Մեղադրյալը հացադուլի միջոցով բողոքում է կալանքի ժամկետը երկարաձգելու դեմ
2015 թվականի օգոստոսի 5-ին տեղի ունեցած էքստրասենս Անի Մաջնունյանի սպանության մեջ մեղադրվող Մուշեղ Մխիթարյանն արդեն 12 օր է, ինչ հացադուլ է անում «Նուբարաշեն» ՔԿՀ֊ում՝ բողոքելով իր նկատմամբ կալանքի ժամկետը ևս երկու ամսով երկարաձգելու քննիչի որոշման դեմ: Այս մասին Еpress.am-ի հետ զրույցում ասել է նրա շահերը ներկայացնող հանրային պաշտպան Մարինե Ֆարմանյանը:
Վերջինս նշել է, որ հունվարի 29-ին քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան Մխիթարյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ՝ հիմնավորելով, որ գործով դեռևս փորձագիտական եզրակացություններ պետք է ստացվեն: Մասնավորապես, դեռ պատրաստ չեն դատահոգեբուժական և դատահոգեբանական համալիր փորձաքննության արդյունքները:
Փաստաբանն ասել է, որ Մխիթարյանի առողջական վիճակի մասին մանրամասն տեղեկություններ դեռևս չունի:
«Ես գրավոր դիմել եմ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետին՝ առողջության վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկատվություն ստանալու և հոգեբանական վիճակը պարզելու ուղղությամբ: Ես հորդորել եմ Մխիթարյանին, որ դուրս գա հացադուլից: Դա հարցի լուծում չի, իր առողջությանը վնաս է պատճառում», -ասել է Ֆարմանյանը:
Նշենք, որ Մուշեղ Մխիթարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով (սպանություն` զուգորդված ավազակությամբ): Վերջինս իրեն մեղավոր չի ճանաչում և արդեն երկրորդ անգամ հացադուլի միջոցով բողոքում է իր դեմ կալանքի ժամկետի երկարաձգման դեմ:

Suspect in Murder of Armenian Psychic on Hunger Strike Over Arrest Extension
Mushegh Mkhitaryan, a Yerevan man who is charged with the murder of Armenian psychic Ani Majnunyan, has gone on a hunger strike at Nubarashen prison to protest the investigator's decision to extend his arrest for another 2 months, Mkhitaryan's lawyer, Marine Farmanyan, told Epress.am Tuesday.
On January 29, Farmanyan said, the investigator motioned to extend Mkhitaryan's arrest, claiming that expert advice still had to be obtained as part of the investigation. Namely, officials have yet to receive the results of the forensic psychological and psychiatric examination.
“I've urged Mkhitaryan to stop the hunger strike. Harming his health won't solve anything,” the lawyer told Epress.am.
Note, psychic Ani Majnunyan was murdered in Yerevan on August 5, 2015. Mushegh Mkhitaryan faces murder and assault charges pursuant to the 8th paragraph of the second part of Article 104 of the RA Criminal Code. The accused has pleaded not guilty to the crimes.