Նորանշանակ նախարարը պատրաստ է քննարկել «Նաիրիտի» վերագործարկման հարցը
«Նաիրիտ» գործարանի նախկին աշխատակիցներն այսօր ՀՀ Կառավարության շենքի դիմաց հանդիպել են ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նորանշանակ նախարար Աշոտ Մանուկյանի հետ (լուսանկարում՝ աջից): Նաիրիտցիներն ամիսներ շարունակ բողոքի ակցիա են անցկացնում՝ պահանջելով վերագործարկել գործարանը։
Աշխատակիցներից Անահիտ Մանուկյանը նախարարին ներկայացրել է Սլովակիայի հայկական համայնքի ղեկավար, EU-ASIA Buisness Finance Centre հոլդինգը ղեկավարող գործարար Աշոտ Գրիգորյանի կողմից Կառավարությանն առաջարկվող «Նաիրիտի» վերագործարկման ծրագիրը, որը, աշխատակիցների խոսքով, Հայաստանի տնտեսությանը 2 միլիարդ դոլարի օգուտ է բերելու։ Ավելի վաղ գործարարը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ պատրաստ է առաջին փուլում 20 միլիոն դոլարի ներդրում անել գործարանում։
Նախարարի հետ զրույցում աշխատակիցները նաև նշել են, որ, բացի «Նաիրիտի» վերագործարկումից, Գրիգորյանը պատրաստվում է մի շարք այլ ներդրումներ անել տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես, «Հյուսիս֊Հարավ» ավտոճանապարհի կառուցման ծրագրում, եթե Կառավարությունը համաձայնություն տա։
Մանուկյանն ասել է, որ ներդրումային ծրագրի մասին առաջին անգամ է լսում՝ նշելով, որ առաջարկվող պայմանները բավական գրավիչ են թվում․ «Դուք ինձ այնպիսի հրաշալի տեսարան նկարեցիք, որ նույնիսկ չգիտեմ՝ ինչ պատասխանել ձեզ։ Ոնց որ երեխային ասենք կոնֆետ կուզե՞ս... իհարկե կուզենք, սակայն պետք է խոսենք այդ գործարարի հետ, տեսնենք, թե ինչ պայմաններ է առաջարկում այդ ամբողջի դիմաց»,- ասել է նախարարը։
Աշխատակիցնրեը ճշտել են Մանուկյանից, թե ինչպիսին է վերջինիս վերաբերմունքը գործարանի վերագործարկման վերաբերյալ։ Նախարարը վստահեցրել է, որ իր միակ ցանկությունն է դա և ինքը պատրաստ է խնդիրը քննարկել նաև նաիրիտցիների հետ։
Նա խոստացել է առավել մանրամասն ծանոթանալ գործարար Աշոտ Գրիգորյանի առաջարկին, որից հետո գործարանի նախկին և ներկա աշխատակիցների հետ հանդիպել։
Նաիրիտցիների խոսքով՝ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանըտվել էր իր համաձայնությունը «Նաիրիտի» վերագործարկման վերաբերյալ և հանդիպում նշանակել Աշոտ Գրիգորյանի հետ, սակայն հանդիպումն այդպես էլ չէր կայացել, քանի որ վարչապետը հրաժարական էր ներկայացնել։

Новый армянский министр готов обсудить вопрос перезапуска завода
Нового министра энергетики и природных ресурсов Армении Ашота Манукяна у здания правительства встретили бывшие сотрудники ереванского завода «Наирит». Протестующие на протяжении месяцев требуют перезапуска предприятия.
Одна из участниц протеста Анаит Манукян представила министру программу перезапуска «Наирит»-а, предлагаемую главой армянской общины в Словакии, предпринимателем, руководителем холдинга EU-ASIA Buisness Finance Centre Ашотом Григоряном. Собравшиеся считают, что эта программа принесет экономике Армении пользу на 2 млн. долларов. Ранее предприниматель заявил о готовности инвестировать эту сумму.
Пикетчики сообщили министру, что, помимо перезапуска завода, Григорян намерен сделать инвестиции и в другие сферы, в частности, в программу строительства автодороги «Север-Юг».
Манукян признался, что об инвестиционной программе слышит впервые. Предлагаемые условия, по его словам, кажутся довольно заманчивыми: «Вы обрисовали настолько чудесную картину, что я даже не знаю, что ответить. Все равно, что спросить ребенка «конфету хочешь?». Конечно, мы бы хотели, но необходимо поговорить с этим предпринимателем, узнать, какие условия он за все это выдвигает».
Бывшие сотрудники поинтересовались об отношении невоиспеченного министра к перезапуску завода. Манукян заверил, что это единственное его желание, и он готов обсудить с ними этот вопрос.
Министр пообещал подробно ознакомиться с предложением предпринимателя Ашота Григоряна и встретиться с бывшими и нынешними сотрудниками завода.
По словам протестующих, предшественник Манукяна Овик Абрамян дал согласие на перезапуск «Наирит»-а и назначил встречу с Ашотом Григоряном, которая, однако, не состоялась из-за отставки главы правительства.