Քաղցրաշենցիներին կրկին խաբեցին
Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղի բնակիչ, խաղողագործ Զաքար Պետրոսյանը պնդում է՝ խաղողագործները այլևս չեն հավատում խոստումներին, թե մթերված խաղողի դիմաց առկա ամբողջական պարտքը կմարվի։
«Ասել էին՝ մայիսի 10-ին կտանք, բայց խոստացված ժամկետը կրկին խախտել են, խաբեցին․ էդ մարդիկ չեն տալիս գումարները․․․ոչ մի տեղից պատասխան չեն տալիս․ զանգում ենք գինեգործին ասում է՝ մի երկու օր համբերեք․․․ մեկ ասացին 3-ին կտանք, մեկ՝ 6-ին, մեկ՝ 10-ին, հիմա էլ՝ 12-ին։ Մարդ կա մի 100-150 հազար ստացել է, մարդ էլ կա՝ ոչ մի բան չի ստացել», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Պետրոսյանը։
Վերջինս պատմել է նաև, որ գյուղի բնակիչներով գրեթե ամեն օր հավաքվում են գյուղամեջում՝ որոշելու իրենց հետագա քայլերը։ «Դե քննարկում ենք՝ ինչ անել, բայց խառը, պատերազմական վիճակ է, ով մեր ձենը կլսի», - ասել է խաղողագործը։
Հիշեցնենք, որ Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղի բնակիչներն 2015 թվականի աշնանն առատ բերքի պայմաններում ստիպված են եղել խաղողի կիլոգրամը Քաղցրաշենի գինու գործարանին հանձնել անգամ 40 դրամով, սակայն մինչ օրս գումարները չեն ստացել։ Նրանք պարբերաբար բողոքի ցույցեր են անցկացրել ՀՀ կառավարության շենքի և նախագահական նստավայրի մոտ։ Գյուղացիների հավաստմամբ՝ գործարանի տնօրինությունից իրենց ասել էին, թե գումարները կտան 2016 թվականի՝ մարտ-ապրիլ ամիսներին։ Քաղցրաշենում խաղողը մթերել էր «Վինար» գործարանը, որի սեփականատերը ԱԺ պատգամավոր Կարո Կարապետյանն է։

Виноградарей армянского села снова обманули
«Сказали, что заплатят за сданный виноград, но не назвали точной даты». Житель села Кахцрашен Араратской области Армении, виноградарь Закар Петросян в очередной раз отметил, что обещаниям о полном погашении долга за сданный товар они больше не верят.
«Сказали, заплатят 10 марта, но снова нарушили установленный срок, обманули. Эти люди не дают денег. Никто не отвечает: звоним виноделу, он просит потерпеть два дня. То говорили, что заплатят третьего числа, то – шестого, то десятого, а теперь говорят 12-ого. Кто-то получил 100-150 тысяч ($209-$313), а кому-то ничего не заплатили», - заявил Петросян в беседе с Epress.am.
По его словам, практически ежедневно сельчане проводят собрания, чтобы определить свои дальнейшие действия. «Обсуждаем, что делать, но ситуация сейчас сложная, военная, кто нас услышит?».
Осенью 2015 года жители Кахцрашена вынужденно сдавали виноград местному заводу по цене 40 драмов ($0.083) за килограмм. Периодически проводились протесты перед зданием правительства и резиденцией президента Армении. По заверению сельчан, руководство завода обещало заплатить в марте-апреле 2016-ого. В Кахцрашене виноград принял завод «Винар», принадлежащий депутату Каро Карапетяну.