Մոնոպոլիաները խեղդում են, բուֆետի սննդից եք խոսում․ պատգամավորը՝ չինովնիկին
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ղեկավար Արտակ Շաբոյանը, ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովի նիստում հաշվետվություն ներկայացնելով, ասել է, որ հակամրցակցային գործողությունների բազմաթիվ դեպքեր են եղել կրթական հաստատություններում սննդամթերքի ձեռքբերման ընթացակարգերում:
Այս հայտարարությունը զայրացրել է պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանին․ «Ամբողջ երկրի տնտեսությունը խեղդված է մոնոպոլիաների մեջ, դուք մեզ հետ խոսում եք բուֆետների սննդից: Բենզինի, շաքարավազի, հացահատիկի, դեղորայքի․․․ դուք շարունակեք, էլ ո՞ր ոլորտում կա մոնոպոլիա: Ամբողջ աշխարհում բենզինի գներն ընկնում են, մեզ մոտ՝ բարձրանում: Դուք ասեք՝ այս ոլորտներում որևէ խախտում հայտնաբերե՞լ եք, կոնկրետ, խնդրում եմ»:
Շաբոյանը պատասխանել է, որ բենզին ներկրող երկու կազմակերպություն կա, ոչ թե մեկ, և հանձնաժողովը հետևում է՝ ինչպես են այդ երկու ընկերությունները գին որոշում: Դեղորայքի ոլորտին անդրադառնալով՝ չինովնիկը նկատել է, որ ներկրող ընկերություններում խախտումներ հայտնաբերվել են և խախտողները տուգանվել են:
«Այդ թվում նաև «Նատալի ֆարմը»»,- ասել է Շաբոյանը, թեև այդ ընկերության մասին հարց չէր բարձրացվել: Նշենք, որ «Նատալի ֆարմը» պատկանում է ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին։
Լրագրողների հետ զրույցում Շաբոյանն արտասանել է իր կողմից մշտապես կրկնվող նախադասությունը․ «Չկան մենաշնորհներ, ուղղակի որոշ ընկերություններ ունեն գերիշխող դիրք։ Մենք նպատակ չունենք ճնշել խոշոր ընկերություններին, մեր նպատակը մրցակցության ապահովումն է»:

SCPEC Head Assures There Are No Economic Monopolies in Armenia
Artak Shaboyan, Head of the Armenian State Commission for Protection of Economic Competition, presenting a report at a session of the National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs on Friday, said there have been multiple instances of anti-competitive practices in food acquisition procedures for educational institutions.
The official's statement annoyed lawmaker Khachatur Kokobelyan: “The country's entire economy is strangled by monopolies, you're talking to us about buffet food. Gasoline, sugar, grains, medications...you name it. Gasoline prices are falling all over the world, while rise. Tell me - and be specific, please - if you've found any violations in these areas.”
Shaboyan responded stating that there are two, not one, companies importing gasoline to Armenia, and that their Commission monitors continuously how these companies establish pricing. As for the pharmaceutical sector, the official said, the Commission has found violations in drug importing companies and held perpetrators liable.
“Including Natali Pharm,” Shaboyan noted, referring to a company owned by ruling Republican Party MP, major business oligarch Samvel Aleksanyan's family.
Speaking to reporters the Commission Head  repeated his stance that “there are no monopolies in Armenia; there are some companies with a dominant position. It's not our intention to put pressure on major companies; our aim is to ensure competition.”