Ռիգայում կոչ են արել ազատ արձակել Հայաստանի, Բելառուսի և Ադրբեջանի քաղբանտարկյալներին
Ռիգայում ընթացող «Արևելյան գործընկերության» քաղաքացիական հասարակության կոնֆերանսը միաձայն ընդունել է քաղբանտարկյալների վերաբերյալ բանաձև, որն առաջարկվել է իրավապաշտպան, նախկին քաղբանտարկյալ Ալես Բելյացկու կողմից։ Բանաձևը կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել Հայաստանի, Բելառուսի և Ադրբեջանի քաղբանտարկյալներին։
«Այս պետությունների կառավարությունները պետք է հասկանան, որ քաղաքացիներին իրենց քաղաքական հայացքների համար բանտարկելը հակասում է պարտավորություններին, որ այդ երկրները ստանձնել են՝ դառնալով «Արևելյան գործընկերության» անդամ։
Քաղբանտարկյալները պետք է ազատ արձակվեն, հասարակական կազմակերպությունների նկատմամբ հետապնդումները պետք է դադարեցվեն, և մարդու իրավունքները պետք է հարգվեն»,֊ ասված է բանաձևի տեքստի մեջ։
Նշենք՝ միջազգային և տեղական մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպություններ, քաղաքական գործիչներ և ուժեր Հայաստանում քաղբանտարկյալ են ճանաչել «Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ Շանթ Հարությունյանին և նույն գործով ձերբակալված մյուս գործիչներին, ինչպես նաև պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանին։

В Риге призвали освободить армянских политзаключенных
Участники проходящей в Риге Конференции гражданского общества «Восточного партнерства» призывают немедленно освободить всех политических заключенных в Азербайджане, Беларуси и Армении.
Они единогласно приняли специальную резолюцию о политических заключенных, предложенную белорусским правозащитником и бывшим политзаключенным Алесем Беляцким.
«Правительства этих государств должны понимать, что заключение граждан в тюрьму по политическим мотивам несовместимо с обязательствами, которые страны приняли на себя, став участниками «Восточного партнерства». Политические заключенные должны быть освобождены, нужно прекратить преследование неправительственных организаций и уважать права человека», - говорится в принятой резолюции.
Ряд местных и международных правозащитных организаций, а также политических деятелей, признали политзаключенными полковника запаса Володю Аветисяна, Шанта Арутюняна и его единомышленников.