Հացադուլ հայտարարած կալանավորն անմարդկային վերաբերմունքի է արժանանում․ փաստաբան
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պահվող Գեղարքունիքի մարզի բնակիչ 24-ամյա Նարեկ Սարգսյանն արդեն 3 օր հացադուլ է անում՝ պնդելով, որ իր նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը՝ կալանավորումը, ապօրինի է։ Այս մասին այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է նրա փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը։
Սարգսյանը ձերբակալվել է հուլիսի 20-ի երեկոյան՝ Խորենացի փողոցում, ի աջակցություն «Սասնա ծռեր» խմբի անցկացվող ակցիայի ընթացքում։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը, որն ուղեկցվել է գույքի ոչնչացմամբ, իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնության գործադրմամբ։ Մեղադրանքը հաստատվելու դեպքում Սարգսյանին սպառնում է երեքից ութ տարվա ազատազրկում։
«Նարեկը պնդում է, որ այլ խափանման միջոց կարող էր ընտրվել՝ ստորագրություն չհեռանալու մասին կամ գրավ կիրառվեր։ Առավել ևս նախաքննությունն ավարտվել է, և ինքը վարույթն իրականացնող մարմնին որևէ կերպ չէր կարող խոչընդոտել։ Բացի դա, նրա խնամքին են երկու փոքրիկ երեխաները և կինը, որոնք ապրում են ծայրահեղ վատ պայմաններում։ Ընտանիքի միակ աշխատողը Նարեկն էր, որը արդեն մի քանի ամիս է ազատազրկված է», - նշել է Պապիկյանը։
Նրա խոսքով՝ «Նուբարաշեն»-ում հացադուլ հայտարարած Սարգսյանը անմարդկային վերաբերմունքի է արժանանում։
«Ես հենց նոր եմ գալիս նրա մոտից և ասեմ, որ արդեն 3 օր հացադուլի մեջ գտնվող մարդուն ոչ մի բժիշկ չի մոտեցել։ Բացի դրանից, նրան պետք է հատկացնեին առանձին խուց, բայց ինձ քրեակատարողական հիմնարկում ասել են, որ ազատ խուց չունեն։ Նարեկի խցում հիմա կա 10 հոգի, որոնք նորմալ սնվում են, այդպիսի խցում հացադուլ հայտարարած մարդուն պահելն անմարդկային է», - ասել է փաստաբանը։

Narek Sargsyan, a 24-year-old native of Armenia's Gekharkunik province, has been on a hunger strike for 3 days in protest of his continued detention at Yerevan's Nubarashen prison, his lawyer, Arayik Papikyan, told Epress.am today.
Sargsyan was arrested on July 20, during a protest action in support of Sasna Tsrer (Daredevils of Sasun), the armed group that seized a Yerevan police station on July 17. He is being accused of taking part in mass disorders and committing violence against a police officer; if convicted, the 24-year-old could be sentenced to up to 8 years behind bars.
“Narek insists that he should be released on his own recognizance. The preliminary investigation has already been completed, and he has no way of interfering with the proceedings. Sargsyan's wife and two young children are financially dependent on him; they've been in dire condition since his arrest,” Papikyan noted.
The detainee, according to the lawyer, is being subjected to inhuman treatment by prison officials. “Narek has been on a hunger strike for 3 days, but no doctor has gone to see him. Furthermore, he should have been provided a separate cell, but I was told at Nubarashen that they currently have no free cells. There are 10 inmates in Narek's cell and they all eat normally. Keeping a hunger-striking prisoner in such conditions is inhuman.”