ՏՄՊՊՀ նախագահն ԱԺ֊ում պաշտպանում էր մենաշնորհ ունեցող պատգամավորի բիզնեսը
Հայաստանում շաքարավազի ներկրման մենաշնորհ չկա, իսկ «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունը (պատկանում է ՀՀԿ-ական պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին-խմբ.) գերիշխող դիրք ունի, քանի որ հումք է ներկրում և շաքարավազն արտադրում է Հայաստանում: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում հայտարարել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) նախագահ Արտակ Շաբոյանը՝ պատասխանելով ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հարցին:
«2015թ. մարտի 2-ին Սերժ Սարգսյանը Ձեզ վերանշանակեց. այդ օրվա դրությամբ Երևանում շաքարավազն արժեր 395 դրամ, իսկ Թբիլիսիում` 262 դրամ: Ի՞նչ կապ ունի այս փաստն այն իրողության հետ, որ ՀՀ-ում շաքարավազ ներկրում է մեկ անձ, ու դա ՀՀԿ-ական Սամվել Ալեքսանյանն է: Ուսումնասիրե՞լ եք արդյոք, թե ի՞նչ կապ ունի այս փաստը Սերժ Սարգսյանի 2014 հունվարի 29-ին Չեխիայում հայ համայնքի հետ հանդիպման հետ: Երբ այդ օրը նրան հարցրել են` ինչո՞ւ է շաքարը ՀՀ-ում մեկ մարդ ներկրում, ասել է` բա ի՞նչ եք ուզում, մի փոքր երկրում 10 հոգով շաքար ներկրե՞ն: Պարոն Շաբոյան, Դուք ասում եք` պետք է պայքարենք պետական հովանավորչության դեմ, որ պետությունը մենաշնորհներ չտա: Էդ դեպքում ո՞նց հասկանանք սա»,- հարցրել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Շաբոյանն ասել է, որ խնդիրը բացարձակապես տնտեսական հարթության մեջ է գտնվում, իսկ Նիկոլ Փաշինյանի հարցը անհեթեթ է և անիմաստ:
««Ալեքս Գրիգ» ընկերությունը հումք է ներմուծում և տեղում արտադրում է շաքարավազ: Երկրի ներսում արտադրելն ավելի ձեռնտու է, և ավելի շահավետ։ Որպեսզի երկրորդ ընկերությունը լինի այս ոլորտում, երկրորդն էլ պետք է արտադրի տեղում: Իսկ շաքարավազն արտադրվում է մեծ գործարանում, մեծ ներդրումներ է իրականացվել, ավելի շատ է արտադրում, քան պահանջարկն է, որոշ ժամանակահատվածում գործարանը չի աշխատում: Երկրորդ՝ նման գործարանի հիմնումը տնտեսագիտորեն անտրամաբանական է, քանի որ այն գործարանը, որը կա, մեծ հզորություններ ունի»,- ասել է Շաբոյանը:
Նա հավելել է, որ իրենց հանձնաժողովի խնդիրն է ստուգել՝ արդյոք Հայաստանում ներկրման խոչընդոտներ կան, և ինքը վստահ կարող է ասել, որ նման խոչընդոտներ չկան՝ ոչ հումք, ոչ շաքար ներկրելու համար:
Փաշինյանը հակադարձել է Շաբոյանին՝ նշելով, որ նայում է ՏՄՊՊՀ նախագահին և հասկանում՝ ինչքան անիմաստ ու անհեթեթ են իրեն նշանակողները:

Армянский чиновник высказался в защиту монопольного бизнеса депутата
В Армении нет монополии на импорт сахарного песка, а компания «Алекс Григ» (принадлежит семье депутата от правящей РПА Самвела Алексаняна – ред.) занимает главенствующие позиции, так как импортирует сырье и производит сахарный песок в Армении. Об этом в Национальном Собрании заявил председатель Госкомиссии по защите экономической конкуренции Артак Шабоян, отвечая депутату Николу Пашиняну.
«2 марта 2015 года Серж Саргсян повторно вас назначил: на тот день в Ереване сахарный песок стоил 395 драмов, в Тбилиси – 262. Какое отношение этот факт имеет к тому, что сахарный песок в Армению импортирует один человек, и это член РПА Самвел Алексанян? Вы исследовали, как это связано со встречей Сержа Саргсяна с армянской общиной в Чехии 29 января 2014 года? Когда в этот день у него спросили, почему сахар в Армении импортирует один человек, он сказал «а чего вы хотите, чтобы в маленькой стране импортировали 10 человек?». Господин Шабоян, вы говорите, что нужно бороться с государственным покровительством, чтобы государство не давало монополий. В таком случае, как это понимать?», - поинтересовался депутат.
Шабоян заметил, что вопрос находится исключительно в экономической плоскости, а вопрос Пашиняна назвал нелепым и бессмысленным. ««Алекс Григ» импортирует сырье и производит сахарный песок на месте. Производить внутри страны выгоднее. Чтобы в сфере была вторая компания, она также должна производить на месте. А сахарный песок производится на большом заводе, были осуществлены большие инвестиции, производства больше спроса, время от времени завод не работал. Во вторых, основание такого завода нелогично с экономической точки зрения, так как уже существующий завод имеет большие возможности», - сказал Шабоян.
Задача Комиссии заключается в проверке наличия в Армении препятствий для импорта, и Шабоян с уверенностью заявляет, что подобных препятствий нет ни для импорта сырья, ни для импорта сахара.
Пашинян признался, что смотрит на председателя ГКЗЭК и понимает, насколько бессмысленны и нелепы те, кто его назначил.