Դատավորի «տված» կացինը, հարևանների անտարբերությունը՝ սպանության պատճառ․ ակցիա
Արյունոտ կացին՝ Շենգավիթ համայնքի ընդհանուր իրավասության դատարանի բակում։ Այսօր առավոտյան բողոքի ակցիա անցկացնող մի քանի տասնյակ քաղաքացիներ, ովքեր դատարանի մոտ էին բերել այդ կացինը, պնդում են՝ այն Շենգավիթի դատարանի դատավոր Նելլի Բաղդասարյանն է «տվել» հուլիսի 8-ին Երևանում դաժան սպանություն կատարած Վլադիկ Մարտիրոսյանին։ Ակցիայի մասնակիցները պահանջել են, որ Բաղդասարյանը հեռացվի իր պաշտոնից։ Դատավորը Մարտիրոսյանին կնոջը բռնության ենթարկելու համար դատապարտել էր 6 ամսվա ազատազրկման, որը վճռել էր պայմանականորեն չկիրառել։ Մարտիրոսյանը հուլիսի 8-ին հարձակվել էր նախկին կնոջ՝ Թագուհի Մանսուրյանի և նրա ծնողների վրա, կացնահարել նրանց, որի հետևանքով Մանսուրյանի մայրը մահացել էր, իսկ կինն ու հայրը վնասվածքներով հայտնվել են հիվանդանոցում։
«Ակցիան կազմակերպել է «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիան, և մեր նպատակն է, որ Նելլի Բաղդասարյանը տեսնի՝ մենք տեսնում, ճանաչում դատապարտում ենք նրա խտրական մոտեցումը դատական վճիռներ անելիս։ Նրա կամայական վճիռները հանգեցրել են մի վիճակի, որը բերել է սպանության ելքով հանցագործության», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի համակարգող Զառա Հովհաննիսյանը։
Նա հավելել է, որ իրենց կազմակերպությունը դատարանին է հանձնել նաև մի հայտարարություն, որով Արդարադատության նախարարից և Դատավորների ընդհանուր ժողովի էթիկայի և կարգապահության հարցերի հանձնաժողովից պահանջում են կարգապահական վարույթ իրականացնել դատավոր Բաղդասարյանի նկատմամբ։ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ նման դեպքերի պատճառն այն է, որ արդարադատության համակարգում ընտանեկան այդպիսի վեճերին նայում են մատների արանքով․ «Ասում են՝ գնացեք֊հաշտվեք և պատիժ չեն կիրառում բռնություն գործադրած մարդու նկատմամբ։ Սակայն այլ դեպքերում, երբ մարդը հանցագործություն չի գործել նրանց իզոլացնում են»։
Դատարանի մոտ ակցիայի մասնակիցները պահել են «Դուք որոշում եք, մենք մահանում», «Անարդարադատության համակարգ», «Հեռացնել ոճրագործ Նելլի Բաղդասարյանին», «Ձեր վատ աշխատանքը կյանքեր է խլում», «Իրավունք ունենք հարգանքի, այլ ոչ ծեծի», «Հարևանիս սպանում են, ինձ ինչ», «Լուռ անտարբերություն» գրություններով պաստառներ։ Դրանցից մի քանիսը փակցրել են դատարանի շենքի պատերին, սակայն կարգադրիչները պատռել են դրանք՝ պնդելով, որ վարչական շենքի տարածքում չի կարելի պաստառներ փակցնել։ Բողոքողները մնացած պաստառներով շարժվել են դեպի Մանսուրյանների տուն, որտեղ էլ հուլիսի 8-ին տեղի էր ունեցել դեպքը։
Մանսուրյանների թաղամասում հավաքված մարդիկ հետաքրքրված մոտենում էին քայլերթի մասնակիցներին՝ պարզելու պաստառների բովանդակությունը և երթի պատճառը։ Հարցնողների մեծամասնությունն անտեղյակ էր, թե ինչ է տեղի ունցել օրեր առաջ իրենց հարևանությամբ՝ մի քանի շենք այն կողմ։ Ակցիայի մասնակիցները նրանց բաժանում էին «Եթե արժանի ես վարդի, արժանի ես նաև հարգանքի» գրություններով թռուցիկներ։
«Կանանց ռեսուրսային կենտրոն» ՀԿ֊ի ներկայացուցիչ Տաթևիկ Աղաբեկյանն ասել է լրագրողներինին, որ սպանության օրը հարևանները լսել էին կացնահարվողների աղաղակները և օգնության ճիչերը, սակայն ոչ մեկը օգնություն ցույց չի տվել․ «Հարևաններից ոչ մեկը դուրս չի եղել, միայն վերջում հարևաններից մի կին է դուրս եկել ու երեխային վերցրել։ Ինչքան որ մենք գիտենք, հետո այդ կնոջ ամուսինը մարդասպանին ասել է՝ լավ-լավ, դու գնա այստեղից, մենք մի բան կանենք։ Այսինքն՝ էդ պահին անգամ իրենք մտածել են՝ ճանապարհենք, թող գնա էս տղեն, մենք մի բան կանենք։ Բայց որ միանշանակ ոչ մեկը չի օգնել, դա փաստ է։ Ոչ մեկը ոստիկանություն չի զանգել, Թագուհու հայրն է ոստիկանություն զանգել։ Եվ եկել են ոստիկանության այն նույն աշխատակիցները, որոնք մի քանի րոպե առաջ Թագուհուն և մորը հետ էին բերել հարցաքննությունից։ Բայց անհնար է, որ հարևանները լսած չլինեին ձայները, պատկերացնու՞մ եք ինչ սարսափելի ձայներ են լսվել»։
Մանսուրյանների դռան առաջ ակցիայի մասնակիցները մոմավառություն կազմկերպեցին, որին չմիացան Մանսուրյանների հարևանները։ Մանսուրյանների բնակարանի հարևան դուռը բացվեց բավական ուշ, միջին տարիքի մի կին ասաց՝ լսել է ձայներ, սակայն չի զանգել ոստիկանություն․ «Դե իրենք արդեն զանգել էին»։
Շենքի մոտ գտնվող խանութի վաճառողուհին էլ այն հարցին, թե չի կարծում, որ հարևանների օգնությունը կարող էր փրկել սպանված կնոջ կյանքը, ասել է՝ ուրեմն հասցրել է, պատճառ կար։
Վերջում ակցիայի մասնակիցները Մանսուրյանների բնակարանի մուտքի պատերին թողեցին գրություններ՝ «Աղջկան պաշտպանած մայր», «Պետք կգա՝ 1-02, 1-03»՝ նշելով, որ ուզում են հարևաններին հիշեցնել՝ նման դեպքերում մարդկանց հարկավոր է օգնել, ոչ թե լուռ մասնակիցը դառնալ մարդասպանությանը։

Топор от судьи и равнодушие соседей как причина убийства – акция в Ереване
Окровавленный топор во дворе здания суда общей юрисдикции ереванского административного района Шенгавит. Утром 13 июля здесь прошла акция протеста нескольких десятков человек, по утверждению которых, топор совершившему жестокое убийство Владику Мартиросяну «вручила» судья Нелли Багдасарян. Демонстранты требуют уволить судью. За не раз примененное к бывшей супруге насилие судья приговорила Мартиросяна к 6 годам, но он был осужден с условным неприменением наказания.
8 июля мужчина напал с топором на Тагуи Мансурян и ее родителей, в результате мать женщины скончалась, а Тагуи и ее отец были доставлены в больницу.
«Акцию организовала «Коалиция против насилия над женщинами», и наша цель заключается в том, чтобы Нелли Багдасарян поняла, что мы видим и осуждаем ее дискриминационный подход при вынесении вердиктов. Ее своевольные решения привели к преступлению с летальным исходом», - в беседе с Epress.am заявила координатор Коалиции Зара Ованисян.
Организация вручила суду заявление, в котором требует от министра юстиции и Комиссии по вопросам этики и дисциплины Общего собрания судей начать дисциплинарное производство в отношении судьи Багдасарян. Причиной подобных трагических инцидентов, по мнению Ованисян, является отношение системы юстиции, которое смотрит на семейные конфликты такого рода сквозь пальцы. «Говорят «иди и миритесь» и не назначают наказание человеку, применившему насилие. Но в других случаях, когда люди не совершили преступление, их изолируют».
Участники пикета пришли с плакатами, которые гласили «Вы решаете, мы умираем», «Уволить преступницу Нелли Багдасарян», «Ваша плохая работа забирает жизни», «Мы имеем право на уважение, а не побои», «Соседку убивают. Мне-то что?», «Молчаливое равнодушие». Некоторые плакаты прикрепили к стенам здания суда, однако их сорвал судебный пристав, сообщив, что нельзя развешивать плакаты на территории административного здания. Протестующие двинулись к дому семьи Мансурянов, где 5 дней назад произошла трагедия.
Здесь прохожие подходили к шествию, желая разглядеть содержание плакатов и узнать о причине акции. Большинство зевак не знало, что произошло в соседнем здании несколько дней назад. Участники акции раздавали листовки с надписью «Если достойна розы, достойна и уважения».
Представитель общественной организации «Женский ресурсный центр» Татевик Агабекян заявила в беседе с журналистами, что в день убийства соседи слышали крики о помощи, но им никто не помог. «Никто из соседей не вышел, только в конце пришла женщина-соседка и забрала ребенка. Насколько нам известно, ее супруг потом сказал убийце «ладно-ладно, ты уходи, мы что-нибудь придумаем». Никто не позвонил в полицию, это сделал отец Тагуи. И прибыли те же сотрудники полиции, которые за несколько минут до случившегося привезли Тагуи вместе с матерью с допроса. Но не может быть, чтобы соседи не слышали голосов. Вы представляете, какие ужасные крики раздавались?».
У дверей квартиры Мансурянов прошла акция зажжения свечей. Соседи семьи не приняли в ней участия. Прошло немало времени, когда женщина средних лет приоткрыла дверь. По словам соседки, в день инцидента она слышала крики, но не позвонила в полицию. «Ну, они уже сами позвонили», - сказала она.
На вопрос о том, не считает ли она, что помощь со стороны соседей могла спасти жизнь убитой, продавщица местного магазина ответила: «Значит, довела, значит, была причина».
По признанию демонстрантов, они хотят напомнить, что в таких случаях людям необходимо помогать, а не становиться молчаливым участником убийства.
После акции на стенах здания остались надписи «Мать, защитившая дочь» и «Может пригодиться: 1-02, 1-03» .