«Ընտանիք են քանդում»․ Թաղապետը փաստաբանին արգելել է մասնակցել խնամակալության հանձնաժողովի նիստին
Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Հրայր Անտոնյանն այսօր արգելել է փաստաբան Անի Թորոսյանին իր վստահորդի հետ միասին մասնակցել Խնամակալության և հոգաբարձության հանձնաժողովի նիստին։ Epress.am֊ի հետ զրույցում Թորոսյանը պատմել է, որ ինքը ներկայացնում է քաղաքացի Աննա Խլղաթյանի շահերը, ով դատական կարգով պայքարում է երկու որդիների խնամակալության իրավունքը ստանձնելու համար։ Թաղապետ Անտոնյանի գլխավորությամբ հոգեբաններից և մանկավարժներից կազմված հանձնաժողովը երեխաների և ծնողների հետ հանդիպումներից հետո պետք է իր եզրակացությունը ներկայացնի։
«Երբ մոտ 15 րոպե փորձում էի բացատրել, որ ակնհայտ կոպիտ խախտում են անում, փաստացի խոչընդոտում են իմ փաստաբանական գործունեությունը, ոտնհարում են վստահորդիս իրավունքները՝ նրա ներկայացուցչին արգելելով մասնակցել նիստին, հարգարժան Անտոնյանը հայտարարեց, որ «իրենց մոտ» միշտ էլ այդպես է եղել, որովհետև փաստաբաններն ընտանիք են քանդում, և իրենք որոշել են այլևս փաստաբաններին թույլ չտալ գտնվել խնամակալության և հոգաբարձության հանձնաժողովի նիստերին»,֊ նշել է Անի Թորոսյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ ինքը ականատես է եղել, որ այլ փաստաբանների ևս թույլ չեն տվել մասնակցել խնամակալության և հոգաբարձության հանձնաժողովի նիստերին, մինչդեռ այլ հանձնաժողովներում երբեք նման խնդիրներ չեն եղել։
«Իմ վստահորդը փաստորեն զրկվեց նիստի ժամանակ իրավական խորհրդատվություն ստանալու իրավունքից»,֊ասել է Թորոսյանը։

Head of Yerevan's Arabkir Administrative District Hrayr Antonyan today prohibited lawyer Ani Torosyan from participating in the session of the District Commission of Trusteeship and Custodianship. Speaking to Epress.am, Torosyan said she represents the interests of citizen Anna Khlghatyan who has gone to court seeking full custody of her two minor sons. A District Head-led expert committee made up of pedagogs and psychologists has to draw a conclusion on the matter after holding meetings with the children and their parents.
“I tried for about 15 minutes to explain to them that was a gross violation of my client's rights, and that they were hindering my ability to carry out my professional activities as a lawyer. However, honorable Mr. Antonyan announced 'that's how it's supposed to be' since 'lawyers destroy families,' and they have decided to no longer allow lawyers to participate in the committee's sessions,” Ani Torosyan stated.
The interviewee stressed that she has witnessed other lawyers also not be allowed to take part in similar meetings; meanwhile, she added, such problems never occurred in other commissions. “Basically, my client has been deprived of her right to receive legal advice during the session,” Torosyan said.