Մեղադրյալը հացադուլի միջոցով բողոքում է կալանքի ժամկետը երկարաձգելու դեմ
2015 թվականի օգոստոսի 5-ին տեղի ունեցած էքստրասենս Անի Մաջնունյանի սպանության մեջ մեղադրվող Մուշեղ Մխիթարյանն արդեն 12 օր է, ինչ հացադուլ է անում «Նուբարաշեն» ՔԿՀ֊ում՝ բողոքելով իր նկատմամբ կալանքի ժամկետը ևս երկու ամսով երկարաձգելու քննիչի որոշման դեմ: Այս մասին Еpress.am-ի հետ զրույցում ասել է նրա շահերը ներկայացնող հանրային պաշտպան Մարինե Ֆարմանյանը:
Վերջինս նշել է, որ հունվարի 29-ին քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան Մխիթարյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ՝ հիմնավորելով, որ գործով դեռևս փորձագիտական եզրակացություններ պետք է ստացվեն: Մասնավորապես, դեռ պատրաստ չեն դատահոգեբուժական և դատահոգեբանական համալիր փորձաքննության արդյունքները:
Փաստաբանն ասել է, որ Մխիթարյանի առողջական վիճակի մասին մանրամասն տեղեկություններ դեռևս չունի:
«Ես գրավոր դիմել եմ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետին՝ առողջության վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկատվություն ստանալու և հոգեբանական վիճակը պարզելու ուղղությամբ: Ես հորդորել եմ Մխիթարյանին, որ դուրս գա հացադուլից: Դա հարցի լուծում չի, իր առողջությանը վնաս է պատճառում», -ասել է Ֆարմանյանը:
Նշենք, որ Մուշեղ Մխիթարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով (սպանություն` զուգորդված ավազակությամբ): Վերջինս իրեն մեղավոր չի ճանաչում և արդեն երկրորդ անգամ հացադուլի միջոցով բողոքում է իր դեմ կալանքի ժամկետի երկարաձգման դեմ:

Обвиняемый в убийстве экстрасенса протестует против продления срока ареста голодовкой
Обвиняемый в совершенном 5 августа 2015 года убийстве экстрасенса Ани Маджнунян Мушег Мхитарян 12-й день проводит голодовку в ереванском уголовно-исполнительном учреждении «Нубарашен», протестуя против решения следователя о продлении срока его ареста на 2 месяца. Об этом Epress.am сообщил общественный защитник, представляющий интересы мужчины, Маринэ Фарманян.
По словам собеседницы, 29 января следователь ходатайствовал о продлении срока ареста Мхитаряна на основании того, что в рамках дела должны быть получены экспертные заключения. В частности, еще не готовы результаты комплекской судебно-психологической и судебно-психиатрической экспертизы. Адвокат заявила, что подробностями о состоянии здоровья Мхитаряна она не владеет.
«Я написала начальнику Нубарашенской тюрьмы, чтобы получить официальную информацию о здоровье и психологическом состоянии . Также призвала Мхитаряна прекратить голодовку. Так вопроса не решить, он вредит здоровью», - заявила Фарманян.
Мушегу Мхитаряну предъявлено обвинение по 8-му пункту второй части статьи 104 УК Армении «убийство из корыстных побуждений, заказное, а также сопряженное с вымогательством, разбоем или бандитизмом». Обвиняемый не признает себя виновным. Против продления срока заключения путем голодовки он протестует уже во второй раз.