Դատավորը՝ ընտանեկան բռնության զոհին․ «Մի կտոր հացի համար էի՞ք մնացել»
Ընտանեկան բռնության զոհ դարձած Գավառի բնակիչ Հասմիկ Խաչատրյանի ներկայացրած բողոքը լսելուց հետո Վերաքննիչ դատարանի դատավորների եռյակը՝ Ռուզաննա Բարսեղյան, Սերգեյ Չիչոյան, Գագիկ Ավետիսյան, տարբեր հարցադրումներ անելով, փորձել է պարզել՝ ինչու է կինը մնացել նախկին ամուսնու տանը, եթե պարբերաբար ծեծի էր ենթարկվում:
«Դատարանին հետաքրքիր է՝ ինչո՞ւ շուտ չէիք բաժանվում», «Ի վերջո դուրս եկաք, չէ՞, ժամանակին դուրս գայիք այդ տնից», «Մի կտոր հացի համար էի՞ք մնացել», «Ձեռքերդ կապել էի՞ն, որ դուրս չէիր գալիս» այսօրվա նիստին հնչած դատավորների հարցերին Հասմիկ Խաչատրյանը պատասխանել է, թե պատճառը վախն էր։ Կնոջ խոսքով՝ ինքը վախենում էր, քանի որ ամուսինը՝ Սարգիս Հակոբյանը, սպառնում էր, որ տանից հեռանալու դեպքում կզրկի երկու երեխաներին տեսնելու հնարավորությունից:
Նշենք, որ Սարգիս Հակոբյանը Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանի կողմից մեղավոր է ճանաչվել խոշտանգման մեջ և 1․5 տարվա ազատազրկման դատապարտվել, սակայն համաներմամբ ազատ է արձակվել դատարանի դահլիճից։
Վերաքննիչ դատարանում Հասմիկ Խաչատրյանի կողմը բողոքարկում էր առաջին ատյանի դատարանի վճիռը՝ նշելով, որ դատարանը հաշվի չի առել, թե Հասմիկ Խաչատրյանը ծեծի է ենթարկվել մի մարդու կողմից, ումից կախված է եղել, և հենց դրա հետևանքով էլ մեղմ պատիժ է սահմանվել։
Ըստ Խաչատրյանի փաստաբան Տիգրան Մուրադյանի, կնոջ՝ ամուսնուց կախված լինելը հաստատվում է գործում առկա փաստերով. օրինակ, մի անգամ նկատելով, որ երեխան ընկել է և վնասվածք ստացել՝ Սարգիսը ծեծել է Հասմիկին, այլ դրվագում ամուսինը քաշել է կնոջ մազերից, իսկ Հասմիկը խնդրել է նրան իրեն չծեծել: Երրորդ դեպքում՝ Սարգիսը հարցրել է՝ արդյոք Հասմիկը կասկածում է, որ ինքը լավ տղա է, և ավելացրել, որ եթե ինքը կասկածի, թե Հասմիկը դավաճանում է իրեն, «աչքերը կհանի»:
Դեռևս առաջին ատյանի դատարանում կայացած նիստերի ընթացքում Խաչատրյանը պատմել էր, որ ինքը գիշերով փախել է ամուսնու տանից հայրական տուն։ Հակոբյանը գնացել է կնոջ հետևից, որպեսզի նրան վերադարձնի, սակայն Խաչատրյանը հրաժարվել է։ Քանի որ Հասմիկը մարմնական վնասվածքներ ուներ, նրա հայրը հաջորդ օրն աղջկան տարել է հիվանդանոց և այդտեղից էլ սկսվել է ոստիկանությանը դիմելու գործընթացը:
Վերաքննիչ դատարանի դատավորներն այսօրվա նիստին ասել են, որ իրենց զարմանալի է թվում հատկապես համատեղ կյանքի վերջին 2 տարին Սարգիս Հակոբյանի տանը Հասմիկի մնալը, քանի որ այդ վերջին երկու տարում Հասմիկը և Սարգիսը «ամուսնական կյանքով» չեն ապրել:
Քանի որ դատարանին հարցեր ուղղել հնարավորություն չկար, ներկաներին մնում էր ենթադրել, թե ինչ նկատի ունի դատարանը՝ «ամուսնական կյանք» ասելով: Տիգրան Մուրադյանը ենթադրել է, որ «ամուսնական կյանք»-ի տակ դատարանը նկատի ունի սեռական հարաբերություններ ունենալը:
«Դուք ինքներդ Ձեր նախաքննական ցուցմունքներում ընդունել եք, որ ամուսնական կյանքով չէք ապրել»,- ասել է նախագահող դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանը՝ կրկին չպարզաբանելով՝ ինչ ասել է «ամուսնական կյանք»:
Հասմիկ Խաչատրյանը նշել է, որ վերջին երկու տարում Սարգիսը ավելի շատ Երևանում էր ապրում, գալիս էր տուն շաբաթը մեկ-երկու անգամ, բայց ասում էր, որ աշխատանք կգտնի և ողջ ընտանիքով կտեղափոխվեն:
«Ինչ վերաբերում է սիրուհի ունենալուն, ապա Սարգիսի ծնողներն ասում էին՝ բոլոր տղամարդիկ էլ սիրուհի ունեն, բայց դու ես նրա կինը»,- նշել է Հասմիկ Խաչատրյանը:
Տուժող կողմը վերաքննիչ բողոքում նաև պահանջում է բեկանել Սարգիս Հակոբյանի նկատմամբ կիրառված համաներման ակտը։ Համաձայն Խաչատրյանի պաշտպանի, համաներման ակտ չի կարող կայացվել, եթե ամբաստանյալի նկատմամբ կա և քննության փուլում է գտնվում քաղաքացիական հայցը, որով Հասմիկ Խաչատարյանը պահանջում էր բարոյական վնասի փոխհատուցում: Մեղադրող դատախազը ևս բողոքարկել է առաջին ատյանի դատարանի վճիռը․ նա Հակոբյանի համար 5 տարվա ազատազրկում է պահանջում, իսկ Հասմիկ Խաչատրյանի կողմը՝ 7 տարվա:
Այսօրվա դատական նիստին Սարգիս Հակոբյանին (նա մեկ այլ գործով ազատազրկման մեջ է - խմբ.) սատարող մեկ տղամարդ և մի քանի կանայք հայտարարել են, որ գործը լուսաբանող լրագրողները «գիտե՞ք ինչքան փող են ստանում սա գրելու համար»: Կանանցից մեկն էլ անընդհատ մեկնաբանում էր Հասմիկի խոսքերը՝ ասելով․ «Քիչ է արել, պետք է գլուխդ ջարդեր»:

Армянский судья жертве домашнего насилия: «Оставались с мужем ради куска хлеба?»
После рассмотрения в Апелляционном суде жалобы жертвы домашнего насилия, уроженки города Гавар Асмик Хачатрян (на фото) тройка судей - Рузанна Барсегян, Сергей Чичоян и Гагик Аветисян, — задавая различные вопросы, пыталась выяснить, почему женщина оставалась в доме бывшего мужа, если ее периодически избивали.
«Суду интересно, почему вы не развелись раньше», «Вы же, в конце концов, ушли, ушли бы из этого дома своевременно», «Оставались ради куска хлеба?», «Тебе связали руки, поэтому не уходила?» - спрашивали судьи. Женщина сказала, что причина в страхе. Хачатрян боялась, так как супруг Саргис Акопян грозился лишить ее возможности встречаться с детьми, если она уйдет из дома.
Суд первой инстанции Гегаркуникской области Армении признал Акопяна виновным в применении пыток и приговорил к полуторам годам заключения, освободив, однако, по амнистии из зала суда.
В Апелляционном суде сторона Хачатрян обжаловала вердикт суда первой инстанции. Суд, согласно истцу, не учел, что Асмик Хачатрян избивал человек, от которого она зависела, и именно в результате этого назначено мягкое наказание.
Адвокат женщины Тигран Мурадян заявил, что зависимость Хачатрян от мужа было подтверждено вошедшими в дело фактами: к примеру, однажды, заметив, что ребенок упал и получил травму, Саргис избил жену, в другом случае муж таскал Асмик за волосы, которая просила не бить ее; в третьем случае супруг спросил, сомневается ли Асмик в том, что он хороший парень, сообщив, что если заподозрит ее в измене, «выколет глаза».
Еще на заседаниях в суде первой инстанции Хачатрян рассказала, как сбежала ночью в отчий дом. Акопян отправился за женой, но она отказалась возвращаться. Из-за телесных повреждений у дочери на следующий день отец отвез ее в больницу, где и начался процесс обращения в полицию.
17 марта на заседании в Апелляционном суде судьи выразили удивление в особенности тем, что Асмик оставалась в доме Саргиса Акопяна последние 2 года совместной жизни, так как это время они не жили «супружеской жизнью». И так как возможности обратиться к суду у присутствующих не было, оставалось гадать, что именно имелось в виду. По версии адвоката Мурадяна, суд подразумевал наличие половых отношений.
«Вы сами признали в своих показаниях предварительного следствия, что не жили супружеской жизнью», - сказала председатель Рузанна Барсегян.
Асмик Хачатрян заявила, что последние 2 года Акопян дольше жил в Ереване, а в Гавар приезжал один или два раза в неделю, но обещал найти работу и забрать в столицу всю семью.
«Что касается того, была ли у него любовница, родители Саргиса говорили «любовницы есть у всех мужчин, но жена ему – ты»», - сказала Хачатрян.
Также пострадавшая сторона требует отменить акт об амнистии в отношении Акопяна. По словам адвоката, акт об амнистии не может быть принят, если существует и рассматривается гражданский иск против подсудимого. Таковой имелся: Асмик Хачатрян требовала компенсации морального вреда. Прокурор также обжаловал вердикт суда первой инстанции: он требовал для Акопяна 5, а сторона Хачатрян – 7 лет заключения.
Присутствовавшие на заседании сторонники Саргиса Акопяна, который арестован в рамках другого уголовного дела, — мужчина и несколько женщин — комментировали работу журналистов: «Знаете, сколько денег они получают, чтобы написать это?». Одна из женщин постоянно реагировала на высказывания Асмик Хачатрян словами «И было мало, он должен быть разбить тебе голову».
Напомним, что сын известной в Гаваре гадалки Варсик арестован за порчу имущества родителей и вымогание у них денег.