Հայաստանում հոկտեմբերից սկսած «խոզի գրիպի» 3 դեպք է արձանագրվել․ «ՀԺ»
Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերից մինչև այժմ Հայաստանում արձանագրվել է «խոզի գրիպի» 3 դեպք։ Այս մասին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ ասել են առողջապահության նախարարությունից։
Վարակված է եղել 2 երեխա և 1 հղի, որոնք արդեն առողջացել են։ Առողջապահության նախարարությունը հիշեցրել է, որ «խոզի գրիպը» վաղուց արդեն դասվել է մարդուն բնորոշ սեզոնային գրիպի ենթատեսակների շարքը, մարդու օրգանիզմը ծանոթ է դրան և ունի որոշակի հակամարմիններ։
«Այդուհանդերձ, հարևան Իրանում խոզագրիպի հարյուրավոր դեպքեր կան, իսկ ավելի քան 30 մարդ մահացել է», – գրում է թերթը։

3 случая свиного гриппа зафиксировано в Армении с октября
С октября 2015г. в Армении было зафиксировано 3 случая свиного гриппа. Об этом корреспонденту издания «Айкакан жаманак» сообщили в министерстве здравоохранения.
Заразились двое детей и беременная, которые уже выздоровели. Министерство напоминает, что свиной грипп давно причислен к свойственному человеку подвиду сезонного гриппа: организм человека с ним знаком и имеет определенные антитела.
«Тем не менее, в соседнем Иране сотни случаев заболеваний свиным гриппом, скончалось более 30 человек», - в частности, отмечает автор.