ԲՀԿ֊ական պատգամավոր․ ՌԴ֊ում Պերմյակովին Հայաստանի մարմիններին հանձնելու մտադրություն չկա․ «Ժողովուրդ»
Փետրվարի 9-ից 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամները հանդիպել ՌԴ Պետդումայի ներկայացուցիչների հետ, և ԲՀԿ-ական պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը բարձրացրել է Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ մեղադրվող ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովին Հայաստանի իրավասու մարմիններին հանձնելու հարցը։ Այս մասին Գրիգորյանն ասել է «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում։
«Հանձնելու առումով կարծես մտադրություն չկա այնտեղ, բայց իրենց վճռականությունը մեծ էր Պերմյակովին ամենախիստ պատիժը տալու: Իրենք ասացին, որ իրենց մոտ գնդակահարությունը կա, ու ինքն արժանի է այդ պատժին: Ուղղակի չի կիրառվում այդ պատիժն իրենց մոտ, սառեցված է: Նույնիսկ այսպիսի արտահայտություն եղավ որ Եվրոպայի հետ հարաբերությունները վերջնական խզելու պարագայում կարող է նաև վերանայվի գնդակահարության հարցը», – հայտարարել է գյումրեցի պատգամավորը։
Նշենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը դիմել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային՝ սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու վերաբերյալ միջնորդությամբ, սակայն մինչ օրս պատասխան չի ստացել:

BHK MP Says Russia Has No Intention on Handing Over Murder Suspect to Armenia, Reports Zhoghovurd
In the period between February 9 and 10, Prosperous Armenia Party (BHK) faction members met with Russia’s State Duma representatives, and BHK MP Martun Grigoryan raised the issue of transferring the murder suspect of the 7 members of the Avetisyan family Russian soldier Valery Permyakov to Armenian law enforcement. Grigoryan told Zhoghovurd paper about the details of the meeting.
“It seems like there is no intent in regards to handing him over, but they were determined to punish him in the most severe way possible. They said that they have execution by firing squad (in their law), and they think he is worthy of that punishment. However, that punishment is not implemented in Russia, its been put on hold. They even made a statement that if ties with Europe were finally torn then they would reanalyze the execution by firing squad issue,” stated the MP from Gyumri.
Note, that Armenia’s Prosecutor General Gevorg Kostanyan had applied to Russia’s Prosecutor General Yuri Chaika in order for the criminal case on the Gyumri murder be transferred to Armenian law enforcement, however, there has been no response by Russia to date.