Մարդուն դաժանաբար ծեծեցին և 3,5 տարով ազատազրկեցին հավ գողանալու փորձի համար
«Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգը հայտնում է, որ երկու անչափահաս երեխաների հայր, վանաձորցի Արթուր Պետրոսյանը գտնվում է կալանավայրում՝ համաքաղաքացու 3 հավն ու 8 աղավնին գողանալու փորձի համար: Անցյալ տարի նա դատապարտվել է 3 տարի 4 ամսվա ազատազրկման: Ըստ գործի՝ գողացվելիք հավերը 9 հազար դրամ են արժեցել, իսկ աղավնիները՝ 24.000 դրամ: Այս մասին hetq.am-ում գրում է Զարուհի Մեջլումյանը։
Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռի նկարագրական մասում նշված է, որ Արթուր Պետրոսյանը, նախապես իմանալով, որ հարակից թաղամասի բնակիչ Դավիթ Կիրակոսյանը շենքի բակում գտվող անասնագոմում պահում է աղավնիներ և հավեր, որոշել է գողանալ դրանք: Հարբած վիճակում, իրենց տանից նախապես վերցնելով հարթաշուրթ, պտուտակահան և ուսապարկ, գնացել է հիշյալ գոմ, պտուտակահանով դռան փականը վնասելով՝ մտել է ներս, պարկի մեջ լցնել 3 հավ ու 8 աղավնի: Այդ պահին նրան նկատել և բռնել է թռչունների տերը՝ Դավիթ Կիրակոսյանը: Նա ծեծել է Արթուր Պետրոսյանին, ինչի հետևանքով վերջինը ստացել է հոնքի սալջարդ, ձախ աչքի վերին կոպի արյունազեղում՝ ուղեկցված գանգուղեղային փակ, բութ տրավմայով, որովայինի արյունազեղում, 8-9-րդ կողերի փակ կոտրվածք: Սակայն անասնագոմի տիրոջ նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է Արթուր Պետրոսյանի հետ հաշտվելու հիմքով:
Դատապարտվել է միայն Արթուր Պետրոսյանը՝ գողության փորձի համար: Նա չի ունեցել անգամ փաստաբան: Դատավճռում որևէ տող չկա փաստաբանի կամ թե հանրային պաշտպանի ներգրավման կամ նրանց ծառայություններից Պետրոսյանի հրաժարվելու մասին: Այս գործը չի բողոքարկվել Վերաքննիչ, հետևաբար և Վճռաբեկ դատարաններ: Մեկ ամիս առաջ գործը ուղարկվել է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի գրասենյակ, արխիվ: Իրեղեն ապացույց ճանաչված 3 հավերը և 8 աղավնիները հանձնվել են տուժող Դավիթ Կիրակոսյանին:
Նախկինում մի քանի անգամ դատապարտված Պետրոսյանն իրեն մեղավոր է ճանաչել, քննիչին հայտնել, որ բնակվում է կնոջ և փոքրահասակ երեխաների հետ սոցիալական ծանր պայմաններում: Հայտնել է նաև, որ չկարողանալով գտնել աշխատանք՝ ընտանիքի կարիքները հոգալու համար որոշել է գողանալ Դավիթ Կիրակոսյանի թռչունները և վաճառել:
«Հաշվի առնելով Արթուր Պետրոսյանի կատարած հանցավոր արարքի հանրության համար վտանգավորության աստիճանը, վերջինիս անձը, նրա պատասխանատվությունը և պատիժը մեղմացնող հանգամանքները, ինչպես նաև պատասխանատվությունն ու պատիժը ծանրացնող հանգամանքները, դատարանը հանգում է հետևության, որ վերջինիս նկատմամբ պետք է պատիժ նշանակել ազատազրկման ձևով, որը նա պետք է կրի: Ամբաստանյալի նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու հիմքեր չկան»,- նշված է նախագահող դատավոր Նարինե Հովակիմյանի կայացրած դատավճռում:

Судебная информационная система «Даталекс» сообщает, что отец двух несовершеннолетних детей, житель города Ванадзор Артур Петросян попал в тюрьму за попытку украсть 3 кур и 8 голубей. В прошлом году он был приговорен к 3 годам 4 месяцам лишения свободы. По материалам дела, куры, которые он хотел украсть, стоили 9 тысяч драмов ($18.3), голуби – 24 тысячи ($48.8). Об этом на Hetq.am пишет Заруи Меджлумян.
В описательной части приговора суда общей юрисдикции Лорийской области Армении говорится, что Артур Петросян, зная, что житель соседнего района Давид Киракосян держит в расположенном во дворе здания хлеву голубей и кур, решил совершить кражу. В момент кражи его, пьяного, заметил владелец птиц. Он избил Петросяна, в результате у него образовался кровоподтек в области верхнего века левого глаза, кроме того, Петросян получил закрытую черепно-мозговую травму, кровотечение в брюшную полость, закрытый перелом 8-9 ребер. Однако уголовное преследование в отношении хозяина хлева было прекращено на основании примирения с Петросяном.
Артура Петросяна приговорили за попытку кражи. У мужчины не было адвоката. В вердикте не говорится об адвокате или привлечении общественного защитника, также ничего не сказано об отказе Петросяна от их услуг. Приговор не обжаловали в Апелляционном, следовательно, и в Кассационном судах. Месяц назад дело было отправлено в офис суда общей юрисдикции Лорийской области - в архив. 3 курицы и 8 голубей, признанные вещественным доказательством, возвращены пострадавшему Давиду Киракосяну.
Имеющий судимости Петросян признал свою вину, сообщил следователю о тяжелых социальных условиях, в которых живет с женой и малолетними детьми. По его словам, не сумев найти работу, он решил украсть и продать птиц Киракосяна.
«Учитывая степень общественной опасности деяния, личность Петросяна, его ответственность и обстоятельства, смягчающие и отягчающие деяние, суд заключает, что нужно назначить наказание в виде лишения свободы. Оснований для условного неприменения наказания нет», - говорится в вердикте судьи Наринэ Овакимян.