Մարդու իրավունքների վիճակը Հայաստանում՝ լուրջ մտահոգությունների առիթ․ HRW
Հայաստանում իրավունքների վիճակը 2015 թվականի ընթացքում մնացել է անհարթ` առկա են լուրջ մտահոգություններ իշխանությունների կողմից հավաքների ազատությանը միջամտելու կապակցությամբ: Այլ մտահոգությունների շարքում են ԶԼՄ-ների ազատությունը, բանտային վատ պայմանները` ներառյալ գերբեռնվածությունը և վատ վերաբերմունքը, ինչպես նաև խտրականությունն ընդդեմ լեսբուհի, գեյ, բիսեքսուալ, տրանսգենդեր (ԼԳԲՏ) անձանց: Այս մասին ասված է Human Rights Watch (HRW) միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության ամենամյա զեկույցում։
Իրավապաշտպանները նշում են, որ 2015 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանում անցկացված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեից հետո որոշ տեղական դիտորդներ մեղադրանքներ են հնչեցրել լայնածավալ ընտրակաշառքների, լցոնումների, ինչպես նաև դիտորդների նկատմամբ սպառնալիքների և բռնությունների դեպքերի վերաբերյալ:
Հավաքների ազատություն և քաղաքական այլախոհություն
Համաձայն զեկույցի, 2015֊ի ընթացքում իշխանությունները մի քանի անգամ միջամտել են հավաքների ազատությանը, այդ թվում` ուժի գործադրմամբ: Որոշ ցուցարարների նկատմամբ կիրառվել է բռնություն: Մասնավորապես, սեպտեմբերին բողոքի երթից հետո անհայտ անձանց կողմից դաժան ծեծի է ենթարկվել կառավարությանը քննադատող, «Ազատամարտիկների դաշինք», անկախ խմբի անդամ Սմբատ Հակոբյանը: Ոստիկանությունը քրեական գործ է հարուցել երեք կասկածյալների նկատմամբ, հետաքննությունն ընթացքի մեջ է:
«Հունիսի 19-ին, հարյուրավոր մարդիկ հավաքվել էին Երևանի կենտրոնում՝ բողոքելու էլեկտրաէներգիայի սակագինը 17 տոկոսով թանկացնելու առաջարկի դեմ` «Էլեկտրիկ Երևան» անվանումը ստացած շուրջօրյա ցույցերի միջոցով: Հունիսի 22-ին, ցուցարարները երթով շարժվեցին դեպի նախագահական նստավայր, և այն բանից հետո, երբ ոստիկանությունը արգելափակեց նրանց շարժը, վերջիններս զբաղեցրեցին կենտրոնական պողոտան` մնալով այնտեղ մինչև հունիսի 23-ի օրվա սկիզբը, երբ ոստիկանությունը նախազգուշացնող հայտարարություն տարածեց, այնուհետև ջրցան մեքենաների օգտագործմամբ ցրեց բողոքի ակցիան: Ոստիկանության պաշտոնյաները լրատվամիջոցներին հայտնել են, որ առնվազն 25 մարդ, այդ թվում 11 ոստիկան, ստացել են մարմնական վնասվածքներ, մի շարք ցուցարարներ դիմել են բժշկական օգնության: Ակտիվիստները և լրատվամիջոցները հայտնել են, որ ոստիկանները հարձակվել և ձերբակալել են բազմաթիվ լրագրողների, որոշ դեպքերում, կոտրելով կամ բռնագրավելով տեսախցիկներ` վերացնելով իրադարձությունների լուսանկարներն ու տեսանյութերը:
Ոստիկանությունը ձերբակալել է ավելի քան 200 ցուցարարների և պահել նրանց օրվա մեծ մասը` ազատելով առանց մեղադրանք առաջադրելու», ֊ նշում են իրավապաշտպանները՝ ընդգծելով, որ ոստիկանությունը բռնի ուժով ցրել է հերթական խաղաղ բողոքի ակցիան ընդդեմ սակագնի բարձրացման նաև սեպտեմբերի 11-ին` ժամանակավորապես ձերբակալելով մոտ 50 ցուցարարների»:
Զեկույցի հեղինակներն անդրադառնում են նաև ապրիլի 7-ին ձերբակալված «Հիմնադիր խորհրդարան» ընդդիմադիր շարժման հինգ անդամներին՝ Գարեգին Չուքասզյանին, Ժիրայր Սեֆիլյանին, Վարուժան Ավետիսյանին, Պավել Մանուկյանին և Գևորգ Սաֆարյանին․
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, խումբը ապրիլի 24-ին Երևանում հանրահավաք անցկացնելու թույլտվություն էր ստացել: Իշխանությունները նշված անձանց տների ու գրասենյակի խուզարկության արդյունքում հայտնաբերելով և առգրավելով փայտե ձողեր, խոհանոցային դանակներ, էլեկտրաշոկ և հանրությանը հասանելի բրոշյուրներ, ինչպես նաև նրանց նոթբուքերը և դրոշներ` վերջիններիս նկատմամբ մեղադրանք առաջադրեցին զանգվածային անկարգությունների նախապատրաստության դեպքի առթիվ: Ապրիլի 10-ին դատարանը, որպես խափանման միջոց, երկամսյա կալանք սահմանեց նշված հինգ անձանց նկատմամբ, սակայն մայիսի 4-ին, գլխավոր դատախազի որոշմամբ խափանման միջոցը փոխվել է չհեռանալու մասին ստորագրությամբ և նրանք ազատ են արձակվել. քննությունը դեռևս ընթացքի մեջ է»:
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվում նաև 9 տարվա ազատազրկման դատապարտված ծրագրավորող Հայկ Կյուրեղյանին։ Իրավապաշտպան կազմակերպությունն ընդգծում է, որ տեղական ակտիվիստներից շատերը պատիժը համարում են անհամաչափ և պայմանավորում են այն Կյուրեղյանի քաղաքական հայացքներով, ով սատարել էր Շանթ Հարությունյանին և նրա ընկերներին:
Խոսքի ազատություն
Human Rights Watch-ն ընդգծում է, որ իշխանությունները շարունակում են լրատվամիջոցների բազմակարծության սահմանափակումները և լրագրողների վրա հարձակումների անպատժելիության քաղաքականությունը, ինչը օրինաչափություն է:
Կոմիտեն 2015 թվականին արձանագրել է լրագրողների նկատմամբ բռնությունների 19 դեպք, որոնցից 13-ը հունիսին անցկացված «Էլեկտրիկ Երևանի» ցույցերի ընթացքում, և բացի վերը հիշատակված նկատողություններից, որևէ մեկը պատասխանատվության չի ենթարկվել հարձակումներից որևէ մեկի համար», ֊ մասնավորապես, ասված է զեկույցում:
Խոշտանգումներ և վատ վերաբերմունք կալանավայրերում
Չնայած նոր ուղեցույցների տրամադրմանն իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին, իրավապաշտպան կազմակերպությունները հաղորդում են, որ խոշտանգումները և վատ վերաբերմունքը շարունակում է մնալ լուրջ խնդիր նախնական կալանքի և ազատազրկման վայրերում` հատկապես խոստովանություններ կորզելու նպատակով: Նշված հանգամանքների որոշ զոհեր չեն բողոքարկում` վախենալով, որ հետաքննությունն արդյունավետ չի լինի: Հիմնական մտահոգությունը շարունակում է մնալ խոշտանգումների անպատժելիությունը:
Զինվորական ծառայություն
Չնայած նրան, որ Հայաստանը զգալի քայլեր էր ձեռնարկել շտկելու զինվորական ծառայության հետ կապված վաղեմի խնդիրները, այդ թվում, ապահովելով խղճի ազատության նկատառումներով պայմանավորված այլընտրանքային ծառայություն, հայկական իրավապաշտպան կազմակերպությունները հայտնում են, որ զինծառայողների շրջանում բռնության և ոչ մարտական պայմաններում մահացության դեպքերի բարձր թիվը դեռևս մտահոգիչ են:
Պալիատիվ խնամք
Հայաստանը շարունակում է քննարկել օփիոիդային դեղորայքի դեղատոմսերի դուրս գրման և գնումների իր բարդ ու ժամանակատար ընթացակարգերի բարեփոխման հարցը: Պալիատիվ խնամքի Ազգային գործողությունների պլանը դեռևս մշակման փուլում է: Գործող կարգավորումները խոչընդոտում են պալիատիվ խնամքի պատշաճ ապահովում՝ դատապարտելով ամենաանբուժելի հիվանդներին ավելորդ տառապանքների:
Սեռական կողմնորոշում և գենդերային ինքնություն
Ակտիվիստները հաղորդում են, որ ԼԳԲՏ անձինք շարունակում են ենթարկվել խտրականության, ոտնձգությունների և ֆիզիկական բռնության: Կառավարությունը քայլեր չի ձեռնարկել ԼԳԲՏ անձանց դեմ ատելության քարոզի կամ խտրականությանը վերաբերող հարցերին: Գենդերային ինքնությունը և սեռական կողմնորոշումը ներառված չեն հակախտրականությունը կամ ատելության քարոզը կարգավորող օրենքների մեջ` ԼԳԲՏ անձանց դեմ բազմաթիվ հանցագործությունների համար սահմանափակելով իրավական ճանապարհը:
Հոկտեմբերի 17-ից 18-ը, ԼԳԲՏ իրավունքների պաշտպանությունով զբաղվող PINK Armenia կազմակերպությունն անցկացրել է առաջին հայկական ֆորումը` ԼԳԲՏ անձանց խնդիրները քննարկելու նպատակով: Միջոցառման մասին պատմող հոդվածը և մասնակիցների մի լուսանկար որը տեղադրվել էր PINK Armenia-ի կայքում և վերահրապարակվել տարբեր լրատվամիջոցների կողմից, արժանացել է բազում հոմոֆոբ մեկնաբանությունների և սպառնալիքների սոցիալական ցանցերում, այդ թվում, ֆորումի մասնակիցներին այրելու և սպանելու կոչեր: PINK Armenia-ն բողոք է ներկայացրել դատախազություն` պահանջելով ուսումնասիրել սպառնալիքները, սակայն մինչ այժմ պատասխան չի ստացել:
Ապրիլին ՀՀ վերաքննիչ դատարանը որոշեց մերժել 16 հայցվորների վերաքննիչ բողոքը, ում դատական հայցն ընդդեմ «Իրավունք» թերթի դատարանը մերժել էր 2014 թվականի հոկտեմբերին: Իրավունքը հրապարակել էր մի քանի օնլայն հոդվածներ՝ կոչ անելով հասարակական կյանքից դուրս թողնել ԼԳԲՏ մարդկանց և նրանց պաշտպանությամբ զբաղվող ակտիվիստներին, իսկ վերջիններիս ընտանիքներին՝ զգուշանալ նրանցից: Հոդվածներից մեկը ներառում էր նմանատիպ 60 անձանցից բաղկացած «սև ցուցակ»` նրանց սոցիալական էջերի հղումներով: Թերթը հրաժարվել էր հերքում տպագրել:
Կանանց իրավունքներ
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Անն Բրասերը ապրիլին Հայաստան կատարած իր այցից անմիջապես հետո կոչ արեց անհապաղ քայլեր ձեռնարկել կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնությունների դեմ պայքարի ուղղությամբ` հղում կատարելով Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարի մարտի զեկույցը: Չնայած այն վկայություններին, որ կանանց դեմ բռնությունը շարունակում է մնալ սովորական երևույթ, Հայաստանը չունի ընտանեկան բռնությունը քրեականացնող օրենք և չի միացել Եվրոպայի Խորհրդի կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին կոնվենցիային:

Armenia’s human rights record remained uneven in 2015, with serious concerns related to the government’s interference in freedom of assembly. Other concerns include media freedom, poor prison conditions, including overcrowding and ill-treatment, and discrimination against lesbian, gay, bisexual, and transgender (LGBT) people, Human Rights Watch (HRW) said today in its 26th annual World Report 2016.
Firstly, the report mentions the ruling Republican party-initiated referendum on constitutional amendments held in Armenia in December, 2015, envisaging the country's transition from a semi-presidential to a parliamentary system. “Some critics said the amendments are intended to allow the party to remain in power, although the Council of Europe’s Venice Commission said that the draft constitution was 'in line with international standards.' Following the referendum, some domestic and international observers reported allegations of large-scale vote-buying, ballot box stuffing, and intimidation and violence against observers,” the authors write.
Below is HRW's review of the human rights situation in Armenia in 2015:
Freedom of Assembly
“Authorities in several cases interfered with freedom of assembly in 2015, including by force. Some protestors faced violence. In September, Smbat Hakobian, of the Alliance of Freedom Fighters, an independent group critical of the government, was savagely beaten by several men he did not know, after a protest march.
“On June 19, hundreds gathered in central Yerevan to protest a proposed 17 percent hike in electricity tariffs in round-the-clock demonstrations dubbed “Electric Yerevan.” On June 22, demonstrators marched toward the presidential palace and, after police blocked them, occupied a central avenue until early June 23, when police issued warnings and then used water cannons to disperse the protest. Police officials told media that at least 25 people, including 11 police officers, were injured. Several protesters sought medical assistance. Activists and media reported that police attacked and detained numerous reporters, in some cases, smashing or confiscating cameras and deleting photos and videos of the events.
“Police detained more than 200 demonstrators and held them for most of the day before releasing them without charge. In at least two cases, police refused access to lawyers. By evening, thousands gathered on the avenue to protest police actions. Police did not interfere. Many stayed until the police cleared them without incident on July 6. After an internal inquiry into the July 23 incidents, one officer was demoted and eight received reprimands for failure to demonstrate restraint. A criminal investigation into police conduct was ongoing, and no one had been charged at time of writing. Authorities eventually dropped a criminal investigation into “hooliganism” regarding the protests.
“Police forcibly dispersed another peaceful protest against the rate increase on September 11, temporarily detaining approximately 50 protesters.
“On April 7, Yerevan police arrested five members of the opposition movement Founding Parliament, including Chairman Garegin Chukaszyan, and Jirair Sefilyan, Varuzhan Avestisyan, Pavel Manukyan, and Gevorg Safaryan. The group had received permission to hold a rally in Yerevan on April 24, the 100-year anniversary of the Armenian genocide. Authorities charged the men with planning a mass disturbance, after searching their homes and office and seizing wooden bats, kitchen knives, a stun gun, and a publicly available pamphlet, as well as their laptops and flags. On April 10, a Yerevan court remanded all five to pretrial custody, but on May 4, the prosecutor general released them pending the investigation.
“In 2015, appeals courts upheld the verdicts against controversial opposition leader Shant Harutyunyan and 13 of his supporters, who were arrested in 2013 after clashes with police during an attempted march on the presidential administration in Yerevan.
“[…] On September 15, a Yerevan court sentenced Hayk Kyureghyan to nine years in prison for shooting air pistols to protest the 2014 trial of Harutyunyan and his supporters. Many local activists consider the sentence disproportionate, and retaliation for Kyureghyan’s political views."
Freedom of Expression
“Authorities continue to curtail media pluralism, and impunity for attacks on journalists, including by the police, remains the rule. The Committee to Protect Freedom of Expression reported that if the law on television and radio remains unchanged, provisions will take effect in January 2016 limiting each region to one television station, and at least 10 stations will have to close.
“The committee documented 19 cases of violence against journalists in 2015, including 13 during the June Electric Yerevan protests, and, aside from the reprimands noted above, reported that no one was held responsible for any of the attacks."
Torture and Ill-Treatment in Custody
“Despite new guidelines issued to law enforcement officers, human rights groups reported that torture and ill-treatment in custody remain serious problems in pretrial and post-conviction facilities, especially to coerce confessions. Some victims do not file complaints, fearing investigations will not be effective. Impunity for torture remains a key concern.
“The Armenian Helsinki Association reported that, in April and August, appeals courts in Yerevan upheld Aik Agamalyan’s 10-year prison sentence for murder. Authorities refused to investigate claims that investigators tortured and ill-treated Agamalyan, 16 at the time of his arrest in 2013, and his relatives to coerce a confession.
“According to the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor, a human rights monitoring group, in May, a woman in Yerevan rebuffed a police officer who whistled at her. Four officers handcuffed her and took her to the station, where they insulted and ill-treated her for three hours. A forensic exam revealed bruises and psychological distress. Her appeal of the Special Investigation Service’s decision to dismiss her complaint was under court review at time of writing. She was charged with insulting an officer.
“Authorities opened an investigation into allegations that some witnesses were pressured to testify against Karen Kurngurtsev, whose murder trial was ongoing at time of writing, but refused to investigate Kurngurtsev’s allegations that police ill-treated him after his arrest in 2013."
Military Service
“Although Armenia has taken significant steps to correct long-standing problems with military service, including by providing for alternative service for conscientious objectors, Armenian rights groups reported that violence among conscripts and a high number of non-combat deaths remain concerns."
Palliative Care
“Armenia continues to discuss reforming its complicated and time-consuming prescription and procurement procedures for opioid medications. A national action plan on palliative care remained pending for more than a year at time of writing. Current regulations obstruct the delivery of adequate palliative care, condemning most terminally ill patients to unnecessary suffering. Tight police controls on injectable opioids and restrictive policies on procurement, prescription, and disbursement are inconsistent with many of the World Health Organization’s recommendations on palliative care."
Sexual Orientation and Gender Identity
“Activists reported that LGBT people continue to face discrimination, harassment, and physical violence. The government has not addressed hate speech or discrimination against LGBT people. Gender identity and sexual orientation are not included in anti-discrmination or hate speech laws, limiting legal recourse for many crimes against LGBT people.
“On October 17-18, the LGBT rights group PINK Armenia held the first Armenian forum to discuss problems faced by LGBT people. An article about the event and a photograph of participants posted on PINK Armenia’s website and re-posted by various media outlets, received a slew of homophobic comments and threats in social media, including calls to burn and kill the forum participants. PINK Armenia filed a complaint with the Prosecutor’s Office to investigate the threats.
“PINK Armenia reported that five men attacked two transgender sex workers in a Yerevan park in August, causing serious injuries, including brain trauma. The victims attempted to seek assistance from security officers, who refused to help them.
“In April, an appeals court rejected the appeal by 16 plaintiffs whose lawsuits against the Iravunq newspaper were dismissed by a court in October 2014. Iravunq had published several online articles calling for LGBT people and activists to be excluded from public life and for their families to shun them. One article included a “blacklist” of 60 such people, with links to their social media sites. The newspaper refused to publish a retraction."
Women’s Rights
“Following her April visit, Anne Brasseur, president of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, called for immediate action to combat violence against women and domestic violence, echoing the March report by the council’s human rights commissioner. Despite evidence that violence against women remains common, Armenia has no law criminalizing domestic violence and has not become a party to the Council of Europe’s Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence."