented crackdown on critics and registered the biggest fall in score among the index’s 25 lowest-ranking countries. With media freedom already limited by one-sided regulation and control of the advertising market, the few remaining independent publications were either collapsing under the impact of astronomic damages awards or were simply closed by the police. The number of journalists and bloggers who were jailed turned Azerbaijan into Europe’s biggest prison for news providers.
In Europe, Georgia (69th, up 15) continued to rise for the third year running and is now close to where it was before the 2008 war. It is enjoying the fruits of reforms undertaken after a change of government through elections, but it continued to be handicapped by the extreme polarization of its news media.
Top of the list, as so often, are three Scandinavian countries: Finland, which has been in first place for five years in succession, followed by Norway and Denmark. At the other end of the scale, Turkmenistan, North Korea and Eritrea, in last place, were the worst performers. Turkey is ranked 149th, Iran 173rd, Belarus 157th, Ukraine 129th.