ԲՀԿ֊ական պատգամավոր․ ՌԴ֊ում Պերմյակովին Հայաստանի մարմիններին հանձնելու մտադրություն չկա․ «Ժողովուրդ»
Փետրվարի 9-ից 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամները հանդիպել ՌԴ Պետդումայի ներկայացուցիչների հետ, և ԲՀԿ-ական պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը բարձրացրել է Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ մեղադրվող ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովին Հայաստանի իրավասու մարմիններին հանձնելու հարցը։ Այս մասին Գրիգորյանն ասել է «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում։
«Հանձնելու առումով կարծես մտադրություն չկա այնտեղ, բայց իրենց վճռականությունը մեծ էր Պերմյակովին ամենախիստ պատիժը տալու: Իրենք ասացին, որ իրենց մոտ գնդակահարությունը կա, ու ինքն արժանի է այդ պատժին: Ուղղակի չի կիրառվում այդ պատիժն իրենց մոտ, սառեցված է: Նույնիսկ այսպիսի արտահայտություն եղավ որ Եվրոպայի հետ հարաբերությունները վերջնական խզելու պարագայում կարող է նաև վերանայվի գնդակահարության հարցը», – հայտարարել է գյումրեցի պատգամավորը։
Նշենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը դիմել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային՝ սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու վերաբերյալ միջնորդությամբ, սակայն մինչ օրս պատասխան չի ստացել:

РФ не намерена передавать Армении обвиняемого в убийстве военнослужащего - депутат
9-10 февраля члены второй по величине фракции «Процветающая Армения» (ППА) встретились с представителями Госдумы РФ. Депутат от ППА Мартун Григорян поднял вопрос передачи компетентным органам Армении военнослужащего дислоцированной в Гюмри российской военной базы Валерия Пермякова. Об этом парламентарий сообщил газете «Жоховурд».
«Похоже, намерения передать его там нет, но они решительно настроены назначить самое строгое наказание. По их словам, в РФ существует смертная казнь, и он заслуживает этого наказания. Просто оно не действует, этот вид наказания у них заморожен.
Прозвучала даже мысль о том, что в случае окончательного расторжения отношений с Европой, вопрос расстрела может быть пересмотрен», - заявил гюмрийский депутат.
Ранее генпрокурор Армении Геворг Костанян обратился к своему российскому коллеге Юрию Чайке с ходатайством о передаче правоохранительным органам Армении производства по уголовному делу об убийстве семьи Аветисянов в Гюмри.