Պուշկինի դպրոցում տղաները խմբով սիրիահայ աշակերտի են ծեծել. Hraparak.am (Տեսանյութ)
Երևանի Ալեքսանդր Պուշկինի անվան թիվ 8 հիմնական դպրոցում խմբակային ծեծի են ենթարկել սիրիահայ մի երեխայի։ Այս մասին գրում է Hraparak.am կայքը՝ նշելով, որ իր տրամադրության տակ երեխային ծեծի ենթարկելու տեսանյութն է հայտնվել։
«Խմբակային սադիզմի կազմակերպիչը 8-րդ դասարանցի մի տղա է, ում անունը չենք հրապարակում։ Դեռ մանկահասակ տարիքում գտնվող այս տղան կիսագողական բարքերի կրող է, և, մեր տեղեկություններով, Ս.-ն առաջին անգամ չէ, որ նման կռիվներ է հրահրում, բայց նրան չեն պատժում: Ըստ մեր տեղեկությունների՝ սիրիահայ դպրոցականն այդ օրը դասամիջոցին հերթապահություն անելիս է եղել, Ս-ն լույսը միացրել, անջատել է, հերթապահը նրան նկատողություն է արել: Տղան էլ՝ «բա դու ով ես, որ նկատողություն ես անում ինձ», և բոլորին հավաքել է ու բերել երեխայի վրա: Երկու աշակերտներ փորձել են բաժանել կռվողներին, սակայն հայտնվել են նրանց մեջ: Մեր աղբյուրը հայտնում է, որ դպրոցի տնօրինությունն ամեն ինչ անում է, որ այս պատմությունը ջրի երես դուրս չգա», ֊ գրում է Hraparak.am֊ը:
Կայքի հետ զրույցում Պուշկինի դպրոցի տնօրեն Նատալյա Ստեփանյանը պնդել է, թե ինքը տեղյակ չէ, որ նման դեպք է տեղի ունեցել. «Ես տեղյակ չեմ նման որևէ միջադեպից, սիրիահա՞յ… չգիտեմ, ես տեղյակ չեմ»:
Լրագրողի հարցին, թե արդյո՞ք հնարավոր է, որ Ստեփանյանի ղեկավարած դպրոցում այդպիսի ծեծկռտուք տեղի ունենա, իսկ ինքը տեղյակ չլինի, տնօրենը պատասխանել է․ «Գիտեք ինչ, վիճաբանություն յուրաքանչյուր դպրոցում տղաների միջև լինում է, բայց որ սիրիահայ երեխա է մեզ մոտ ծեծվել, նման միջադեպ… ես տեղյակ չեմ»:
Ստեփանյանը չի ասել նաև՝ արդյոք գիտի միջադեպի կազմակերպիչ երեխային։
«Մեր դպրոցում 1800 աշակերտ է սովորում և հավանաբար մի քանի Ս. ունենանք 8-րդ դասարանում: Այդպես չեմ կարող ասել Ս. կա, թե ոչ, այդպիսի խնդիրներ կան, թե ոչ: Եթե միջադեպը ներկայացնեք, ասեք, որ դասարանից է խնդիրը, ես դասղեկի հետ կպարզաբանեմ, որ կարողանամ Ձեզ հստակ պատասխան տալ: Եթե անուն ազգանուն, դասարանն ասեք, միգուցե որևէ տեղեկատվություն կարողանամ Ձեզ տալ, բայց իսկապես դպրոցում բազմաքանակ երեխաներ կան Ս. անունով: Եթե տեսանյութ ունեք, տրամադրեք խնդրեմ, ես նայեմ տեսնեմ, թե ինչ է պատահել», ֊ ասել է տնօրենը:
Կայքը նշում է, որ տեսանյութը տրամադրում է հանրությանը, իսկ «տնօրենն էլ կարող է «նայել տեսնել», թե ինչ է պատահել»:

A Syrian-Armenian student was subjected to a violent gang attack at Yerevan's Alexander Pushkin Basic School No.8, local Hraparak.am reports, presenting what seems to be surveillance footage of the incident.
“The sadistic act was organized by an eighth grader whose name we'll not disclose. This young boy has already become a bearer of semi-criminal beliefs and, according to available information, it's not the first time S. has provoked such fights; however, he's never been punished for it. We've been informed that the Syrian-Armenian student was on duty during recess that day and gave S. a reprimand for turning the lights on and off. 'Who are you to reprimand me,' the boy replied and gathered other students against the kid. […] A source has told us that the school administration is doing everything to cover up the story,” Hraparak.am writes.
Speaking to the outlet's reporter, school headmaster Natalya Stepanyan claimed she was “unaware of the incident.” “A Syrian-Armenian? I don't know, I've no idea.”
To the journalist's question as to whether such fights could go unnoticed in her school, the headmaster replied by saying: “You know what, disputes among boys happen in every school. But for a Syrian-Armenian child to have been beaten in our school? I have no idea.”
Stepanyan was also unable to recall the organizer: “There are 1800 students in our school, and we probably have several 'S's in 8th grade. I can't just claim there is an 'S' and that the incident has happened. If you specify the issue, […] give me a concrete name and a class, I might be able to give you answers. […] If you have a video material, show it to me so I can see what has happened.”
Hraparak.am, instead, decided to make the footage available to the public: “The headmaster can watch and 'see what happened'.”