Հյուսիսային պողոտայի հին շենքերի բնակիչներին ուզում են տեղահանել ԴԱՀԿ֊ի օգնությամբ
Տերյան 23, 25 և Լալայանց 37 շենքերի 15 բնակիչներ նամակներ են ստացել այն մասին, որ իրենց բնակարանները չեն կարող վաճառել ոչ մեկին, բացի «Լոքալ Դեվելոփըրզ» ընկերությունից: Այս մասին այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Մեր քաղաքը» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ, Տերյան 23 շենքում բնակվող Վարդան Գերավետյանը (լուսանկարում)՝ նշելով, որ իրենց չի գոհացնում այդ տարբերակը: Ընկերությունն առաջարկում է կամ շուկայականից 2,5 անգամ ցածր գին վճարել, կամ հարևանությամբ կառուցված նոր շենքում բնակարաններ։ Գերավետյանն ընդգծել է, որ երկրորդ տարբերակն էլ իրենց չի գոհացնում, քանի որ շենքային պայմանները լավը չեն։
2002 թվականի ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ ներկայիս Հյուսիսային պողոտայի տարածքում գտնվող Տերյան 23, 25, Լալայանց 37 շենքերի տարածքը ճանաչվել է հանրային գերակա շահի գոտի, և «Լոքալ դեվելոփըրզն» այդ վայրում կառուցապատման իրավունք է ստացել։
Բնակիչները 2007 թվականից սկսել են պայքարել իրենց սեփականության իրավունքի համար։ Սկզբում նրանք պահանջում էին, որ շենքերը երեսպատեն՝ համապատասխանեցնելով նորակառույց Հյուսիսային պողոտայի ընդհանուր տեսքին: 2013 թվականի օգոստոսի 29-ին, սակայն, կառավարության որոշմամբ շենքերը 4-րդ անգամ ներգրավվել են իրացման գործընթացի մեջ, որի վերջնաժամկետ էր սահմանվել 2015-ի հունվարի 1-ը։
Վարդան Գերավետյանի խոսքով՝ այժմ «Լոքալ դեվելոփըրզ» ընկերության սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանը, ով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մտերիմներից է, դիմել է դատարան՝ պահանջելով որոշում կայացնել, համաձայն որի ԴԱՀԿ աշխատակիցները կստիպեն բնակիչներին լքել իրենց բնակարանները։
«Մեր քաղաքը» նախաձեռնության անդամը նշել է, որ տեղահանումը կանխելու համար իրենք բողոքի ակցիաների նոր ալիք են սկսել: Վաղը բողոքի ակցիա կանցկացվի նաև հենց դատարանի շենքի դիմաց: Բնակիչները նաև իրենց պահանջները ներկայացնող նամակներ են պատրաստել, որոնք կուղարկվեն ԱԺ խմբակցություններին:
Բնակիչները պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են կազմակերպում, որոնք, սակայն, առայժմ արդյունք չեն տվել։
Նշված շենքերը Հյուսիսային պողոտայի վերջին հին կառույցներից են։ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության օրոք տվյալ ամբողջ տարածքը ճանաչվել է հանրային գերակա շահ, և այդ հատվածում բնակվող շենքերի և տների բնակիչների մեծ մասը բռնի կերպով տեղահանվել է։ Նրանք հրաժարվում էին լքել իրենց տները՝ դժգոհելով փոխհատուցման չափից, որը մի քանի անգամ ավելի ցածր է եղել, քան Երևանի կենտրոնում տարածքների գինն էր։

Жильцов старых зданий в центре Еревана пытаются выселить при помощи СПИСА
15 жильцов домов на ул. Теряна 23, 25 и Лалаянца 37 получили письмо о том, что они не имеют права продавать свои квартиры никому, кроме компании «Локал Девелоперс». Об этом Epress.am сообщил член гражданской инициативы «Наш город», проживающий по адресу ул.Теряна 23 Вардан Гераветян (на фото). По его словам, этот вариант их не устраивает. Компания предлагает либо продать квартиры по цене, в 2.5 раза ниже рыночной, либо обменять их на квартиры в новом здании по соседству. Гераветян отметил, что из-за условий в здании их не устраивает и второй вариант.
По решению правительства Армении (2002г.), территория зданий на ул. Теряна 23, 25, Лалаянца 37 на Северном проспекте в центре Еревана признана зоной приоритетного общественного интереса, и «Локал девелоперс» получила разрешение на строительство в этом месте.
Жильцы начали бороться за право собственности в 2007 году. Сначала они требовали, чтобы здания облицевали и привели в соответствие с общим видом Северного проспекта. Однако по решению правительства от 29 августа 2013 года здания в четвертый раз были включены в процесс реализации, крайний срок которой был назначен на 1 января 2015 года.
По словам Гераветяна, владелец компании Самвел Майрапетян, человек из ближайшего круга второго президента Армении Роберта Кочаряна, обратился в суд с требованием постановить, чтобы сотрудники Службы принудительного исполнения судебных актов заставили жильцов покинуть свои квартиры.
Член инициативы заявил, что для предотвращения выселения они начали новую волну протестов. 10 марта они намерены протестовать перед зданием суда. Жильцы подготовили письма с требованиями, которые будут отправлены парламентским фракциям. Протесты граждан носят периодичный характер.
Данные здания – последние оставшиеся на Северном проспекте старые постройки. При Кочаряне вся эта территория была признана зоной приоритетного общественного интереса, и большинство местных жителей выселили силой. Они отказывались покидать свои дома, выражая недовольство размером компенсации, который был в несколько раз ниже стоимости территории в центре Еревана.