Դատավորի «տված» կացինը, հարևանների անտարբերությունը՝ սպանության պատճառ․ ակցիա
Արյունոտ կացին՝ Շենգավիթ համայնքի ընդհանուր իրավասության դատարանի բակում։ Այսօր առավոտյան բողոքի ակցիա անցկացնող մի քանի տասնյակ քաղաքացիներ, ովքեր դատարանի մոտ էին բերել այդ կացինը, պնդում են՝ այն Շենգավիթի դատարանի դատավոր Նելլի Բաղդասարյանն է «տվել» հուլիսի 8-ին Երևանում դաժան սպանություն կատարած Վլադիկ Մարտիրոսյանին։ Ակցիայի մասնակիցները պահանջել են, որ Բաղդասարյանը հեռացվի իր պաշտոնից։ Դատավորը Մարտիրոսյանին կնոջը բռնության ենթարկելու համար դատապարտել էր 6 ամսվա ազատազրկման, որը վճռել էր պայմանականորեն չկիրառել։ Մարտիրոսյանը հուլիսի 8-ին հարձակվել էր նախկին կնոջ՝ Թագուհի Մանսուրյանի և նրա ծնողների վրա, կացնահարել նրանց, որի հետևանքով Մանսուրյանի մայրը մահացել էր, իսկ կինն ու հայրը վնասվածքներով հայտնվել են հիվանդանոցում։
«Ակցիան կազմակերպել է «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիան, և մեր նպատակն է, որ Նելլի Բաղդասարյանը տեսնի՝ մենք տեսնում, ճանաչում դատապարտում ենք նրա խտրական մոտեցումը դատական վճիռներ անելիս։ Նրա կամայական վճիռները հանգեցրել են մի վիճակի, որը բերել է սպանության ելքով հանցագործության», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի համակարգող Զառա Հովհաննիսյանը։
Նա հավելել է, որ իրենց կազմակերպությունը դատարանին է հանձնել նաև մի հայտարարություն, որով Արդարադատության նախարարից և Դատավորների ընդհանուր ժողովի էթիկայի և կարգապահության հարցերի հանձնաժողովից պահանջում են կարգապահական վարույթ իրականացնել դատավոր Բաղդասարյանի նկատմամբ։ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ նման դեպքերի պատճառն այն է, որ արդարադատության համակարգում ընտանեկան այդպիսի վեճերին նայում են մատների արանքով․ «Ասում են՝ գնացեք֊հաշտվեք և պատիժ չեն կիրառում բռնություն գործադրած մարդու նկատմամբ։ Սակայն այլ դեպքերում, երբ մարդը հանցագործություն չի գործել նրանց իզոլացնում են»։
Դատարանի մոտ ակցիայի մասնակիցները պահել են «Դուք որոշում եք, մենք մահանում», «Անարդարադատության համակարգ», «Հեռացնել ոճրագործ Նելլի Բաղդասարյանին», «Ձեր վատ աշխատանքը կյանքեր է խլում», «Իրավունք ունենք հարգանքի, այլ ոչ ծեծի», «Հարևանիս սպանում են, ինձ ինչ», «Լուռ անտարբերություն» գրություններով պաստառներ։ Դրանցից մի քանիսը փակցրել են դատարանի շենքի պատերին, սակայն կարգադրիչները պատռել են դրանք՝ պնդելով, որ վարչական շենքի տարածքում չի կարելի պաստառներ փակցնել։ Բողոքողները մնացած պաստառներով շարժվել են դեպի Մանսուրյանների տուն, որտեղ էլ հուլիսի 8-ին տեղի էր ունեցել դեպքը։
Մանսուրյանների թաղամասում հավաքված մարդիկ հետաքրքրված մոտենում էին քայլերթի մասնակիցներին՝ պարզելու պաստառների բովանդակությունը և երթի պատճառը։ Հարցնողների մեծամասնությունն անտեղյակ էր, թե ինչ է տեղի ունցել օրեր առաջ իրենց հարևանությամբ՝ մի քանի շենք այն կողմ։ Ակցիայի մասնակիցները նրանց բաժանում էին «Եթե արժանի ես վարդի, արժանի ես նաև հարգանքի» գրություններով թռուցիկներ։
«Կանանց ռեսուրսային կենտրոն» ՀԿ֊ի ներկայացուցիչ Տաթևիկ Աղաբեկյանն ասել է լրագրողներինին, որ սպանության օրը հարևանները լսել էին կացնահարվողների աղաղակները և օգնության ճիչերը, սակայն ոչ մեկը օգնություն ցույց չի տվել․ «Հարևաններից ոչ մեկը դուրս չի եղել, միայն վերջում հարևաններից մի կին է դուրս եկել ու երեխային վերցրել։ Ինչքան որ մենք գիտենք, հետո այդ կնոջ ամուսինը մարդասպանին ասել է՝ լավ-լավ, դու գնա այստեղից, մենք մի բան կանենք։ Այսինքն՝ էդ պահին անգամ իրենք մտածել են՝ ճանապարհենք, թող գնա էս տղեն, մենք մի բան կանենք։ Բայց որ միանշանակ ոչ մեկը չի օգնել, դա փաստ է։ Ոչ մեկը ոստիկանություն չի զանգել, Թագուհու հայրն է ոստիկանություն զանգել։ Եվ եկել են ոստիկանության այն նույն աշխատակիցները, որոնք մի քանի րոպե առաջ Թագուհուն և մորը հետ էին բերել հարցաքննությունից։ Բայց անհնար է, որ հարևանները լսած չլինեին ձայները, պատկերացնու՞մ եք ինչ սարսափելի ձայներ են լսվել»։
Մանսուրյանների դռան առաջ ակցիայի մասնակիցները մոմավառություն կազմկերպեցին, որին չմիացան Մանսուրյանների հարևանները։ Մանսուրյանների բնակարանի հարևան դուռը բացվեց բավական ուշ, միջին տարիքի մի կին ասաց՝ լսել է ձայներ, սակայն չի զանգել ոստիկանություն․ «Դե իրենք արդեն զանգել էին»։
Շենքի մոտ գտնվող խանութի վաճառողուհին էլ այն հարցին, թե չի կարծում, որ հարևանների օգնությունը կարող էր փրկել սպանված կնոջ կյանքը, ասել է՝ ուրեմն հասցրել է, պատճառ կար։
Վերջում ակցիայի մասնակիցները Մանսուրյանների բնակարանի մուտքի պատերին թողեցին գրություններ՝ «Աղջկան պաշտպանած մայր», «Պետք կգա՝ 1-02, 1-03»՝ նշելով, որ ուզում են հարևաններին հիշեցնել՝ նման դեպքերում մարդկանց հարկավոր է օգնել, ոչ թե լուռ մասնակիցը դառնալ մարդասպանությանը։

Armenia's 'Injustice System' and Neighbours' Indifference Led to Yerevan Woman's Death, Activists Say
A few dozen demonstrators today held a protest action outside the Shengavit courthouse in Yerevan to demand that judge Nelly Baghdasaryan be fired from her position at the court. Those participating in the protest had brought a bloody ax with them which was meant to symbolize “the ax that was given by Baghdasaryan” to Vladik Martirosyan, a Yerevan man who on July 8 axed his former mother-in-law to death and left his ex-wife and her father severely injured. The demonstrators also held posters reading “You Rule, We Die,” “System of Injustice,” “Fire Criminal Nelly Baghdasaryan!” “We Deserve Respect, Not Beatings,” “Silent Indifference,” etc.
Note, in 2015 court proceedings presided over by Nelly Baghdasaryan, Vladik Martirosyan was found guilty of having subjected his then-wife Taguhi Mansuryan to domestic violence on at least three separate occasions; however, he never actually served any time in prison thanks to Baghdasaryan's decision to impose a six-month suspended sentence against him.
“The action was organized by the 'Coalition to Stop Violence against Women.' We want Nelly Baghdasaryan to know that we see and condemn her discriminatory and biased verdicts. Her arbitrary decisions have led to a crime with a fatal outcome,” Coalition coordinator Zara Hovhannisyan stated.
The activist added that their organization had also conveyed a letter to court officials addressed to Armenia's Justice Ministry and the Ethics Committee of the country's Council of Courts, demanding that disciplinary proceedings be instituted against Nelly Baghdasaryan. According to Zara Hovhannisyan, such tragic incidents are a consequence of the justice system's non-serious attitude toward domestic violence cases. “They urge women to reconcile with abusive husbands and do not actually subject abusers to any punishment,” the activist argued.
The demonstrators then marched from the courthouse to the Mansuryans' house, drawing the attention of local residents who'd approach the march, curious to know what the posters read and what the aim of the action was. It turned out that some of them were not even aware of what had happened several days ago in a neighbouring building.
Speaking to reporters, Women's Resource Center NGO member Tatevik  Aghabekyan said that on the day of the murder the Mansuryans' neighbours had heard the victims' cries for help but paid no mind to them. “No one came to their rescue. Only at the end did a woman come out and take away . As far as we know, later this woman's husband even told the murderer to 'just go, we'll do something.'  No one even called the police; Taguhi's injured father had to call them himself.”
The demonstrators proceeded to hold a candlelight vigil at the door of the family's apartment and were not joined by any of the neighbours. The saleslady of a local store, for her part, insisted that the murdered woman “must have had done something to bring it upon herself” when answering a reporter's question as to whether she thought the woman might have lived had the neighbour's intervened in time.
Before leaving, the demonstrators left some writings on the walls of the Mansuryans' building: “A mother who protected her child;” “Might come in handy: 1-02, 1-03 .” The aim of these writings, they said, was to remind people that in cases such as this one, they needed to help those in trouble and not become a silent accomplice to a murder.