Ազատամարտիկի մահվան գործը ձգձգում են՝ համաներման ակնկալիքով․ փաստաբան
Ղարաբաղյան պատերազմի վետերան, 52-ամյա Վարդան Թումանյանին ծեծելով «առողջության տևական քայքայում» պատճառելու մեղադրանքով հարուցված քրեական գործը մոտ մեկ տարի է առկախված է։ Ծեծից հետո մահացած Թումանյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Տիգրան Մուրադյանը Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ դատարանի գործողությունների մեջ միտում է տեսնում․ դատաքննությունը ձգձգվում է մեղադրյալներին համաներմամբ ազատելու նպատակով։
Թումանյանի մահվանից հետո նրա այրին՝ Տանյա Մելքումյանը պատմել է, որ ամուսնուն իր և դստեր ներկայությամբ ծեծի են ենթարկել Վիկտոր Հովսեփյանը, Սարգիս Ղուկասյանը և նրանց քեռին՝ Ջունգլ մականունով հայտնի Գևորգ Սարգսյանը: Երիտասարդները եկել են իր ամուսնուն «տեսնելու» նրանից հետո, երբ Վարդանը շախմատ խաղալիս վիճել է իրենց պապիկի հետ։ Ծեծից մի օր հետո Թումանյանը մահացել է։
Մեղադրյալներին տվյալ գործի շրջանակներում բաց են թողել չբացակայելու մասին ստորագրության դիմաց։
Գործով վերջին նիստը կայացել է 2015 թվականի աշնանը։ Այն ժամանակ Մուրադյանը բացարկ է հայտնել մեղադրող դատախազին, քանի որ վերջինս հակասություններ չի տեսել ակնհայտորեն տարբեր երկու դատաբժշկական եզրակացությունների մեջ․ դրանցից մեկի համաձայն՝ ազատամարտիկը մահացել է հասված հարվածքների հետևանքով, իսկ մյուսի՝ նա մահացել է, քանի որ ուներ «ի ծնե արատ»։
Մինչ դատական նիստերը չեն կայանում՝ Թումանյանի իրավահաջորդները սեփական նախաձեռնությամբ դիմել են այլ դատաբժիշկների։
«Մենք երկու փորձաքննությունների թարգմանություններն ուղարկել ենք արտասահմանյան փորձագիտական ընկերության։ Եվ ստացել ենք պատասխան, որ այդ փաստերի առկայության դեպքում չէին կարող եզրակացնել, որ մահվան պատճառը եղել է բնածին արատը և, որ մահը վրա է հասել ծեծի հետևանքով։ Մենք այս եզրակացությունը կներկայացնենք դատարանում․․․ Վերջին անգամ դատավորի օգնականը զանգեց հուլիսին և ասաց, որ օգոստոսին ամեն շաբաթ մի օր կտրամադրվի այս գործին։ Սակայն մի նշանակված օր կար, այն էլ զանգեցին ասացին, որ դատախազի արձակուրդում լինելու պատճառով հետաձգվում է», ֊ ասել է Տիգրան Մուրադյանը։

Criminal Case Over Karabakh Veteran’s Beating Delayed in Hopes of Amnesty, Lawyer Claims
The criminal case initiated over the beating death of Karabakh war veteran Vardan Tumanyan “has been left in limbo” for about a year now, Tigran Muradyan, a lawyer for the legal successor of the deceased, said in conversation with Epress.am Monday. The lawyer insisted that the judicial investigation is being deliberately delayed since officials intend to release the accused, who have been freed on their own recognizance, under an amnesty.
Recall, Tumanyan, 55, died in July 2014, one day after being brutally beaten in a Yerevan yard. Gevorg Sargsyan, known by the nickname "Jungle", and his two nephews, Sargis Ghukasyan and Viktor Hovsepyan, were subsequently arrested on charges of infliction of willful medium-gravity damage to health by a group of persons.
During the last hearing, which was held in September, 2015, lawyer Muradyan had filed a motion for the recusal of prosecutor Yuri Aghayan, claiming that the latter had “failed to notice the blatant and obvious contradictions” between the findings of two previously conducted forensic medical examinations: according to the first conclusion, Tumanyan's death had been directly related to the beating, while the second test claimed that the veteran had died because of a birth defect
“We have sent the results of both examinations to foreign experts who have replied that the presented facts did not give basis to conclude that the death was caused by a congenital disorder. We intend to present this conclusion in court. We were told in July by an assistant to the judge that one day each week in August would be allocated to the case; however, they had set only one date, which was subsequently postponed due to the prosecutor being in vacation,” Muradyan told Epress.am today.