«Նախարար, քո երեխաներին էլ ա կարտոֆիլ մեծացրել»․ ակցիա (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Կանանց իրավունքներով զբաղվող մի քանի կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանից պահանջում են ներողություն խնդրել կանանց ապրանքի հետ համեմատելու համար։ Այսօր նրանք բողոքի ակցիա են անցկացրել ՀՀ կառավարության շենքի մոտ՝ դատապարտելով Կարապետյանի երեկ հնչեցրած արտահայտությունը։ Գյուղնախարարը Շիրակի մարզի համայնքապետերի ու ֆերմերների հետ հանդիպման ժամանակ խոսել է կարտոֆիլի իրացման խնդրի մասին՝ ասելով․ «Երբ որ գնորդը գալիս է, պիտի ապրանքդ տաս, տենց խոսք կա՝ աղջկա ուզողը գալիս ա, պիտի տաս»:
Այսօր բողոքի ակցիայի մասնակիցները կառավարության շենքի մոտ էին եկել մի քանի տոպրակ կարտոֆիլով: Նրանք ձեռքերում պաստառներ էին պահել՝ «Նախարար, քո երեխաներին էլ ա կարտոֆիլ մեծացրել», «Ձեր աղջիկը լսե՞լ է ձեր ասածը», «Նախարար, կարտոֆիլն ու աղջիկը իրարից չե՞ս տարբերում»:
Բողոքողներն ակցիան շարունակել են գյուղնախարարության շենքի մոտ: Բողոքողներից մի քանիսը հանդիպել են նախարարի հետ։ Հանդիպումից հետո «Կանանց ռեսուրսային կենտրոն» ՀԿ֊ի համանախագահ Լարա Ահարոնյանը պատմել է, որ սկզբումնախարարը զայրացած էր, քանի որ «սեղանի վրա դրել էինք մի ափսե կարտոֆիլ»։
«Փորձեց արդարանալ, ասել, որ երբեք կանանց կարտոֆիլի կամ որևէ ուրիշ բանջարեղենի ու պտուղի հետ չի համեմատում, ուղղակի ազգային ասացվածք է մեջ բերել, որպեսզի գյուղացիներին հասկացնի, որ նույն ձևով վերաբերվեն։ Ասաց, որ եթե թյուրիմացության պատճառով վիրավորվել եք, ներողություն իմ կողմից։ Մենք, սակայն, պատասխանեցինք, որ դա բավարար չէ, ու ներողությունը պետք է հանրային ու պաշտոնական լինի, քանի որ մենք միայն մեր մասին չենք խոսում, շատ ուրիշ մարդիկ կան, որ վիրավորված են իր ասածից։ Նա խոսք տվեց, որ հանրային կերպով ներողություն կխնդրի», ֊ նշել է Ահարոնյանը։

«Твоих детей тоже вырастил картофель». Армянского министра призывают извиниться
Представители ряда организаций по защите прав женщин требуют министра сельского хозяйства Армении Серго Карапетяна принести извинения за сравнение женщин с товаром. В четверг, 26 февраля, они пикетировали здание армянского правительства, осуждая вчерашнее высказывание чиновника. В ходе встречи с главами сельских общин Ширакской области и фермерами Карапетян говорил о проблеме реализации картофеля. «Когда приходит покупатель, ты должен отдать свой товар. Есть такое выражение: если пришли сватать девушку, ты должен ее отдать», - в частности, сказал он.
Участники протеста принесли к зданию правительства несколько пакетов картофеля, а также плакаты, гласившие «Министр, твоих детей также вырастил картофель!», «Ваша дочь слышала ваши слова?», «Министр, ты не отличаешь картофель от девушки?».
Протестующие отправились к министерству сельского хозяйства. Министр принял демонстрантов, которые передали ему картофель на подносе, упакованный наподобие подарков к сватовству. По словам руководителя «Женского ресурсного центра» Лары Агаронян, Карапетян извинился, однако протестующие ждут публичных извинений.
«Он попытался оправдаться, сказал, что никогда не сравнивает женщин с картофелем или другим овощем, и он просто процитировал народную поговорку, чтобы проще было объяснить сельчанам. Сказал, что если недоразумение кого-то оскорбило, он просит прощения. Мы, однако, ответили, что этого недостаточно, извинения должны быть публичными и официальными, так как мы говорим не только о себе: эти слова оскорбили многих других. Он пообещал извиниться публично», - рассказала Агаронян.