Հայաստանում հոկտեմբերից սկսած «խոզի գրիպի» 3 դեպք է արձանագրվել․ «ՀԺ»
Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերից մինչև այժմ Հայաստանում արձանագրվել է «խոզի գրիպի» 3 դեպք։ Այս մասին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ ասել են առողջապահության նախարարությունից։
Վարակված է եղել 2 երեխա և 1 հղի, որոնք արդեն առողջացել են։ Առողջապահության նախարարությունը հիշեցրել է, որ «խոզի գրիպը» վաղուց արդեն դասվել է մարդուն բնորոշ սեզոնային գրիպի ենթատեսակների շարքը, մարդու օրգանիզմը ծանոթ է դրան և ունի որոշակի հակամարմիններ։
«Այդուհանդերձ, հարևան Իրանում խոզագրիպի հարյուրավոր դեպքեր կան, իսկ ավելի քան 30 մարդ մահացել է», – գրում է թերթը։

Three Cases of Swine Flu Reported in Armenia - Press
Three cases of swine flu have been reported in Armenia since October, 2015, a spokesperson for the Armenian Ministry of Health told local Haykakan Zhamanak daily.
Two of those infected were children, one – a pregnant woman, and they have all been cured, the Ministry said. They reminded that swine flu has long been considered a subspecies of regular seasonal influenza; the human body is familiar with it and has certain antibodies against it.
“Nevertheless, hundreds of swine flu instances have been recorded in neighboring Iran, and over 30 people have died ,” the daily stresses.