Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ ՀՀ նախագահի նստավայրում երեխաների համար կազմակերպված ընդունելության ընթացքում արված լուսանկարներից մեկը վերջին երկու օրերին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում քննարկման առարկա է դարձել։
Լուսանկարում Սերժ և Ռիտա Սարգսյանները շրջապատված են երեխաներով. սոցցանցի բազմաթիվ օգտատերեր, տարածելով լուսանկարը, ընդգծել էին, որ երեխաները տխուր են, նրանից ոչ մեկը չի ժպտում։ Դրանից հետո մի քանի լուսանկար, այդ թվում և քննարկվողը, հեռացվել էին ՀՀ նախագահի կայքից, ևս մի քանի լուսանկար ավելացվել էր։ Լուսանկարը հեռացնելու փաստը նկատել է սոցցանցի օգտատեր, ծրագրավորող Կարեն Հարությունյանը, ով իր էջում հրապարակել է հանված լուսանկարը, մասնավորապես, նշելով․ «www.president.am կայքից այս և մի քանի նկար արդեն հեռացվել են։ Այսպես ենք բոլորին դարձնում ուրախ՝ ջնջելով տխուրներին»։
Epress.am֊ի հետ զրույցում Հարությունյանն ասել է, որ president.am կայքի նյութի պահված տարբերակը հնարավոր է գտնել Google-ի միջոցով, որի ժամային նշումն է՝ դեկտեմբերի 24, ժամը 09:29:47։
«Այստեղ երևում է, որ 24 նկարներից 4-ը բացակայում են, սակայն պահված հղումներով կարող ենք տեսնել կայքից հեռացվածները, որոնք դեռ սերվերից չեն հեռացվել։ Վերոնշյալ նկարը կարող ենք տեսնել այս հղումով՝ http://www.president.am/files/pics/2015/12/24/15213_b.jpg։ Կայքի նոր նյութում արդեն կա 28 նկար, որտեղ բացակայում են հեռացվածները», ֊ ընդգծել է Հարությունյանը։ Նա նաև ենթադրել է, որ այս հրապարակումից հետո նկարները հավանաբար կհեռացվեն նաև սերվերից։

С сайта президента Армении удалили фото грустных детей
Фото, сделанное на приеме в резиденции президента Армении для детей по случаю Нового года и Рождества, стало предметом обсуждений среди пользователей соцсети «Фейсбук».
На изображении Серж и Рита Саргсяны в окружении детей. Пользователи обратили внимание на настроение ребят: никто из них не улыбается. Впоследствии несколько фотографий, в том числе обсуждаемая в соцсети, была устранена с официального сайта главы государства и добавлены новые. «Пропажу» обнаружил программист Карен Арутюнян, опубликовавший фото на своей странице, в частности, написав: «С сайта www.president.am уже устранены эта и несколько других фотографий. Так мы делаем всех веселее, удаляя грустных».
В беседе с Epress.am программист заявил, что сохраненный вариант материала сайта president.am можно найти при помощи поисковика Google, где отмечается дата публикации – 24 декабря, 09:29:47.
«Здесь видно, что отсутствуют 4 из 24 фотографий, однако в сохраненных ссылках можно увидеть те, что были удалены, но все еще остаются на сервере. Отмеченное фото можно найти, пройдя по ссылке http://www.president.am/files/pics/2015/12/24/15213_b.jpg. В новом материале уже 28 фото, устраненные отсутствуют», - сказал собеседник. Он предположил, что после этой публикации изображения будут удалены и с сервера.