Ազատամարտիկի սպանության կասկածյալներին ազատ են արձակել․ «Հրապարակ»
Նոր Նորքի 7-րդ զանգվածում ազատամարտիկ Վարդան Թումանյանին ծեծի ենթարկած «Ջունգլ» մականունով Գևորգ Սարգսյանը և նրա քրոջ որդին՝ Սարգիս Ղուկասյանը, մի քանի օր առաջ ազատ են արձակվել, գրում է «Հրապարակը»։ Ծեծից հետո ազատամարտիկը մահացել էր, իսկ երկրորդ անգամ անցկացված փորձաքննությունը ցույց էր տվել, որ մահվան պատճառը Թումանյանի ի ծնե ունեցած հիվանդությունն էր:
«Հրապարակը» զրուցել է ազատամարտիկի կնոջ՝ Տանյա Մելքոնյանի հետ:
«Փաստորեն, մեզ սյուրպրիզ արեցին, Աստծո հայտնության օրը հայտնեցին, որ մարդասպաններին ազատ են արձակվել: Այսօր այդ դատախազը, քննիչը, հանձնաժողովը ստիպում են ինձ Եղեռնի 100-ամյակի առթիվ Հայաստանում եղեռն կազմակերպել՝ նռնակ գցեմ նրանց բնակարանում, կամ, ավտոմեքենայի մեջ լինեն, նռնակը նետեմ ավտոմեքենա, այսինքն՝ հրահրում են, նրանք են ինձ հրահրում»,- ասել է նա:
Վեճը ծագել էր Վարդան Թումանյանի և Ջունգլի հոր՝ Բաբկեն Սարգսյանի միջև, նարդու սեղանի շուրջ: Լեզվակռիվն այնքան էր թեժացել, որ գործը հասել էր ծեծկռտուքի։ Բաբկենը դիմել էր որդու օգնությանը, ով «Էլլա» գիշերային ակումբի անվտանգության աշխատակիցներից էր: Թերթը գրում է, որ Ջունգլը հոր և ազգականների հետ ծեծել էր Վարդանին հենց շենքի բակում, կնոջ և աղջկա աչքի առաջ: Դեպքի առթիվ քրեական գործ էր հարուցվել, որի շրջանակներում միայն «Ջունգլն» ու նրա ազգական Սարգիս Ղուկասյանն էին կալանավորված:
Ըստ առաջին դատաբժշկական փորձաքննության՝ Վարդան Թումանյանի մահը ծեծի հետևանքով է վրա հասել: Նոր փորձաքննության համար հատուկ հանձնաժողով է կազմվել՝ փորձագետ Ֆանարջյանի գլխավորությամբ:
Տանյա Մելքոնյանն ասել է, որ նոր երրորդ փորձաքննություն է պահանջում, գուցե, դրսից անկախ փորձագետ կբերեն, քանի որ համոզված են, որ երկրորդ փորձաքննության ժամանակ մեղադրյալները կաշառել են փորձագետներին:

Освобождены подозреваемые в убийстве ветерана Карабаха
Несколько дней назад вышли на свободу избившие в 2014-ом году ветерана Карабаха Вардана Туманяна Геворг Саргсян по прозвищу Джунгл и его племянник Саргис Гукасян, сообщает газета «Грапарак». После избиения ветеран скончался, а повторная экспертиза показала, что причиной смерти стала врожденная болезнь Туманяна.
Издание побеседовало с супругой ветерана Таней Мелконян. «Фактически, нам преподнесли сюрприз: в день явления Господа сообщили, что убийц освободили. Сегодня прокурор, следователь, комиссия вынуждает меня устроить резню в преддверии 100-летней годовщины Геноцида, бросить гранату в их квратиры или в автомобили, то есть они провоцируют меня», - сказала собеседница.
Спор между Варданом Туманяном и отцом Джунгла Бабкеном Саргсяном возник во время игры в нарды. Словесная перепалка переросла в драку. Саргсян обратился за помощью к сыну, сотруднику службы безопасности ночного клуба «Элла». Издание сообщает также, что Геворг Саргсян вместе с отцом и родственниками избили Туманяна прямо во дворе здания, на глазах у жены и дочери. По факту было возбуждено уголовное дело, в рамках которого арестовали только Геворга Саргсяна и его родственника Саргиса Гукасяна.
Согласно первой судмедэкспертизе, смерть Вардана Туманяна наступила в результате избиения. Для проведения повторной экспертизы создали спецкомиссию во главе с экспертом Фанарджяном.
Таня Мелконян требует провести третью экспертизу. Она не исключает, что будет привлечен заграничный независимый эксперт, так как семья уверена, что в ходе второй экспертизы обвиняемые подкупили местных экспертов.