Դատավորը՝ ընտանեկան բռնության զոհին․ «Մի կտոր հացի համար էի՞ք մնացել»
Ընտանեկան բռնության զոհ դարձած Գավառի բնակիչ Հասմիկ Խաչատրյանի ներկայացրած բողոքը լսելուց հետո Վերաքննիչ դատարանի դատավորների եռյակը՝ Ռուզաննա Բարսեղյան, Սերգեյ Չիչոյան, Գագիկ Ավետիսյան, տարբեր հարցադրումներ անելով, փորձել է պարզել՝ ինչու է կինը մնացել նախկին ամուսնու տանը, եթե պարբերաբար ծեծի էր ենթարկվում:
«Դատարանին հետաքրքիր է՝ ինչո՞ւ շուտ չէիք բաժանվում», «Ի վերջո դուրս եկաք, չէ՞, ժամանակին դուրս գայիք այդ տնից», «Մի կտոր հացի համար էի՞ք մնացել», «Ձեռքերդ կապել էի՞ն, որ դուրս չէիր գալիս» այսօրվա նիստին հնչած դատավորների հարցերին Հասմիկ Խաչատրյանը պատասխանել է, թե պատճառը վախն էր։ Կնոջ խոսքով՝ ինքը վախենում էր, քանի որ ամուսինը՝ Սարգիս Հակոբյանը, սպառնում էր, որ տանից հեռանալու դեպքում կզրկի երկու երեխաներին տեսնելու հնարավորությունից:
Նշենք, որ Սարգիս Հակոբյանը Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանի կողմից մեղավոր է ճանաչվել խոշտանգման մեջ և 1․5 տարվա ազատազրկման դատապարտվել, սակայն համաներմամբ ազատ է արձակվել դատարանի դահլիճից։
Վերաքննիչ դատարանում Հասմիկ Խաչատրյանի կողմը բողոքարկում էր առաջին ատյանի դատարանի վճիռը՝ նշելով, որ դատարանը հաշվի չի առել, թե Հասմիկ Խաչատրյանը ծեծի է ենթարկվել մի մարդու կողմից, ումից կախված է եղել, և հենց դրա հետևանքով էլ մեղմ պատիժ է սահմանվել։
Ըստ Խաչատրյանի փաստաբան Տիգրան Մուրադյանի, կնոջ՝ ամուսնուց կախված լինելը հաստատվում է գործում առկա փաստերով. օրինակ, մի անգամ նկատելով, որ երեխան ընկել է և վնասվածք ստացել՝ Սարգիսը ծեծել է Հասմիկին, այլ դրվագում ամուսինը քաշել է կնոջ մազերից, իսկ Հասմիկը խնդրել է նրան իրեն չծեծել: Երրորդ դեպքում՝ Սարգիսը հարցրել է՝ արդյոք Հասմիկը կասկածում է, որ ինքը լավ տղա է, և ավելացրել, որ եթե ինքը կասկածի, թե Հասմիկը դավաճանում է իրեն, «աչքերը կհանի»:
Դեռևս առաջին ատյանի դատարանում կայացած նիստերի ընթացքում Խաչատրյանը պատմել էր, որ ինքը գիշերով փախել է ամուսնու տանից հայրական տուն։ Հակոբյանը գնացել է կնոջ հետևից, որպեսզի նրան վերադարձնի, սակայն Խաչատրյանը հրաժարվել է։ Քանի որ Հասմիկը մարմնական վնասվածքներ ուներ, նրա հայրը հաջորդ օրն աղջկան տարել է հիվանդանոց և այդտեղից էլ սկսվել է ոստիկանությանը դիմելու գործընթացը:
Վերաքննիչ դատարանի դատավորներն այսօրվա նիստին ասել են, որ իրենց զարմանալի է թվում հատկապես համատեղ կյանքի վերջին 2 տարին Սարգիս Հակոբյանի տանը Հասմիկի մնալը, քանի որ այդ վերջին երկու տարում Հասմիկը և Սարգիսը «ամուսնական կյանքով» չեն ապրել:
Քանի որ դատարանին հարցեր ուղղել հնարավորություն չկար, ներկաներին մնում էր ենթադրել, թե ինչ նկատի ունի դատարանը՝ «ամուսնական կյանք» ասելով: Տիգրան Մուրադյանը ենթադրել է, որ «ամուսնական կյանք»-ի տակ դատարանը նկատի ունի սեռական հարաբերություններ ունենալը:
«Դուք ինքներդ Ձեր նախաքննական ցուցմունքներում ընդունել եք, որ ամուսնական կյանքով չէք ապրել»,- ասել է նախագահող դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանը՝ կրկին չպարզաբանելով՝ ինչ ասել է «ամուսնական կյանք»:
Հասմիկ Խաչատրյանը նշել է, որ վերջին երկու տարում Սարգիսը ավելի շատ Երևանում էր ապրում, գալիս էր տուն շաբաթը մեկ-երկու անգամ, բայց ասում էր, որ աշխատանք կգտնի և ողջ ընտանիքով կտեղափոխվեն:
«Ինչ վերաբերում է սիրուհի ունենալուն, ապա Սարգիսի ծնողներն ասում էին՝ բոլոր տղամարդիկ էլ սիրուհի ունեն, բայց դու ես նրա կինը»,- նշել է Հասմիկ Խաչատրյանը:
Տուժող կողմը վերաքննիչ բողոքում նաև պահանջում է բեկանել Սարգիս Հակոբյանի նկատմամբ կիրառված համաներման ակտը։ Համաձայն Խաչատրյանի պաշտպանի, համաներման ակտ չի կարող կայացվել, եթե ամբաստանյալի նկատմամբ կա և քննության փուլում է գտնվում քաղաքացիական հայցը, որով Հասմիկ Խաչատարյանը պահանջում էր բարոյական վնասի փոխհատուցում: Մեղադրող դատախազը ևս բողոքարկել է առաջին ատյանի դատարանի վճիռը․ նա Հակոբյանի համար 5 տարվա ազատազրկում է պահանջում, իսկ Հասմիկ Խաչատրյանի կողմը՝ 7 տարվա:
Այսօրվա դատական նիստին Սարգիս Հակոբյանին (նա մեկ այլ գործով ազատազրկման մեջ է - խմբ.) սատարող մեկ տղամարդ և մի քանի կանայք հայտարարել են, որ գործը լուսաբանող լրագրողները «գիտե՞ք ինչքան փող են ստանում սա գրելու համար»: Կանանցից մեկն էլ անընդհատ մեկնաբանում էր Հասմիկի խոսքերը՝ ասելով․ «Քիչ է արել, պետք է գլուխդ ջարդեր»:

Judge Asks Domestic Violence Victim if She Stayed With Husband “For a Piece of Bread”
Yesterday, March 17th, after the Court of Appeals heard the appeal of domestic violence victim, Gavar resident Hasmik Khachatryan, the three judges, Ruzanna Barseghyan, Sergei Chichyan, and Gagik Avetisyan, asked various questions to clarify the reasons for Khachatryan staying in her former husband’s home after being continuously subject to beatings.
“The court wonders why you didn’t divorce earlier,” “You did leave in the end, didn't you? You should’ve left on time,” “Did you stay for a piece of bread?” “Did they tie your hands up for you not to leave the house?", asked the judges Hasmik Khachatryan, who answered stating the reason was fear. According to the woman, she was afraid because her husband, Sargis Hakobyan, threatened her; in the case of her leaving, he would have deprived her from the possibility of seeing her two children.
Note, that Sargis Hakobyan was found guilty by the Gegharkunik Court of First Instance for torture and sentenced to 1.5 years imprisonment; however he was granted amnesty and was set free from the courtroom.
Hasmik Khachatryan’s side appealed the Court of First Instance’s verdict to the Court of Appeals stating that the court did not take into consideration that Hasmik Khachatryan was subject to beating by an individual who she was dependant on and for that reason he was given a lesser punishment.
According to Khachatryan’s lawyer Tigran Muradyan, the woman’s dependency has been confirmed by various instances present in the case; for example, once, when noticing one of the children had fallen and was injured, Sargis beat Hasmik, in another episode the husband pulled his wife from the hair, while Hasmik pleaded for Sargis not to beat her. The third incident was when Sargis asked whether Hasmik doubted if he was a “good guy” and if he had any doubts that Hasmik was being disloyal to him, he would “take her eyes out.”
During the hearing in the Court of First Instance, Khachatryan had explained that she had fled her husband’s home to take shelter at her parents' house. Hakobyan went after her, with the intention of bringing her back, however, Khachatryan refused. Since she had physical injuries, her father took her to the hospital the next day and from there they appealed to the police.
During yesterday's hearing, the Court of Appeals’ judges stated that it was especially surprising that Hasmik stayed at Hakobyan’s home for the past two years, because Hasmik and Sargis did not live a “married life” for the duration of that time.
Since there is no opportunity to direct questions to the court, those present at the court were left to assume what the court meant by “married life.” Tigran Muradyan assumed the court’s understanding of “married life” was sexual relations.
“You, yourself, admitted in your preliminary testimony that you did not live a married life,” said the presiding judge Ruzanna Barseghyan, without clarifying what “married life” means.
Hasmik Khachatryan noted that during the last two years Sargis lived in Yerevan for the most part, and would come home once or twice a week, but would say that he would find work and the whole family would move.
“As to having a mistress, Sargis’ parents used to say that all men have mistresses, but that I was his wife,” noted Hasmik Khachatryan.
In the appeal suit, the plaintiff’s side is also demanding to overturn the decision to grant Sargis Hakobyan amnesty. According to Khachatryan’s lawyer, an act of amnesty could not be implemented if he is also involved in another civil suit currently in the investigation stage. The case pertained to a civil suit where Hasmik Khachatryan is demanding moral compensation. The prosecutor also appealed the Court of First Instance’s verdict demanding 5 years imprisonment, while Hasmik Khachatryan’s side demanded 7 years imprisonment for Hakobyan.
During yesterday's hearing, Sargis Hakobyan’s (currently imprisoned on different charges) supporters, one male and a few women, accused the journalists covering the case, stating “Do you know how much money they get to cover this?” One of the women kept commenting on Hasmik’s answers, saying “He didn’t do enough; he should have smashed your head.”