Վարդենիսի բնակիչը կարած բերանով կրկին ակցիա է անցկացրել Կառավարության շենքի մոտ
Վարդենիսի բնակիչ, փականագործ Արմեն Երանոսյանը այսօր ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց կրկին կարած բերանով բողոքի ակցիա է անցկացրել։ Երանոսյանը շարունակում է պահանջել, որ իրեն վերականգնեն նախկին աշխատավայրում՝ Սոթքի ոսկու հանքում։
Երանոսյանը հոկտեմբերի 17-ից հացադուլ էր սկսել ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց։ Հոկտեմբերի 22-ին ոստիկանները նրան բռնության կիրառմամբ տարել էին հիվանդանոց, քանդել բերանի կարերը, ապա իր կամքին հակառակ տեղափոխել «Նուբարաշեն» հոգեբուժական բժշկական կենտրոն։
Երանոսյանին հոգեբուժարանում 3 օրվա ընթացքում մի քանի անգամ ստիպողաբար դեղեր են ներարկել։ Հոգեբուժական կենտրոնից նրան հոկտեմբերի 24-ին դուրս են հանել «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության ներկայացուցիչները։
Այսօր Երանոսյանը վարչապետ Կարեն Կարապետյանին ուղղված նամակ է հանձնել, որում խնդրում է վերականգնել իրեն աշխատավայրում։
Նամակը հանձնելու համար Արմեն Երանոսյանին ՀՀ կառավարության շենքի ընդունարան ուղեկցել են իրավապաշտպանները և լրագրողները, քանի որ վերջինս համոզված էր, որ միայնակ գնալու դեպքում ոստիկանները կրկին իրեն հոգեբուժարան կտանեն։
«Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահ Նինա Կարապետյանցը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ իրենք հուսով են, որ վարչապետը կարձագանքի Երանոսյանի հանձնած նամակին․ «ՄԵնք հնարավոր ամեն բան արել ենք և շարունակաբար հետևելու ենք, որ չխախտվեն նրա իրավունքերը, քանի որ վստահ եմ, որ ոստիկանները փորձելու են նորից խնդիրներ առաջացնել Երանոսյանի համար»։
Կարապետյանցը նշել է, որ հոգեբուժարանից դուրս գալուց հետո Երանոսյանը Վարդենիսի իրավապահներից պարբերաբար զանգեր է ստացել․ «Ոստիկաններն այցելել են նաև Արմենի 80֊ամյա մորը։ Ըստ Արմենի՝ այլ պաշտոնյաներ էլ են գնացել և հորդորել, որ Արմենը հետ գնա Վարդենիս»։

Пикетчик с зашитым ртом передал письмо премьеру Армении
В четверг, 27 октября, уроженец города Варденис, слесарь Армен Ераносян снова провел акцию протеста с зашитым ртом перед зданием правительства Армении. Его требование остается неизменным – восстановление на работе на золотом руднике в Сотке.
Первую голодовку мужчина объявил 17 октября, через 5 дней после этого полицейские, применив силу, доставили его в больницу, где сняли швы со рта, затем Ераносяна против его воли перевели в психиатрический медцентр «Нубарашен». Здесь Ераносяну в течение трех дней делали принудительные инъекции. 24 октября сотрудники правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация» добились его выпуска из медцентра.
На этот раз Армен Ераносян передал письмо, адресованное премьеру Карену Карапетяну с просьбой о помощи. В приемную правительства он отправился в сопровождении правозащитников и журналистов, так как был уверен, что в противном случае стражи правопорядка снова доставят его в клинику.
Председатель «Хельсинкской ассоциации» Нина Карапетянц выразила надежду, что премьер отреагирует на письмо Ераносяна. «Мы сделали все возможное и будем следить за тем, чтобы его права не нарушали, потому что, уверена, полицейские снова попытаются создать Ераносяну проблемы», - сказала она в беседе с Epress.am.
По словам Карапетянц, после выхода Ераносяна из клиники ему периодически звонили варденисские правоохранители: «Полицейские навестили и 80-летнюю мать Армена. По его словам, звонили и другие чиновники, призывали вернуться в Варденис».