«Նոր Հայաստանը» հայտարարեց շուրջօրյա նստացույցի մեկնարկի մասին
Նոր Սահմանադրության նախագծի դեմ պայքարող «Նոր Հայաստան» շարժումը, որը գլխավորում են «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության համակարգող Ժիրայր Սեֆիլյանը և «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, որոշում է կայացրել շուրջօրյա նստացույց սկսել Ազատության հրապարակում։ Երեկ երեկոյան շարժումը հանրահավաք, ապա Երևանի փողոցներով երթ անցկացրեց, որի ընթացքում վիճաբանության մի քանի դեպքեր և ոչ լուրջ բախումներ եղան երթի մասնակիցների և ոստիկանների միջև։ Մասնավորապես, ոստիկանները երթի ընթացքում փակեցին դեպի իշխող Հանրապետական կուսակցության շենք տանող ճանապարհը, երբ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը փորձում էր ծաղկեփնջով մոտենալ ՀՀԿ֊ի շենքին։
Մոտ 3 ժամ տևած երթից հետո շարժման առաջնորդները համակիրների հետ վերադարձան Ազատության հրապարակ և հայտարարեցին, որ հերթափոխով կգիշերեն այդտեղ։ Այսօր, ժամը 12։00-ին «Նոր Հայաստան» շարժման ղեկավարները կհանդիպեն լրագրողներին և քաղաքացիներին, ինչպես Հովհաննիսյանը նշեց, «տեղեկատվական երկխոսության» համար։ 18։00-ին Ազատության հրապարակում ևս մեկ հանրահավաք կանցկացվի։ Ինչպես ասել է Ժիրայր Սեֆիլյանը, դեկտեմբերի 1-ին իրենք գործընթաց են սկսել, որը պետք է բերի իշխանափոխության։
Ազատության հրապարակում հնչած իր ելույթում Սեֆիլյանը հայտարարել է․ «Մահ ռեժիմին»։
Նշենք, որ ոստիկանությունը արգելել է Ազատության հրապարակում մնացած անձանց վրաններ տեղադրել։ Գիշերը հրապարակում մի քանի տասնյակ մարդ է մնացել։

Opposition Alliance Starts Nonstop Sit-In in Yerevan Seeking Regime Change
“New Armenia,” a Founding Parliament leader Jirair Sefilyan and Heritage Party leader Raffi Hovannisyan-led opposition alliance against Serzh Sargsyan's initiated constitutional amendments, announced on Tuesday the start of an around-the-clock sit-in protest in Yerevan's Freedom Square.
On December 1 evening the coalition rallied supporters and proclaimed the start of a “revolution” to topple Armenia's ruling forces: “Death to the regime!” Sefilyan declared.
Later on, the protesters proceeded to march through downtown Yerevan and clashed briefly with police who blocked the way to Melik Adamyan street, where the headquarters of the ruling Republican Party is located, preventing Raffi Hovhannisyan from approaching the building with a bouquet of flowers.
After an about 3-hour march, the opposition alliance with its supporters returned to the Freedom Square and announced that they would take turns spending the night at the demonstration site. Today at midday the oppositionists will hold a press conference to have an “informative dialogue” with reporters and citizens. Then, at 6 pm, they'll stage another rally in the Square.
Note, the opposition forces had planned to set up tents at the site; however, they were not granted permission to by city authorities.