Գործարարի և Հյուսիսային պողոտայի շենքերի բնակիչների վեճը կհանգուցալուծվի Վերաքննիչում
Գերակա շահի գոտի ճանաչված Տերյան 23, 25, Լալայանց 37 շենքերի բնակիչներից ևս մեկը՝ Արայիկ Ասատրյանը, կանգնել է դատարանի առջև: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մերձավոր գործարար Սամվել Մայրապետյանի «Լոքալ դեվելոփըրզ» ընկերությունը հայց է ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով Դատական ակտերի հարկադիր կատարման (ԴԱՀԿ) ծառայության միջոցով Ասատրյանին հեռացնել բնակարանից: Այսօր, սակայն, Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը մոտ երեք ամսով՝ մինչև հունիսի 29-ը, հետաձգել է հայցի քննությունը: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է Տերյան 23 շենքի բնակիչ, «Մեր քաղաքը» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Վարդան Գերավետյանը (լուսանկարում): Նա դատարանի նման որոշումը կապել է նմանատիպ այլ գործերով տեղի ունեցած զարգացումների հետ: Ավելի վաղ կառուցապատողը 3 բնակիչների դեմ հայց էր ներկայացրել, իսկ վերջիններս հակընդդեմ հայցով էին մտել դատարան՝ պահանջելով հարգել իրենց սեփականության իրավունքը և դադարեցնել իրենց գույքի նկատմամբ ոտնձգությունները: Դատարանը, սակայն, չէր քննել այդ միջնորդությունը՝ ոչ մերժել էր այն, ոչ էլ բավարարել: Նման որոշումը քաղաքացիները բողոքարկել են Վերաքննիչ դատարան:
«Այսինքն, դատարանը չցանկացավ ոչ մեր դեմ վատամարդ լինել, ոչ՝ Մայրապետյանի: Նա թողեց որոշումը Վերաքննիչի դատին: Մենք ենթադրում ենք, որ այսօրվա նիստն այդքան երկար ժամանակով հետաձգելը պայմանավորված է նրանով, որ դատարանը սպասում է մյուս երեք գործերով Վերաքննիչի վճռին: Պարզից պարզ է, որ Արայիկ Ասատրյանը ևս պետք է հակընդդեմ հայց ներկայացներ, եթե նիստը կայանար», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Գերավետյանը:
Այսօրվա դատական նիստին Ասատրյանին սատարելու համար երեք շենքերի բնակիչները բողոքի երթ էին կազմակերպել: Նրանք շարժվել են դեպի կառավարության շենք, ապա՝ Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան:
Հյուսիսային պողոտայում գտնվող շենքերի բոլոր բնակիչները նույն խնդրի առաջ են հայտնվել։ Նրանք նամակներ են ստացել այն մասին, որ իրենց բնակարանները չեն կարող վաճառել ոչ մեկին, բացի «Լոքալ Դեվելոփըրզ» ընկերությունից: Կազմակերպությունը պնդում է, որ առաջարկում է օրենքով սահմանված գումարը՝ շուկայական գնին գումարած 10 տոկոս: Բնակիչները, իրենց հերթին, պնդում են, թե ընկերությունն իրենց առաջարկում է շուկայականից 2.5 անգամ ցածր գին, իսկ իրենց բնակության վայրի հարևանությամբ կառուցված շենքում առաջարկված բնակարանների շենքային պայմաններն իրենց չեն բավարարում։

Спор бизнесмена и жильцов дома в центре Еревана разрешит суд
Еще один жилец одного из признанных зоной приоритетного общественного интереса зданий по адресу Ереван, Теряна 23, 25 и Лалаянца 37 Араик Асатрян предстал перед судом. Компания «Локал девелоперс» предпринимателя Манвела Майрапетяна - человека из ближайшего круга второго президента Армении Роберта Кочаряна - обратилась в суд, требуя выселить Асатряна из квартиры при помощи Службы принудительного исполнения судебных актов. Однако в четверг, 26 марта, суд общей юрисдикции отложил рассмотрение иска на 29 июня. Об этом Epress.am сообщил член гражданской инициативы «Над город», проживающий в доме на ул. Теряна 23 Вардан Гераветян (на фото). Это решение суда он связывает с развитием событий в рамках других схожих дел. Ранее застройщик представил иск против 3 жильцов, которые выступили с ответным иском, требуя уважать право собственности и прекратить посягательства на их имущество. Суд, однако, не рассмотрел это ходатайство: ни отклонил его, ни удовлетворил. Граждане обжаловали это решение в Апелляционном суде.
«То есть суд ни нам насолить не хотел, ни Майрапетяну. Он оставил решение за Апелляционным судом. Предполагаем, что откладывание сегодняшнего заседания на такой длительный период обусловлено тем, что суд ждет вердикта Апелляционного суда по трем другим делам. Яснее ясного, что Араик Асатрян также должен был подать встречный иск, если бы заседание состоялось», - заявил Гераветян.
В поддержку Асатряна жильцы трех домов провели шествие. Они двинулись к зданию армянского правительства, затем к суду общей юрисдикции.
Участь этих людей разделяют все жильцы домов на Северном проспекте. Они получили письма, в которых сообщалось, что продать свои квартиры они не могут никому, кроме компании «Локал Девелоперс». Организация утверждает, что предлагает предусматриваемую законом сумму: рыночная цена плюс 10%. Граждане, однако, настаивают, что компания предалагает им цену, в 2.5 раза ниже рыночной, а жилищные условия в расположенном по соседству здании, в которое им советуют переехать, людей не удовлетворяют.