Հյուսիսային պողոտայի հին շենքերի բնակիչներին ուզում են տեղահանել ԴԱՀԿ֊ի օգնությամբ
Տերյան 23, 25 և Լալայանց 37 շենքերի 15 բնակիչներ նամակներ են ստացել այն մասին, որ իրենց բնակարանները չեն կարող վաճառել ոչ մեկին, բացի «Լոքալ Դեվելոփըրզ» ընկերությունից: Այս մասին այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Մեր քաղաքը» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ, Տերյան 23 շենքում բնակվող Վարդան Գերավետյանը (լուսանկարում)՝ նշելով, որ իրենց չի գոհացնում այդ տարբերակը: Ընկերությունն առաջարկում է կամ շուկայականից 2,5 անգամ ցածր գին վճարել, կամ հարևանությամբ կառուցված նոր շենքում բնակարաններ։ Գերավետյանն ընդգծել է, որ երկրորդ տարբերակն էլ իրենց չի գոհացնում, քանի որ շենքային պայմանները լավը չեն։
2002 թվականի ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ ներկայիս Հյուսիսային պողոտայի տարածքում գտնվող Տերյան 23, 25, Լալայանց 37 շենքերի տարածքը ճանաչվել է հանրային գերակա շահի գոտի, և «Լոքալ դեվելոփըրզն» այդ վայրում կառուցապատման իրավունք է ստացել։
Բնակիչները 2007 թվականից սկսել են պայքարել իրենց սեփականության իրավունքի համար։ Սկզբում նրանք պահանջում էին, որ շենքերը երեսպատեն՝ համապատասխանեցնելով նորակառույց Հյուսիսային պողոտայի ընդհանուր տեսքին: 2013 թվականի օգոստոսի 29-ին, սակայն, կառավարության որոշմամբ շենքերը 4-րդ անգամ ներգրավվել են իրացման գործընթացի մեջ, որի վերջնաժամկետ էր սահմանվել 2015-ի հունվարի 1-ը։
Վարդան Գերավետյանի խոսքով՝ այժմ «Լոքալ դեվելոփըրզ» ընկերության սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանը, ով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մտերիմներից է, դիմել է դատարան՝ պահանջելով որոշում կայացնել, համաձայն որի ԴԱՀԿ աշխատակիցները կստիպեն բնակիչներին լքել իրենց բնակարանները։
«Մեր քաղաքը» նախաձեռնության անդամը նշել է, որ տեղահանումը կանխելու համար իրենք բողոքի ակցիաների նոր ալիք են սկսել: Վաղը բողոքի ակցիա կանցկացվի նաև հենց դատարանի շենքի դիմաց: Բնակիչները նաև իրենց պահանջները ներկայացնող նամակներ են պատրաստել, որոնք կուղարկվեն ԱԺ խմբակցություններին:
Բնակիչները պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են կազմակերպում, որոնք, սակայն, առայժմ արդյունք չեն տվել։
Նշված շենքերը Հյուսիսային պողոտայի վերջին հին կառույցներից են։ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության օրոք տվյալ ամբողջ տարածքը ճանաչվել է հանրային գերակա շահ, և այդ հատվածում բնակվող շենքերի և տների բնակիչների մեծ մասը բռնի կերպով տեղահանվել է։ Նրանք հրաժարվում էին լքել իրենց տները՝ դժգոհելով փոխհատուցման չափից, որը մի քանի անգամ ավելի ցածր է եղել, քան Երևանի կենտրոնում տարածքների գինն էր։

Residents of Old Northern Avenue Buildings to Protest Continued Eviction Methods
15 residents of the buildings at 23, 25 Teryan Str. and 37 Lalayants Str. have received letters stating that they cannot sell their apartments to anyone except for the Local Developers Company. Epress.am spoke to Mer Kaghake (Our City) initiative member and Teryan 23 resident Vardan Geravetyan (pictured) who noted that the residents were not content with that option. The company offers them either 2 ½ times lower than the market value for their apartments, or apartments in a newly constructed building nearby. Geravetyan stressed that they were not happy with the second offer wither because the conditions in the said building are insufficient.
By the RA government’s decree from 2002, the buildings at 23, 25 Teryan Str. and 37 Lalayants Str. were announced eminent domain, and Local Developers received the rights to construction on that site.
In 2007, the residents began to fight for their private property. Initially, they demanded that the developers construct a facade that would correspond with that of the newly built buildings. However, in August 29, 2013, the government decided to engage the buildings in a sales process for the fourth time, which would put the deadline at June 1, 2015.
According to Vardan Geravetyan, Local Developers Company owner Samvel Mayrapetyan, who is a close associate of the RA second president Robert Kocharyan, has appealed to the court, demanding the eviction of the residents.
Geravetyan noted that they have started a new wave of protests in order to prevent the eviction. Tomorrow a protest will take place in front of the court building. The residents have also prepared letters presenting their demands, which they will send to NA factions.
The latter buildings are among the last old structures of Northern Avenue. Under Robert Kocharyan’s presidency the whole territory was announced eminent domain and a large portion of former residents were evicted from their homes by force. They refused to leave their homes due to their dissatisfaction with the level of compensation they were offered, which was a few times lower than market value.