Պերմյակովի հարցում հայկական և ռուսական կողմերը պատշաճ չեն կատարել պարտականությունները․ փաստաբան
Ավետիսյանների սպանության գործով հարցաքննվող վկայի՝ ռուսաստանյան սահմանապահ ջոկատի սպա Միխայիլ Խաչատրյանի ցուցմունքից պարզ է դառնում, որ հայկական և ռուսական կողմերը պատշաճ չեն կատարել իրենց պարտականությունները։ Այսօր Գյումրիի ռուսական 102-րդ ռազմակայանում ընթացքող գործով հերթական դատական նիստի ընդմիջմանն այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է Ավետիսյանների իրավահաջորդի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը։
Միխայիլ Խաչատրյանն այն զինծառայողն է, ով, ըստ գործի նյութերի, ձերբակալել է Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովին։ Սահակյանի խոսքով՝ Խաչատրյանի ցուցմունքը էական նշանակություն ուներ գործի հանգամանքները պարզելու համար՝ ինչպես հայկական, այնպես էլ ռուսական կողմի գործողությունների օրինաչափությունը վիճարկելու առումով։
Նշենք, որ մի շարք փորձագետներ պնդել են, որ ձերբակալելուց հետո Պերմյակովին ռուսական ռազմաբազա տանելը հակասում է ՀՀ օրենքներին. նա պետք է հանձվեր Հայաստանի իրավապահ մարմիններին։
«Ակնհայտ է, որ ռուս զինծառայողները ինֆորմացիան ամբողջությամբ չէին տրամադրել հայկական կողմի քննիչներին։ Նրանք չէին տեղեկացրել հայկական կողմին, որ իրենք որոնողական աշխատանքներ են կատարել գիշերվա ժամերին»,-ասել է Սահակյանը։
Փաստաբանը ձեռնապահ է մնացել առավել մանրամասն ներկայացնել հարցաքննության դետալները՝ նշելով, որ դա անում է «որոշակի մարտավարությունից ելնելով» և նկատի ունենալով այն, որ դեռևս ամբողջությամբ չի ավարտվել այդ և մյուս վկաների հարցաքննությունը։
Այնուամենայնիվ, Սահակյանը նշել է, որ այդ վկայի ցուցմունքը հիմնավորում է, որ և՛ հայկական կողմը, և՛ ռուսական կողմը իրենց պարտականությունները պատշաճ չեն կատարել։
« ինչպես ռուսական կողմը հայկական կողմին տեղեկացնելու, այնպես էլ հետագայում Պերմյակովին իրենց մոտ տեղափոխելու իմաստով։ Եվ հայկական կողմի գործողություններն այդ ընթացքում․․․ Վկայի ցուցմունքից ակնհայտ է, որ հայկական կողմը տեղեկացված էր, որ Պերմյակովը ձերբակալված է և նա չէր կարող ուղղակի հայտնվել ռազմաբազայի տարածքում, եթե հայկական կողմը պատշաճ կատարեր իր պարտականությունները», - ասել է փաստաբանը։
Նշենք, որ ինչպես հունվարի 22-ի և 29-ի դատական նիստերին, այնպես էլ այսօր, վկաների հարցաքննության ժամանակ անջատվել է վկաների ցուցմունքների ձայնային հեռարձակումը։ Այսօրվա նիստին նախատեսված է 16 վկաների հարցաքննություն, այդ թվում՝ Գյումրիում տեղակայված սահմանապահ ջոկատի սահմանապահների։

Адвокат заявил о нарушениях армянской и российской сторон в деле Пермякова
Из показаний офицера российского пограничного отряда, свидетеля по делу об убийстве Аветисянов Михаила Хачатряна становится ясно, что армянская и российская стороны не выполнили свои обязанности должным образом. Об этом в перерыве судебного заседания, проходящего на территории 102-ой российской военбазы в Гюмри, в интервью корреспонденту радиостанции «Свобода» заявила адвокат правопреемников убитой семьи Лусинэ Саакян.
По материалам дела, Михаил Хачатрян арестовал подозреваемого в убийстве 7 человек российского военнослужащего Валерия Пермякова. По словам адвоката, показания Хачатряна имели существенное значение в выявлении обстоятельств дела с точки зрения оспаривания законности действий как армянской, так и российской стороны.
По мнению ряда экспертов, содержание Пермякова после ареста на российской военбазе противоречит законам Армении: военнослужащего должны были передать правоохранительным органам Армении.
«Очевидно, что российские военнослужащие предоставили армянской стороне неполную информацию. Они не сообщили, что проводили поисковые работы ночью», - сказала Саакян.
По ее словам, показания этого свидетеля доказывают, что обе стороны не выполнили свои обязанности должным образом.
« как в смысле того, что российская сторона не проинформировала армянскую, и впоследствии доставила Пермякова к себе.
Кроме того, из показаний свидетеля очевидно: армянская сторона была в курсе ареста Пермякова, и он не мог просто оказаться на территории военбазы, если бы армянская сторона выполнила свои обязанности должным образом», - заявила Лусинэ Саакян.
В ходе сегодняшнего заседания предусматривается допросить 16 свидетелей, в том числе пограничников дислоцированного в Гюмри пограничного отряда.