Գործարարի և Հյուսիսային պողոտայի շենքերի բնակիչների վեճը կհանգուցալուծվի Վերաքննիչում
Գերակա շահի գոտի ճանաչված Տերյան 23, 25, Լալայանց 37 շենքերի բնակիչներից ևս մեկը՝ Արայիկ Ասատրյանը, կանգնել է դատարանի առջև: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մերձավոր գործարար Սամվել Մայրապետյանի «Լոքալ դեվելոփըրզ» ընկերությունը հայց է ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով Դատական ակտերի հարկադիր կատարման (ԴԱՀԿ) ծառայության միջոցով Ասատրյանին հեռացնել բնակարանից: Այսօր, սակայն, Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը մոտ երեք ամսով՝ մինչև հունիսի 29-ը, հետաձգել է հայցի քննությունը: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է Տերյան 23 շենքի բնակիչ, «Մեր քաղաքը» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Վարդան Գերավետյանը (լուսանկարում): Նա դատարանի նման որոշումը կապել է նմանատիպ այլ գործերով տեղի ունեցած զարգացումների հետ: Ավելի վաղ կառուցապատողը 3 բնակիչների դեմ հայց էր ներկայացրել, իսկ վերջիններս հակընդդեմ հայցով էին մտել դատարան՝ պահանջելով հարգել իրենց սեփականության իրավունքը և դադարեցնել իրենց գույքի նկատմամբ ոտնձգությունները: Դատարանը, սակայն, չէր քննել այդ միջնորդությունը՝ ոչ մերժել էր այն, ոչ էլ բավարարել: Նման որոշումը քաղաքացիները բողոքարկել են Վերաքննիչ դատարան:
«Այսինքն, դատարանը չցանկացավ ոչ մեր դեմ վատամարդ լինել, ոչ՝ Մայրապետյանի: Նա թողեց որոշումը Վերաքննիչի դատին: Մենք ենթադրում ենք, որ այսօրվա նիստն այդքան երկար ժամանակով հետաձգելը պայմանավորված է նրանով, որ դատարանը սպասում է մյուս երեք գործերով Վերաքննիչի վճռին: Պարզից պարզ է, որ Արայիկ Ասատրյանը ևս պետք է հակընդդեմ հայց ներկայացներ, եթե նիստը կայանար», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Գերավետյանը:
Այսօրվա դատական նիստին Ասատրյանին սատարելու համար երեք շենքերի բնակիչները բողոքի երթ էին կազմակերպել: Նրանք շարժվել են դեպի կառավարության շենք, ապա՝ Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան:
Հյուսիսային պողոտայում գտնվող շենքերի բոլոր բնակիչները նույն խնդրի առաջ են հայտնվել։ Նրանք նամակներ են ստացել այն մասին, որ իրենց բնակարանները չեն կարող վաճառել ոչ մեկին, բացի «Լոքալ Դեվելոփըրզ» ընկերությունից: Կազմակերպությունը պնդում է, որ առաջարկում է օրենքով սահմանված գումարը՝ շուկայական գնին գումարած 10 տոկոս: Բնակիչները, իրենց հերթին, պնդում են, թե ընկերությունն իրենց առաջարկում է շուկայականից 2.5 անգամ ցածր գին, իսկ իրենց բնակության վայրի հարևանությամբ կառուցված շենքում առաջարկված բնակարանների շենքային պայմաններն իրենց չեն բավարարում։

The Conflict Between a Businessman and Northern Avenue Residents To Resolve in Court of Appeals
Arayik Asatryan, another resident of the buildings at 23, 25 Teryan Str. and 37 Lalayants Str., the area of which has been announced an eminent domain, has faced court. “Local Developers” company, owned by businessman Samvel Mayrapetyan, filed a suit demanding that a court decision evict Asatryan from his appartment by means of the Compulsory Enforcement Service. Yesterday, however, the Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts delayed the proceedings for nearly 3 months, until June 29. Teryan 23 resident and “Mer Kaghake” (“Our City”) civil initiative member Vardan Geravetyan (pictured) told Epress.am about the court decision, connecting the latter with other similar developments in the case.
Earlier, the company had filed suits against 3 other residents, while the latter entered court with counter suits demanding that their right to private property be respected and the harassment against their estate stopped.
“Basically, the court neither wanted to present in a bad light in front of us, nor in front of Mayrapetyan. They left the decision to the Court of Appeals. We assume that today’s hearing being delayed for so long is due to the fact that the court is waiting for the other 3 cases' verdicts by the Court of Appeals. It is more than obvious, that Arayik Asatryan would have also submitted a counter suit, had the hearing proceeded,” Geravetyan said when speaking to Epress.am.
During yesterday’s court hearing, the residents of the three buildings organized a rally in support of Asatryan. They moved toward the government building then to the Kentron and Nork Marash Court of First Instance.
All the resident of the buildings at 23, 25 Teryan Str. and 37 Lalayants Str. have been faced with similar issues. They have received letters saying that they could not sell their apartments to anyone other than to the “Local Developers” company. The company claims that they are offering a price set by the law- the market value plus 10%. However, the residents claim that they have been offered 2 1/2 times lower than the market value. The alternative to offering money would be an appartment in another building. The residents, however, are not pleased with the latter option either, saying that the conditions in the proposed building are not satisfactory.