Շարմազանովը Հանրայինի օգնությամբ ուզում է «աղանդների» և «70-ամյա խավարի» դեմ պայքարել
ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ-ական Էդուարդ Շարմազանովը ցանկանում է, որպեսզի Հանրային հեռուստաընկերությամբ ներկայացվեն Հայ Առաքելական եկեղեցուն նվիրված հաղորդումներ։ Այսօր Ազգային ժողովում Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Ռուբեն Ջաղինյանի հաշվետվությանը ծանոթանալով՝ Շարմազանովն ասել է, որ Հանրայինի գործառույթների մեջ պետք է մտնի նախ և առաջ քաղաքացիների հոգևոր դաստիարակությունը և առաջարկել է կրոնական հաղորդումներ հեռարձակել:
«Մենք գոհ ենք «Շողակաթ» հեռուստաընկերությունից, որը Մայր Աթոռի օժանդակությամբ իրականացնում է հոգևոր հաղորդումների հեռարձակումը, բայց «Շողակաթ» հեռուստաընկերությունը չունի հեռարձակման այն ծավալները, որն ունի Հանրայինը: Հնարավո՞ր է 2016 թվականին Հանրայինի եթերում ընդգրկել հաղորդումներ, որտեղ մեր հոգևոր հայրերը կներյակացնեն Հայ առաքելական եկեղեցու պատմությունը և դավանած արժեքները»,-ասել է Շարմազանովը:
Ջաղինյանը պատասխանել է, թե Հանրայինն ունի նման հնարավորություն․ «Այո, երևի դրա պակասը կա եթերում: Կփորձենք նման ծրագիր լինի»։
Նա նշել է, որ Հանրային հեռուստաընկերությունը նման հաղորդումներ է հեռարձակում ավելի շատ Հայաստանից դուրս՝ Սփյուռքի համար: ԱԺ փոխնախագահի կարծիքով՝ հոգևոր հաղորդումները նախ Հայաստանում են հարկավոր:
«Սա կարևոր է աղանդների դեմ պայքարելու համատեքստում: Մենք ապրել ենք 70-ամյա խավարի մեջ»,- ասել է Շարմազանովը:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանը, իր հերթին, հետաքրքրվել է՝ ի՞նչ է Հանրայինն արել ժողովրդավարական արժեքների, մարդու իրավունքների պաշտպանության, հանդուրժողականության գաղափարների տարածման համար։ Պատգամավորի խոսքով՝ այդ ամենը հաշվետվության մեջ նշված է եղել որպես Հանրայինի նպատակ․ «Ես հիմա ուզում եմ իմանալ Ձեզանից, այդ որ հաղորդումներն են, որ նպաստել են այդ գաղափարների տարածմանը: Քանի՞ ֆիլմ եք ցուցադրել, քանի՞ հաղորդում եք պատրաստել, որ այս նպատակին կարողանայինք հասնել»:
Ջաղինյանը չի պատասխանել հարցին՝ նշելով, որ մի շաբաթվա ընթացքում այդ հաղորդումների տեսագրությունները կձայնագրի և կտրամադրի պատգամավորին:
«Հիմա չե՞ք կարող ասել՝ քանի ֆիլմ եք ցույց տվել հեղափոխությունների մասին, այն կերպարների մասին, ովքեր այս կամ այն երկրի ժողովրդավարացման ակունքներում են եղել», - կրկին հարցրել է Փոստանջյանը:
Խորհրդի նախագահն ասել է, որ Հանրային հեռուստաընկերությունը ցույց է տվել, օրինակ, «Սպարտակ», «Սարոյան եղբայրներ» ֆիլմերը։
«Վլադիմիր Իլիչ Լենինի գործունեությունն ենք ցույց տալիս», ֊ նշել է զեկուցողը:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանին հետաքրքրել է՝ ինչո՞ւ իշխանությանը դեմ արտահայտվող անձինք չեն հրավիրվում ոչ բանավեճերի, ոչ հարցազրույցների Հանրայինի եթերում: Պատգամավորը նաև առաջարկել է սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին ընդառաջ Հանրային հեռուստաընկերությամբ հավասար եթեր տրամադրել «այո»-ի և «ոչ»-ի ճամբարներին:
Անդրադառնալով ընդդիմադիրների թեմային՝ Ջաղինյանը պնդել է, որ իրենք նման դիտավորություն չունեն։ Ինչ վերաբերում է սահմանադրական փոփոխություններին, ապա, զեկուցողի խոսքով, հանրաքվեի վերաբերյալ իրազեկման ձևաչափ չկա, սակայն նա խոստացել է, որ իրենք կմտախեն նման ձևաչափի շուրջ՝ բոլոր կողմերին եթեր տալու նպատակով:

Armenian National Assembly Deputy Speaker, ruling Republican Party MP Eduard Sharmazanov announced at the October 7 NA session that he wished there were programs on the Public TV Company of Armenia dedicated to the Armenian Apostolic Church.  After familiarizing himself with the Public TV and Radio Company council chairman Ruben Jaghinyan's report, Sharmazanov said the “spiritual education of the citizens” should be among the functions of the Public TV and proposed that the company broadcast more religious programs.
“We are pleased with the 'Shoghakat' which with the support of the Mother See of Holy Etchmiadzin broadcasts spiritual programs. However, 'Shoghakat' does not have the volume of broadcasting that Public TV does. Do you think it's possible for Public TV to give airtime in 2016 to programs in which our spiritual fathers would present the history and values of the Armenian Apostolic Church,” the Deputy Speaker inquired.
In response, Jaghinyan said Public TV does, indeed, have that opportunity: “Yes, there's probably shortage of such programs on air. We'll try to .”
The Public TV, he added, mainly broadcasts these programs outside of Armenia – for the Diaspora. Sharmazanov, however, thinks spiritual programs are, first of all, needed in Armenia: “It's important in the fight against sects. We've lived in the dark for 70 years.”
Opposition “Heritage” faction leader Zaruhi Postanjyan, in turn, inquired as to what the Public TV has done to spread and protect ideas of democratic values, human rights, and tolerance, which, she stressed, was mentioned in Jaghinyan's report as “objectives of the Public TV: “So I'm asking you: which programs contributed to the spread of these ideas? How many films have you shown, how many programs have you prepared to serve this purpose?”
The council chairman failed to answer Postanjyan's questions, noting he would provide the opposition lawmaker with the records of these programs within a week.
“Can't you tell me now how many films about revolution, about characters who stood at the origins of the democratization of various countries you've shown?” Postanjyan asked.
The Public TV, Jaghinyan answered, has broadcast a number of such films, among them - “Spartacus” and “Saroyan Brothers:” “We show the activities of Vladimir Ilyich Lenin,” he added.
Armenian National Congress faction leader Levon Zurabyan asked Jaghinyan why people speaking out against the government were not invited to take part in debates or interviews at the Public TV. The opposition lawmaker also suggested that the channel give equal airtime to the supporters and the opponents of the constitutional amendments before the referendum later this year.
Answering Zurabyan's first question, the council chairman claimed they did not have any intention of not giving airtime to opposition representatives; as to the constitutional changes, Jaghinyan promised Public TV would come up with a format of providing airtime to all parties.