Աֆրիկայում կործանված օդանավի անձնակազմի անդամները Հայաստանում չեն արտոնագրվել
Հարավային Սուդանում նոյեմբերի 4-ին կործանված ԱՆ-12 ինքնաթիռում եղել է 12 ուղևոր ու անձնակազմի 6 անդամ, որոնցից հինգը՝ Հայաստանի քաղաքացի, մեկը՝ Ռուսաստանի։ Հարավային Սուդանի նախագահի ներկայացուցիչը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ փրկված երկու անձինք, այդ թվում՝ մեկ երեխա, Հարավային Սուդանի քաղաքացիներ են, իսկ զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 41֊ի, քանի որ ինքնաթիռն ընկել է տեղի ձկնորսների վրա՝ մայրաքաղաք Ջուբայի օդանավակայանի մոտակայքում։
Իշխանությունները նաև հայտնում են, որ ինքնաթիռը պատկանել է տեղի Allied Services Limited ընկերությանը․ «Կոմսոմոլսկայա պրավդան», սակայն, գրում է, որ 2014 թվականին օդանավը ձեռք է բերվել տաջիկական Asia Airways ընկերության կողմից: Մինչ այդ՝ 2007 թվականից 2014֊ը, ինքնաթիռը շահագործվել է Հայաստանում, իսկ խորհրդային ժամանակներում՝ Մագադանում։
ՀՀ ԿԱ քաղացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը նույնպես նշում է, որ օդանավը պատկանում է Asia Airways֊ին։ Վարչության մամուլի հաղորդագրության մեջ ասված է․ «Ըստ նախնական տվյալների՝ անձնակազմը բաղկացած էր նաև հայազգի օդաչուներից: Տվյալ պահին ՔԱԳՎ-ը կապ է հաստատել Տաջիկստանի ավիացիոն իշխանությունների հետ անձնակազմի անդամների ազգությունը ճշտելու նպատակով, որոնք ցանկացած դեպքում ՀՀ ՔԱԳՎ կողմից օդաչուական անձնակազմի արտոնագրված մասնագետներ չեն»:

Five Armenian Crew Members Killed in Plane Crash in South Sudan
An Antonov-12 cargo plane crashed on Wednesday not long after taking off from the airport in Juba, South Sudan's capital. According to preliminary reports, the plane was carrying twelve passengers and a crew of six which was comprised of five Armenian and one Russian citizens. South Sudan's presidential spokesperson told reporters that three South Sudanese nationals, including a child, survived the crash. Meanwhile, the death toll has reached 41 since the plane crashed on local fish farmers.
The plane, as stated by officials, belonged to local Allied Services Ltd airline; however, according to Russian media reports, in 2014 the aircraft was purchased and has since been operated by Asia Airways, a Tajik company.
Armenia's General Department of Civil Aviation (GDCA) confirmed in a statement that the plane belonged to Asia Airways. “According to preliminary data, there were five Armenian nationals in the crew. The Department has contacted the management of Tajikstan's civil aviation in order to establish the nationality of the crew members who, in any case, were not issued a flight crew licence by the GDCA.”