Չինովնիկի խոստումը հույս չներշնչեց աշխատավարձ պահանջող Բյուրեղավանի գործարանի աշխատակիցներին
Արդեն 2 տարի է Բյուրեղավանի «Glass World Company» ընկերության ապակու գործարանի նախկին աշխատակիցները չեն կարողանում իրենց մի քանի ամսվա չվճարված աշխատավարձը ստանալ։
Այսօր ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց իրենց բողոքի ցույցն անցկացնելուց հետո նրանք գնացել են ՀՀ նախագահի նստավայր։ Աշխատակիցները պահանջում են, որ երկրի իշխանությունները պարտադրեն գործարանի ղեկավարներին վճարել իրենց աշխատավարձերը։
Epress.am-ի հետ զրույցում նախկին աշխատակիցներից Համլետ Հարությունյանը նշել է, որ իրենք դիմել են հնարավոր բոլոր մարմիններին և դատարանն էլ որոշում է կայացրել ի օգուտ իրենց, սակայն ոչ ոք չի կարողանում պարտադրել գործարանի ղեկավարությանը վճարել գումարները։
«Չեմ հասկանում երկրի նախագահն է՞լ չի կարողանում պարտադրել գործարանի ղեկավարին, որ վճարի մեր գումարները։ Այնպիսի տպավորություն է, որ գործարանի ղեկավարն էս երկրում ամենակարող մարդն է և ոչ֊ոք իրեն չի կարող ստիպել, որ դատարանով հաստատված որոշումն իրականացվի։ Չենք հասկանում՝ ինչ անենք։ Գնանք մարդ սպանե՞նք, որ ապրենք», - ասել է Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝ ընկերությունն աշխատակիցներից յուրաքանչյուրին 150-ից 450 հազար դրամ է պարտք։
«Էն ժամանակ, որ բողոքում էինք, մի քանի կոպեկ տալիս էին, խաբում, ճանապարհում էին, բայց արդեն դանակը ոսկորին է հասել ու պահանջում ենք, որ վերջնականապես վճարեն մեր գումարները։ Մենք բոլորս մեծահասակ մարդիկ ենք ու մեզ ոչ-ոք էլ աշխատանքի չի ընդունում։ Անցած տարի օգոստոսից պարապ ենք ու ապրելու հնար չկա»,- ասել է Սամվել Դիլոյանը։
Աշխատակիցների պահանջները լսելու համար մոտեցել է նախագահի աշխատակազմի աշխատակիցներից մեկը, ով ներկայացել է որպես Մինասյանը՝ չնշելով անունը։ Նա աշխատակիցների հետ զրույցում հավաստիացրել է, որ ինքը կրկին կփորձի կապ հաստատել գործարանի կառավարիչի և Կոտայքի մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի հետ ու կպարզի իրադրությունը։
Մինասյանի խոստումը գործարանի նախկին աշխատակիցներին, սակայն, հույս չի ներշնչել։ Վերջիններս համոզված են, որ սայլը տեղից չի շարժվելու, քանի որ ամեն անգամ իրենց նույն խոստումն են տալիս։
«Մենք դիմում ենք բոլոր ատյաններին, բայց հասել ենք էս օրին ու ամեն անգամ գալիս ենք ստեղ, իսկ մեզ ասում են՝ համար թողեք, կզանգենք, կասենք՝ ինչ վիճակ է»,- նշել է Համլետ Հարությունյանը։
Արզնիի բյուրեղապակու գործարանի հիմքի վրա 2004 թվականին ստեղծված Glass World Company ընկերությունն արտադրում էր ապակյա տարաներ՝ հանքային ջրերի, լիմոնադների և այլ ըմպելիքների համար: 2014 թվականին գործարանի աշխատանքները դադարեցվել են՝ վերանորոգման պատճառաբանությամբ: 2015 թվականի մարտից գործարանը նորից աշխատել է, սակայն մոտ 5 ամիս հետո փակվել։ Այն ժամանակ գործարանի տնօրենն է եղել Բաբկեն Սեդրակյանը․ աշխատակիցների խոսքով՝ ընկերության տերերը Ռուսաստանից են, սակայն նրանց անուններն իրենք չգիտեն։

2 года бывшие сотрудники стеклозавода компании «Glass World Company» в городе Бюрегаван не могут добиться погашения задолженности по зарплате за несколько месяцев.
В четверг, 29 сентября, после пикета у здания правительства Армении они отправились к офису главы государства. Демонстранты требуют от властей обязать руководство предприятия выплатить зарплаты. Один из бывших сотрудников Гамлет Арутюнян заявил в беседе с Epress.am, что они обращались во все возможные инстанции, даже вердикт суда был в их пользу, однако никто не в состоянии заставить руководство завода погасить долги.
«Не пойму, президент страны тоже не может этого сделать? Такое впечатление, что заводом руководит всемогущий и никто не в состоянии заставить его выполнить решение суда. Мы не знаем, что делать. Начать убивать, чтобы выжить?». По словам собеседника, компания должна каждому из них от 150 до 450 тысяч драмов (порядка $317-951).
«Когда мы протестовали, нам давали какие-то копейки, обманывали и выпроваживали, но чаша терпения переполнена, и мы требуем окончательного погашения долга. Все мы в возрасте, никто не принимает нас на работу. Мы безработные с августа прошлого года, средств к существованию нет», - в свою очередь, заявил Самвел Дилоян.
Выслушать требования рабочих вышел сотрудник аппарата президента, назвавшийся фамилией Минасян. Он заверил протестующих, что снова попытается связаться с управляющим заводом и губернатором Котайкской области Карапетом Гулояном, чтобы выяснить положение дел. Обещание, однако, не вселило в них надежду: демонстранты уверены, что воз не двинется с места, так как им постоянно дают одно и то же обещание.
«Мы обращаемся во все инстанции, но дошло до того, что приходим сюда, а нам говорят «оставьте номер, позвоним»», - в свою очередь, сказал Гамлет Арутюнян.
Компания Glass World Company, созданная в 2004-ом на базе Арзнинского хрустального завода, производила стеклянные тары для минеральных вод, лимонадов и т.д. В 2014 году работа предприятия была временно приостановлена с целью ремонта. С марта 2015г. завод снова заработал, но закрылся почти через 5 месяцев. Тогда должность директора занимал Бабкен Седракян: по словам сотрудников предприятия, владельцы компании - россияне, однако их имен они не знают.